Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 221
Іменем України
02.04.2009
Справа №2-1/922-2009
за позовом фізичної особи-підприємця Куст Олени Валентинівни, (98025,АР Крим, м. Судак, с. Сонячна долина, вул. Чорноморська, 22, кв. 102),
до відповідача Судацького міського управління земельних ресурсів, (98000, АР Крим, м. Судак, вул. Леніна, 85а),
про спонукання до виконання певних дій,
Суддя Ковтун Л.О.
представники:
від позивача - Філонов О.І., представник, довіреність від 31.01.2009р.,
від відповідача - не з'явився, повідомлений належним чином,
Суть спору: підприємець Куст Олена Валентинівна звернулась до господарського суду АР Крим із позовом до Судацького міського управління земельних ресурсів про зобов'язання узгодити проект землеустрою по відводу земельної ділянки загальною площею 0,03 га для будівництва солярію на набережній с. Прибережне для передачі у довгострокову оренду.
Позовні вимоги мотивовані тим, що рішенням 19 сесії 5 скликання Сонячнодолинської сільської ради від 05.10.2007р. позивачу наданий дозвіл на підготовку матеріалів попереднього узгодження місця розташування земельної ділянки загальною площею 0,03 га для будівництва солярію на набережній с. Прибережне. Оскільки зазначений дозвіл наданий позивачу до внесення змін у ст. 124 Земельного кодексу України щодо набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, виключно на аукціонах, відмова Судацького міського управління земельних ресурсів в узгодженні проекту землеустрою з відведення земельної ділянки є неправомірною.
Відповідач позов не визнав, у відзиві на позовну заяву зазначив, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 16.09.2008р. № 309-VI, врегульовано питання про надання в оренду земельних ділянок із земель державної або комунальної власності без проведення аукціону громадянам та юридичним особам, які звернулись із заявою про передачу земельної ділянки в оренду, якщо станом на 01.01.2008р. відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування прийнято рішення про узгодження місця розташування такого об'єкту або про надання дозволу на розробку проекту відведення. Сонячнодолинською сільською радою станом на 01.01.2008р. не приймались рішення такого роду, у зв'язку із чим у Управління відсутні правові підстави для узгодження проекту землеустрою з відведення позивачу земельної ділянки.
Суд вважає, що матеріали справи в достатній мірі характеризують відносини між сторонами, у зв'язку з чим підстав для відкладення розгляду справи не вбачає.
Розглянувши матеріали справи, заслухав пояснення позивача, суд
встановив:
Рішенням 19 сесії 5 скликання Сонячнодолинської сільської ради №1121 від 05.10.2007р. підприємцю Куст О.В. надано згоду на підготовку матеріалів попереднього узгодження місця розташування земельної ділянки, загальною площею 0,03га для будівництва солярію на набережній с. Прибережне, (аркуш справи 10).
11.12.2008р. позивач письмово звернувся до Судацького міського управління земельних ресурсів із заявою про видачу облікових земельно-кадастрових карток по формі № 6-ЗЕМ та узгодження акту вибору та обстеження спірної земельної ділянки.
Листом №1131-20/10-22 від 17.12.2008р. відповідачем відмовлено у видачі облікових земельно-кадастрових карток по формі № 6-ЗЕМ та узгодженні зазначеного акту із посиланням на те, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 16.09.2008р. № 309-VI внесені зміни до статті 124 Земельного кодексу України, згідно яких в 2008 році набуття права оренди земельних ділянок із земель державної і комунальної власності провадиться, виключно на аукціонах, що не дає право Судацькому міському управлінню земельних ресурсів узгодити відповідний висновок.
Дослідивши надані сторонами докази у підтвердження своїх доводів і заперечень, суд приходить до висновку, що заявлений позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частини 1 статті 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння та користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Згідно з частиною 6 статті 93 цього Кодексу відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Статтею 6 Закону України «Про оренду землі» орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах та в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України.
Порядку надання земляних ділянок державної або комунальної власності у користування присвячено, перш за все, статтю 123 Земельного кодексу України, яка у свою чергу, встановила, що особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки в оренду із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради. До клопотання про відведення земельної ділянки додаються матеріали, передбачені ч. 15 ст. 151 цього Кодексу документи, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування.
Приписами частини 7 статті 151 ЗК України встановлено, що відповідний орган державної влади або орган місцевого самоврядування згідно із своїми повноваженнями розглядає заяву (клопотання) і в тижневий строк з дня її реєстрації направляє її копії на розгляд територіальних органів виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органів містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронних і санітарно-епідеміологічних органів, а також до відповідних територіальних органів виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу), надання, зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного фонду).
Як свідчать матеріали справи, на засіданні містобудівної ради м. Судак 10.11.2008р. на замовлення Куст О.В. узгоджений ескізний проект реконструкції літнього майданчику під солярій з об'єктами обслуговування в с. Прибережне, що підтверджується випискою №4 із протоколу №6-08 (аркуш справи 13).
Відповідно до частини 1 статті 124 Земельного кодексу України і статті 16 Закону України «Про оренду землі» передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади При цьому, є неспроможними доводи відповідача, викладені в листі №1131-20/10-22 від 17.12.2008р. стосовно того, що земельні ділянки, у зв'язку з внесенням змін до ст. 124 Земельного кодексу України можуть передаватися в оренду виключно за результатами аукціонів, оскільки зазначені зміни були внесені Законом України № 107-VI від 28.12.2007р., тобто через 2 місяці з часу, коли позивачу дозволено збір матеріалів узгодження місця розташування земельної ділянки орієнтовною площею 0,03 га для будівництва солярію на набережній с. Прибережне, що свідчить про право останнього на оренду спірної земельної ділянки.
У зв'язку з чим, не можуть в дійсному випадку бути застосовані норми закону, яки набули чинність після виникнення між сторонами відповідних правовідносин, що суперечить положенням ст. 58 Конституції України, відповідно якої закріплюється один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.
Крім того, суд зазначає, що рішенням Конституційного Суду України № 10-р від 22.05.2008р. у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень ст. 65 розділу І, п.п. 61, 62, 63,66 розділу ІІ, п.3 розділу ІІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст. 67 розділу І, п.п. 1-4, 6-22, 24-100 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) відповідні положення розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», а саме п.п. 2, 6 було визнано неконституційними.
Враховуючі наявне вільне волевиявлення компетентного органу на збір позивачем матеріалів узгодження місця розташування земельної ділянки орієнтовною площею 0,03 га для будівництва солярію на набережній с. Прибережне, суд приходить до висновку, що відповідач з дійсного спору фактично вийшов за межі наданих йому повноважень при відмові в узгодженні акту вибору та обстеження спірної земельної ділянки, що тягне задоволення позовних вимог.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
На підставі викладеного, керуючись ст.82-84, 85 ГПК України, суд
Позов задовольнити.
Зобов'язати Судацьке міське управління земельних ресурсів, (98000, АР Крим, м. Судак, вул. Леніна, 85а, ідентифікаційний код у ЄДРПО України 23199792) узгодити фізичній особі -підприємцю Куст Олені Валентинівні, (98025, м. Судак, с. Сонячна долина, вул. Чорноморська, 22, кв. 102, ідентифікаційний номер 2276825042) проект землеустрою по відводу земельної ділянки загальною площею 0,03 га для будівництва солярію на набережній с. Прибережне АР Крим.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Ковтун Л.А.