13 січня 2014 року Справа № 9104/129043/11
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Пліша М.А.,
суддів Шинкар Т.І., Коваля Р.Й.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі Івано-Франківської області на постанову Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 24 травня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними щодо перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся в суд першої інстанції з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі Івано-Франківської області в якому просив визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії з 01.04.2011 року із врахуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2010рік та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі зробити з 01.04.2011 року такий перерахунок пенсії та виплатити її.
Постановою Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 24 травня 2011 року позовні вимоги задоволено, визнано дії управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі щодо застосування при перерахунку пенсії ОСОБА_1 показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2007рік - неправомірними та зобов'язано відповідача зробити з 01.04.2011 року перерахунок пенсії і виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення відповідно до вимог ст.40, ст.42, ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2010 рік, з урахуванням раніше виплачених сум. Постанова допущена до негайного виконання в межах платежу за один місяць.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі Івано-Франківської області оскаржило його в апеляційному порядку, вважає, що постанова винесена з порушенням норм чинного законодавства.
В апеляційній скарзі зазначає, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі, отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року № 107-VІ внесено зміни до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058, якими було передбачено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії може проводитися із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені у частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до вищезазначеного Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії період після призначення не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року вище зазначені зміни в частині визначення показника середньої заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсії були визнані неконституційними.
У 2009 році і 2010 році зміни до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині застосування середньої заробітної плати для перерахунку пенсії не вносилося, тому проводити перерахунок пенсії у 2010 році із застосуванням заробітної плати за 2009 рік немає законних підстав, у зв'язку з відсутністю нормативно-правого акту, який би регулював зазначене питання.
Виконавши вимоги Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 р., управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі не порушувало права та законні інтереси позивача. Таким чином, управління здійснювало свої повноваження згідно норм чинного законодавства, пенсія призначена правильно, у відповідності з нормами Закону.
На підставі наведеного просить постанову суду першої інстанції скасувати, а позов залишити без розгляду.
Особи, що беруть участь у справі, в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступало, а тому колегія суддів, у відповідності до ч. 1 ст. 197 КАС України, вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки таку може бути вирішено на основі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних міркувань.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію і перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі Івано-Франківської області. Після призначення пенсії позивач продовжував працювати і 01.04.2011 року звернувся із заявою про перерахунок пенсії із стажу роботи та заробітку, у зв'язку з чим відповідачем був здійснений перерахунок пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік, тобто 1197,91 грн. На звернення позивача, листом від 06.04.2011 року УПФУ в Надвірнянському районі повідомило останнього, що перерахунок пенсії у 2010 році проводився із застосуванням показників заробітної плати за 2007 рік (1197,91 грн.), з посиланням на спільний лист Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року та відповідно до п.п. 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
Розглядаючи спір суд першої інстанції правильно вказав, що згідно ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені у частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Відповідно до ч.4 ст. 45 цього ж Закону перерахунок призначеної пенсії у разі виникнення права на її підвищення провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року зміни, внесені до ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій визнані неконституційними.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що за конституційними нормами, виходячи із пріоритетності законів над підзаконними актами, при перерахунку позивачу пенсії застосуванню підлягають ст. ст. 40, 42 , ч.4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а не підзаконні нормативні акти, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав позивача. Право позивача на перерахунок пенсії із застосуванням показників середньої плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, закріплено у Законі, гарантовано державою та підтверджується відповідними доказами, а обов'язок здійснення перерахунку пенсії позивачу покладено саме на Управління пенсійного фонду України в Надвірнянському району Івано-Франківської області.
Однак висновок суду першої інстанції про задоволення позовних вимог колегія суддів вважає помилковим.
Дійсно, як зазначено вище, перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу, регулюється ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка передбачає, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії проводиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу) з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.
Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом «б» підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-6 «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнаних такими, що не відповідають Конституції України(є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008.
Скасовані зміни надавали можливість перерахувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Аналіз відновленої(діючої) норми абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» свідчить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати(доходу) з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Тобто, правила ч. 1 ст. 40 вище згаданого Закону при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу за який може бути обчислена заробітна плата (дохід). Частина 1 статті 40 згаданого Закону передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата(дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року, незалежно від перерв та за весь період страхового стажу, починаючи з 01 липня 2000 року.
Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-12 та Закон України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» № 1058 від 09 липня 2003 року. З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності ст. 9 КАС України приписи постанови № 530 від 28 травня 2008 року не можуть застосовуватися до спірних правовідносин.
З урахування зазначеного, правові підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні відсутні. Останній із наведених показників застосовується виключно для призначення пенсії, застосування його для перерахунку є безпідставним.
З огляду на це суд апеляційної інстанції вважає, що постанову суду першої інстанції слід скасувати, бо така прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, а в задоволенні позовних вимог відмовити.
Керуючись ст. 160, ст. 197, п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 202, ст.205, ст.207, ст. 254 КАС України, колегія суддів,
апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі Івано-Франківської області - задовольнити частково, постанову Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 24 травня 2011 року у справі № 2а-2330/11 - скасувати, в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя М.А. Пліш
Судді Т.І. Шинкар
Р.Й. Коваль