17 січня 2014 року Справа № 121003/11/9104
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі :
головуючого судді: Ліщинського А.М.,
суддів: Довгої О.І., Матковської З.М.
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Сокальському районі Львівської області на постанову Червоноградського міського суду Львівської області від 15 листопада 2010 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Сокальському районі Львівської області про скасування постанови про накладення адміністративного штрафу,-
24.03.2010 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача про скасування постанови про накладення адмінштрафу.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що постановою начальника Управління пенсійного фонду України Сокальського району Львівської області від 16.03.2010 року ЛВ № 12160 на нього , як начальника Управління «Західвуглепостач» було накладено адміністративне стягнення в сумі 1700 гривень на підставі ч.5 ст.165-1 ,244-2 КупАП за порушення п.6 ст.20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування». Просить вищезазначену постанову скасувати та закрити справу про адміністративне правопорушення.
Постановою Червоноградського міського суду Львівської області від 15 листопада 2010 року адміністративний позов задоволено. Постанову начальника управління Пенсійного фонду України у Сокальському районі від 16.03.2010 року про притягнення до адміністративної відповідальності по ч.5 ст.165 -1, 244-2 КУпАП штрафу у розмірі 1700 грн. ОСОБА_1 - скасовано.
Відповідач постанову оскаржив, не погодившись із зазначеним судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права та є незаконною, просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову, якою в позові відмовити.
В апеляційній скарзі покликається на те, що у Положенні про Відокремлений підрозділ «Управління «Західвуглепостач» ДП «Львіввугілля» від 16.05.2006 року у п.3.4 вказано, що підрозділ має відокремлений баланс, а також відповідно до п.6.8.3 Положення підрозділ самостійно нараховує та сплачує всі податки та інші обов'язкові платежі до бюджету і фондів відповідно до чинного законодавства, за винятком податку на прибуток податку на додану вартість та збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету.
В разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів (ч. 1 ст. 197 КАС України із змінами і доповненнями, внесеними згідно із Законом України від 07.07.2010 року N 2453-VI).
Судова колегія заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави апеляційної скарги, вважає за необхідне її задовольнити з наступних підстав.
Задовольняючи позовні вимоги позивача, суд першої інстанції виходив з того, що що в діях позивача відсутній умисел на несвоєчасну сплату платежів до пенсійного фонду та склад адміністративного правопорушення передбаченого ст. 165-1 ч.5 ,244-2 КУпАП.
Проте, колегія суддів вважає, що даний висновок суду першої інстанції не можна визнати обґрунтованим.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, що відокремленим підрозділом «Управління «Західвуглепостач» ДП «Львіввугілля», начальником якої являється позивач, порушено встановлений порядок строків сплати страхових внесків, а саме несплата або несвоєчасна сплата страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі авансових платежів, у сумі більше трьохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян у січні 2010 року, за грудень 2009 року, у березні 2010 року та за січень 2010 року про що засвідчує картка особового рахунку страхувальника.
Відповідно до п. 1 ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхувальниками, зокрема, є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення га інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних га фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10. 15 статті 11 цього Закону
У відповідності до вимог п. 6 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхувальник зобов'язаний нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Згідно ч.12 ст.20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Керуючись вищенаведеним волегія суддів зазначає, що відокремлений підрозділ «Управління «Західвуглепостач» ДП «Львіввугілля» є страхувальником в силу ст.14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до п.3.4 Положення про Відокремлений підрозділ «Управління «Західвуглепостач» ДП «Львіввугілля» від 16.05.2006 року встановлено, що підрозділ має відокремлений баланс, а також відповідно до п.6.8.3 Положення підрозділ самостійно нараховує та сплачує всі податки та інші обов'язкові платежі до бюджету і фондів відповідно до чинного законодавства, за винятком податку на прибуток податку на додану вартість та збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету.
Згідно п.9.19 Положення про Відокремлений підрозділ «Управління «Західвуглепостач» ДП «Львіввугілля» керівник несе відповідальність за недостовірні нарахування та несвоєчасну сплату податків і зборів.
Керуючись вищенаведеним колегія суддів прийшла до переконання, що суд першої інстанції прийшов до помилкового висновку, оскільки оскаржуване рішення відповідача винесено з підстав та в порядку встановленому Законом.
Відповідно до ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує судове рішення та ухвалює нове, коли має місце неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність таких обставин, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи чи питання.
Судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги являються суттєвими і складають підстави для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи.
Керуючись статтями 160, 195, 197, 198 п.3, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Сокальському районі Львівської області, а постанову Червоноградського міського суду Львівської області від 15 листопада 2010 року у справі №2а-627/10 скасувати та прийняти нову, якою в позові відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена до касаційної інстанції протягом двадцяти днів шляхом подання скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя А.М.Ліщинський
Судді О.І. Довга
З.М.Матковська