Ухвала від 18.12.2013 по справі 2а-3318/11/1505

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2013 р.Справа № 2а-3318/11/1505

Категорія: 10.3.3 Головуючий в 1 інстанції: Матяш Т.Л.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Крусяна А.В.,

суддів Шевчук О.А., Шляхтицького О.І.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на постанову Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 07 грудня 2011 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

06.09.2011р. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов'язання відповідно до п.«а» ст.16 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» дорахувати до його пенсії надбавку за утримання непрацездатної дитини віком до 18 років - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, за період з 03.06.2007р. (дати призначення пенсії) до ІНФОРМАЦІЯ_2 (дати виповнення ОСОБА_2 18 років).

Постановою Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 07 грудня 2011 року позов задоволений.

Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та ухвалити нову про відмову у задоволенні позовних вимог.

Згідно з п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки у судове засідання, належним чином повідомлені про розгляд справи, не прибули сторони, які беруть участь у справі.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ України Білгород-Дністровського МВ ГУМВС України в Одеській області, що підтверджується копією трудової книжки.

Наказом № 297о/с ГУМВС України в Одеській області від 25.05.2007 року позивач був звільнений з органів внутрішніх справ з 01.06.2007р., з посади заступника начальника МВ - начальника СЕ Білгород-Дністровського МВ ГУМВС України в Одеській області та з 03.06.2007р. йому призначена пенсія за вислугу років.

На утриманні позивача знаходяться діти: син ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, донька ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, син ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4

На дочку ОСОБА_3 та сина ОСОБА_4, позивач отримує надбавку до пенсії згідно п.«а» ст.16 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як на непрацездатних дітей віком до 18 років.

30.05.2011 року позивач перевіривши розрахунок своєї пенсії з'ясував, що надбавка до його пенсії на дитину ОСОБА_2 віком до 18 років йому не нараховувалася в період з часу призначення пенсії 03.06.2007р. до повноліття сина 15.09.2009 року. Свідоцтво про народження сина ОСОБА_2, 1991р.н. в матеріалах його пенсійної справи відсутнє.

Разом з тим, відповідно до п. «а» ст.16 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до пенсії за вислугу років, що призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом (у тому числі до обчисленої в мінімальному розмірі), нараховується: а) надбавка непрацюючим пенсіонерам, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сім'ї, що належать до осіб, які забезпечуються пенсією в разі втрати годувальника (стаття 30), - на кожного непрацездатного члена сім'ї в розмірі 50 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. При цьому надбавка нараховується тільки на тих членів сім'ї, які не одержують пенсійні виплати із солідарної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, допомогу на дітей одиноким матерям. За наявності права одночасно на пенсію, зазначені види допомоги і надбавку на непрацездатного члена сім'ї до пенсії за вислугу років за вибором пенсіонера може бути призначено пенсію, державну соціальну допомогу або нараховано на цього члена сім'ї надбавку. За наявності в сім'ї двох або більше пенсіонерів кожний непрацездатний член сім'ї, який перебуває на їх спільному утриманні, враховується для нарахування надбавки тільки одному з пенсіонерів за їх вибором.

Крім того, відповідно до п.9 Постанови Пенсійного фонду України "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" для призначення надбавки на непрацездатних членів сім'ї (відповідно до пункту "а" статті 16 та пункту "а" статті 24 Закону) подаються такі документи: заява; довідка уповноваженого органу за місцем проживання про склад сім'ї; копія свідоцтва про народження дитини; копія свідоцтва про шлюб; довідка з навчального закладу про навчання; копія трудової книжки або довідка органів державної податкової служби про облік платника податків - суб'єкта підприємницької діяльності.

В матеріалах пенсійної справи позивача наявні наступні документи: заява про призначення пенсії від 19.06.2007р. із зазначенням складу сім'ї: дружина ОСОБА_7, донька - ОСОБА_3, 2006р.н.; свідоцтво про народження ОСОБА_3 від 26.04.2006р. НОМЕР_1; довідка ОСББ «Тіра-2» від 20.06.2007р. №10 із зазначенням складу сім'ї: дружина ОСОБА_7, донька ОСОБА_3; заява від 19.06.2007р. із зазначенням кількості утриманців - 1; свідоцтво про народження ОСОБА_4 від 07.05.2009р. НОМЕР_2; заява про перерахунок пенсії від 12.05.2009р. із зазначенням кількості утриманців - 2; довідка ОСББ «Тіра-2» від 12.05.2009р. №29 із зазначенням складу сім'ї: дружина ОСОБА_7, діти ОСОБА_3 та ОСОБА_4.

У відповідності до ч.1 ст.71 КАС України, при зверненні до суду позивачем не надано будь-яких доказів з приводу надання відповідачу документів на неповнолітнього сина ОСОБА_2, які необхідні для нарахування надбавки непрацюючим пенсіонерам, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сім'ї.

Отже, судова колегія дійшла до висновку, що фактично позивач не звертався до відповідача з заявою та необхідними документами для нарахування йому надбавки, як непрацюючому пенсіонеру, маючому на своєму утриманні непрацездатного члена сім'ї - сина ОСОБА_2, тому підстав для задоволення позовних вимог немає.

Крім того, позивачем пропущений строк звернення до суду, який був безпідставно поновлений судом першої інстанції.

Так, відповідно до ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Позивач звернувся до суду, за захистом свої порушених прав за період з 03.03.2007р. по 15.09.2009р., лише у вересні 2011 року.

Відповідач наполягає на застосуванні наслідків пропуску строку звернення до суду.

Разом з тим, відповідно до ч.2 ст.5 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Згідно із ч.1 ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Оскільки позивач не надав суду поважні причини пропуску строку звернення до суду, тому підстав для поновлення процесуального строку немає.

Таким чином, судова колегія вважає, що в порядку ст.202 КАС України рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям ухвали про залишення позовних вимог без розгляду.

Керуючись ст.ст. 100, 197, 198, 202, 203, 205, 206 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області задовольнити частково, постанову Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 07 грудня 2011 року скасувати.

Прийняти ухвалу, якою залишити без розгляду позов ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області про зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий:

Судді: