Постанова від 19.12.2013 по справі 826/18401/13-а

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

19 грудня 2013 року

№ 826/18401/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Власенкової О.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за

позовом ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач)

до Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Департамент земельних ресурсів), Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради)

про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідачів, в якому з урахуванням уточнень, наданих його представником у судовому засіданні, просить:

- визнати неправомірними дії Департаменту земельних ресурсів щодо підготовки проекту рішення Київради "Про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину ОСОБА_1 на АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд";

- зобов'язати відповідачів розглянути клопотання щодо надання дозволу на розроблення документації із землеустрою та надати мотивовану відповідь.

Позов вмотивовано тим, що проект рішення Київради "Про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину ОСОБА_1 на АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд" підготовлений Департаментом земельних ресурсів з урахуванням висновку Департаменту містобудування та архітектури від 29 серпня 2012 року № 11325/0/18-3/27-12, який відповідно до постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 31 жовтня 2013 року у справі № 826/6767/13-а є неправомірним.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримала з підстав, викладених у позові, просила його задовольнити.

Відповідачі своїх представників у судове засідання не направили, хоча належним чином повідомлені про розгляд справи.

У письмовому запереченні Департамент містобудування та архітектури заперечив щодо позову, зазначивши про недоведеність доводів позивача щодо неправомірності висновку Головного управління містобудування та архітектури від 28 серпня 2012 року.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши докази, що містяться у справі, суд прийшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення з огляду на таке.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно з частиною 2 статті 140 Конституції України особливості здійснення місцевого самоврядування в містах Києві та Севастополі визначаються окремими законами України.

Частиною 3 статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Відповідно до статті 9 Земельного кодексу України до повноважень Київської міської ради у галузі земельних відносин на їх території належить: а) розпорядження землями територіальної громади міста; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності в порядку, передбаченому цим Кодексом; ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб міста; д) припинення права користування земельними ділянками у випадках, передбачених цим Кодексом; е) прийняття рішення щодо звільнення самовільно зайнятих земельних ділянок; є) підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок із земель державної власності, що проводяться органами виконавчої влади; ж) встановлення та зміна меж сіл, селищ, районів у містах; з) організація землеустрою; и) координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; і) здійснення контролю за використанням і охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; ї) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) чи припинення використання земельної ділянки громадянами та юридичними особами в разі порушення ними вимог земельного законодавства; й) інформування населення щодо надання, вилучення (викупу) земельних ділянок; к) внесення у встановленому порядку пропозицій до Верховної Ради України щодо встановлення та зміни меж міст; л) вирішення земельних спорів; м) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Відповідно до частини 1 та частини 3 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та право користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або місцевого самоврядування в межах їх повноважень. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Згідно з частиною 6 та частини 7 статті 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

При цьому, пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" зафіксовано, що до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад належить відповідно до закону вирішення питань регулювання земельних відносин. Зазначені питання вирішуються відповідно до закону на пленарних засіданнях ради.

Так, згідно з пунктом 2 статті 22 Закону України "Про столицю місто-герой Київ" у зв'язку зі здійсненням містом Києвом функцій столиці України Київська міська рада та Київська міська державна адміністрація, кожна в межах своєї компетенції, встановленої законами України, мають право встановлювати порядок утримання та експлуатації об'єктів, розташованих у місті, та прилеглої до них території, правила благоустрою, торговельного, побутового, транспортного, житлово-комунального та іншого соціально-культурного обслуговування, визначати особливості землекористування та використання інших природних ресурсів.

Статтею 144 Конституції України визначено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

В статті 6 Закону України "Про столицю - місто-герой Київ" місцеве самоврядування у місті Києві здійснюється територіальною громадою міста як безпосередньо, так і через Київську міську раду, районні в місті ради (у разі їх утворення) та їх виконавчі органи.

Як встановлено судом, позивач звернувся до Київської міської ради щодо передачі у власність земельної ділянки на АДРЕСА_1 міста Києва, у зв'язку з чим подав клопотання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою.

На час звернення позивача до Київської міської ради із заявою про передачу у власність земельної ділянки Тимчасовий порядок передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність у місті Києві, затверджений рішенням Київської міської ради від 15 липня 2004 року № 457/1867 "Про порядок передачі (надання) земельних ділянок в користування або у власність у місті Києві" (далі - Тимчасовий порядок), визначав загальні положення і встановлював особливості та процедуру надання в постійне користування, встановлення сервітуту (права на обмежене користування), передачі в оренду та у власність земельних ділянок в місті Києві, оформлення права користування землею, встановлення сервітуту (права на обмежене користування) та посвідчення права власності на землю на підставі прийнятих Київською міською радою рішень.

Відповідно до частини 1 статті 3 Тимчасового порядку передача земельних ділянок із земель державної і комунальної власності безоплатно у власність юридичним особам або громадянам здійснюється на підставі рішення Київської міської ради за результатами розгляду документації із землеустрою, а у разі приватизації громадянами земельних ділянок, які перебувають у їх користуванні, - за результатами розгляду технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.

Відповідно до статті 5 Тимчасового порядку зацікавлена особа, яка має намір одержати земельну ділянку в користування або у власність (крім громадян, які подають клопотання про передачу земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки), ведення садівництва, індивідуального дачного та гаражного будівництва або встановлення сервітуту (права на обмежене користування)) звертається до Київської міської ради з клопотанням про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою через приймальню Київради з земельних питань.

Згідно з пунктом 5 статті 5 Тимчасового порядку, з урахуванням внесених змін рішенням Київської міської ради від 23 червня 2011 року №302/5689 "Про внесення змін до Тимчасового порядку передачі (надання) земельних ділянок в користування або у власність у м.Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 15.07.2004 №457/1867", секретаріат Київської міської ради разом з дорученням (резолюцією) Київського міського голови або заступника міського голови - секретаря Київради у день надходження заяви на одержання документів дозвільного характеру або протягом наступного робочого дня надсилає її разом з клопотанням про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою до Головного управління земельних ресурсів.

Пунктом 2, 3, 4, 5, 8 статті 6 Тимчасового порядку визначено, що Головне управління містобудування та архітектури розглядає клопотання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою протягом трьох робочих днів та надсилає до Головного управління земельних ресурсів свій висновок щодо відповідності заявленої ініціативи містобудівній документації або ситуації та наявних містобудівних умов та обмежень, що мають бути враховані при розробці документації із землеустрою.

Головне управління земельних ресурсів за результатами опрацювання клопотання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою та висновку Головного управління містобудування та архітектури щодо відповідності заявленої ініціативи містобудівній документації або ситуації та наявних містобудівних умов та обмежень, що мають бути враховані при розробці документації із землеустрою, готує проект рішення Київської міської ради про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою (або проект відмови у наданні такого дозволу), який приймається Київською міською радою в порядку, встановленому Регламентом Київської міської ради.

Листом від 21 травня 2013 року № 057022-9879 Департамент земельних ресурсів, поміж інших, повідомив позивача про результати розгляду його звернення від 22 квітня 2013 року стосовно розгляду проектів рішень Київської міської ради щодо передачі у власність земельних ділянок на АДРЕСА_1 міста Києва, зазначивши про підготовку проекту відмови у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою на підставі висновку Головного управління містобудування та архітектури.

Розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 16 листопада 2012 року № 2052 перейменовано Головне управління містобудування та архітектури Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Листом від 07 червня 2013 року № 057022-11997 Департамент земельних ресурсів повідомив позивача про підготовку з урахуванням висновку Департаменту містобудування та архітектури від 29 серпня 2012 року № 11325/0/18-3/27-12 проекту рішення Київради "Про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину ОСОБА_1 на АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд", який разом із його клопотанням 31 травня 2013 року передано на погодження до Київської міської державної адміністрації відповідно до регламенту, затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 29 жовтня 2002 року № 1970.

Згідно з висновком Департаменту містобудування та архітектури від 29 серпня 2012 року № 11325/0/18-3/27-12 відведення ОСОБА_1 земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування садибного житлового будинку, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_1 міста Києва суперечить затвердженій містобудівній документації, вимогам ДБН 360-92** та чинному законодавству України. Водночас зазначено, що відповідно до Генерального плану розвитку міста Києва та його приміської зони до 2020 року, затвердженого рішенням Київради від 28 березня 2002 року № 370/1804, зазначена земельна ділянка за функціональним призначенням належить до території багатоповерхової житлової забудови.

Ураховуючи такий висновок, Департаменту містобудування та архітектури, суд не погоджується з доводами позивача про протиправність дій Департаменту земельних ресурсів щодо необґрунтованої підготовки з урахуванням такого висновку проекту рішення Київради про відмову ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на АДРЕСА_1

При цьому не заслуговують на увагу доводи позивача про неправомірність висновку Департаменту містобудування та архітектури від 29 серпня 2012 року № 11325/0/18-3/27-12 на підставі постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 31 жовтня 2013 року у справі № 826/6767/13-а. Наведене обґрунтовується тим, що судом визнано протиправними дії Головного управління містобудування та архітектури щодо складення висновку від 29 серпня 2012 року №11176/0/18-3/27-12 про відсутність підстав для надання ОСОБА_2 дозволу на розроблення документації із землеустрою, а не ОСОБА_1, який до того ж не є стороною у згаданій адміністративній справі.

Зі змісту позовної заяви ОСОБА_1 не вбачається оскарження ним дій Департаменту містобудування та архітектури щодо складення стосовно нього висновку від 29 серпня 2012 року № 11325/0/18-3/27-12.

За наведених обставин у суду також відсутні підстави для зобов'язання відповідачів розглянути клопотання позивача про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, оскільки вищевикладеним підтверджується розгляд відповідачами цього клопотання.

При цьому, за висновком суду, підготовка Департаментом земельних ресурсів проекту рішення Київради "Про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину ОСОБА_1 на АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд", не може призвести до порушення прав позивача, оскільки наявність цього проекту не є безумовною підставою для його прийняття Київрадою за основу при прийнятті рішення.

У разі прийняття Київрадою рішення "Про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину ОСОБА_1 на АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд" може звернутися до суду щодо його оскарження з метою захисту наданого йому законом права на отримання земельної ділянки у власність.

Керуючись статтями 158-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею254 КАС України, та може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені статтями 185-187 КАС України.

Суддя О.О. Власенкова