Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
Харків
14 січня 2014 р. № 820/13836/13-а
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Зоркіної Ю.В,
при секретарі судового засідання Дрижанові О.С.,
у присутності представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, Московського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції про зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з зазначеним адміністративним позовом, у якому просить суд: зобов'язати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції (61022, м.Харків, вул.. Сумська,61) внести зміни до актового запису про народження № 239 від 29.01.2003 року, в якому доповнити прізвища дитини та батьків як «ОСОБА_2», змінити власне ім'я дитини з « ОСОБА_3» на «ОСОБА_3», змінити власне ім'я батька з «ОСОБА_4» на « ОСОБА_4», змінити власне ім'я матері з «ОСОБА_2» на « «ОСОБА_2», по батькові дитини та батьків не зазначати; зобов'язати Московський відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції (61123, м.Харків, вул.Блюхера,31) внести зміни до актового запису про народження № 239 від 29.01.2003 року, в якому доповнити прізвища дитини та батьків як «ОСОБА_2», змінити власне ім'я дитини з « ОСОБА_3» на «ОСОБА_3», змінити власне ім'я батька з «ОСОБА_4» на « ОСОБА_4», змінити власне ім'я матері з «ОСОБА_2» на « «ОСОБА_2», по батькові дитини та батьків не зазначати
У судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав у повному обсязі, просиві позовні вимоги підтримати, пославшись на ти, що при реєстрації народження дитини складено відповідний актовий запис, у якому невірно вказано прізвище та ім'я дитини та батьків. Позивач звернувся до Московського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції з питань внесення вищевказаних змін до актового запису народження дитини позивача, проте позивачу відмовлено за відсутності, на думку позивача, обґрунтованих та законних підстав, у зв'язку з чим позивач просить зобов'язати відповідачів внести зміни до актового запису про народження №239, складений 29.01.2003 року
Відповідачі у судове засідання не прибули , про розгляд справи повідомлені належним чином, що підтверджується поштовими повідомленнями, які містяться у матеріалах справи.
Заслухавши думку представника позивача про можливість розгляду справи за відсутності представників відповідачів, суд вважає, що перешкод для розгляду справи немає, а саме: відсутня потреба заслухати свідка чи експерта; особи, які беруть участь у справі, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини. Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Судом встановлено, що при реєстрації народження дитини позивача, 29.01.2003 року складено актовий запис за №239 та видано свідоцтво про народження серії НОМЕР_1, відповідно до якого: прізвище дитини " - ", власне ім'я та по батькові «ОСОБА_3» прізвище батька "-", власне ім'я та по батькові «ОСОБА_4»; прізвище матері "-", власне ім'я та по батькові «ОСОБА_2» (а.с.7).
Як вбачається з матеріалів справи, в паспорті Соціалістичної Республіки В'єтнам батька та в перекладі з англійської мови на українську прізвище батька значиться як «ОСОБА_4», а ім'я «ОСОБА_4». В паспорті Соціалістичної Республіки В'єтнам позивача та в перекладі з англійської мови на українську, прізвище матері значиться як «ОСОБА_2», а ім'я «ОСОБА_2». (а.с.8-12).
Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010року № 2398-VI (зі змінами та доповненнями) - (далі - Закон України № 2398-VI), Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011р. за №96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011року за №55/18793 (зі змінами та доповненнями), Порядком ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2007р. № 1064 (зі змінами та доповненнями).
Відповідно до ч. 1 ст. 6,9 , 23 Закону України № 2398-VI відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку. Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Частиною 3, 4 ст. 22 Закону України № 2398-VI передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
Відповідно до ст. 26 Закону України № 2398-VI дії або бездіяльність працівника органу державної реєстрації актів цивільного стану можуть бути оскаржені до центрального органу виконавчої влади у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, центрального органу виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у сфері зовнішніх відносин України та/або до суду.
Відповідно до положень п.1.5 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 № 96/5, визначено, що заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами.
Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом. Пунктом 2.1. зазначених Правил визначено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених ст. 53 СК України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб при пред'явленні паспорта або паспортного документа.
Судом встановлено, що Московський відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції 29.10.2013 року розглянуто заяву позивача про внесення змін та доповнень та складено висновок про відмову про внесення змін, доповнень до актового запису цивільного стану (а.с. 6) у зв'язку з тим, що під час реєстрації шлюбу позивач мав інший паспортний документ, а також неможливістю витребувати копії актових записів про народження батьків з компетентних органів країни походження. Через відсутність відповідної процедури.
У пункті 1.1 Положення про порядок зміни, доповнення, відтворення та анулювання актових записів громадянського стану зазначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено в державних органах реєстрації актів цивільного стану України, у випадках наявності спору між заінтересованими особами зміни в актових записах цивільного стану - на підставі судового рішення. Згідно вимог ст. 5 Закону України „Про органи реєстрації актів громадянського стану" до компетенції органів реєстрації актів громадянського стану відноситься, в тому числі, і внесення до актових записів необхідних змін, доповнень та виправлень на підставі паспорту або паспортного документу заявника, а також документів, які підтверджують факти, що підлягають реєстрації. Перелік цих документів визначається п. 2.4 вищевказаного Положення, але при цьому відсутній вичерпний перелік документів, які підтверджують факт, що потребує підтвердження.
На даний час обґрунтованою підставою для внесення відповідних змін та доповнень до вищевказаного актового запису є переклад паспортів з англійської мови на українську НОМЕР_2, виданого 18.04.2011 року, де прізвище батька дитини зазначено як «ОСОБА_4» ім'я «ОСОБА_4», по батькові не зазначено; НОМЕР_3, виданого 01.02.2007 року, де прізвище матері дитини зазначено як «ОСОБА_2», ім'я «ОСОБА_2», по-батькові не зазначено,- переклад посвідчено приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу за номерами 3731-3732 від 25.10.2013 року (а.с.9-10,12).
Згідно вимог ст.8 КАСУ, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави та ст.9 КАСУ, де передбачено, що суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За таких обставин, суд дійшов висновку про те, що адміністративний позов в частині внесення змін до прізвища, ім'я та по батькові дитини та прізвища дитини підлягає задоволенню.
Щодо позовних вимог про внесення змін до імені дитини з «ОСОБА_3» на «ОСОБА_3», то в цій частині позовних вимог позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступного. Статтею 145 Сімейного кодексу України встановлено, що прізвище дитини визначається за прізвищем батьків. Ім'я дитини визначається за згодою батьків, що передбачено ст. 146 Сімейного кодексу України. При цьому статтею 147 Сімейного кодексу України встановлено, що по батькові дитини визначається за іменем батька. Аналогічні положення щодо визначення імені, прізвища та по батькові дитини містяться і у вищезазначених Правилах реєстрації актів цивільного стану в Україні.
Із дослідженого в судовому засіданні свідоцтва про народження дитини серії НОМЕР_1 встановлено, що ім'я дитини визначено як «ОСОБА_3», доказів на спростування означеного позивачем в судове засідання не надано, як не встановлено і судом в порядку, визначеному ст..11 КАС України.
Частиною 1 статті 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно з частиною 1 статті 69 та частиною 1 статті 70 КАС України - доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними - є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Зважаючи на те, що відповідно до законодавства України, у разі відсутності необхідних документів, на підставі яких органи державної реєстрації актів цивільного стану можуть здійснювати відповідні записи, - суди з метою реалізації конституційних прав громадян, можуть приймати судові рішення, які є єдиним засобом захисту їх інтересів з метою подальшої реалізації суб'єктивних прав, - суд вважає, що під час розгляду даної справи достовірно встановлено всі необхідні дані, які підлягають зазначенню відповідачем при складенні актового запису про реєстрацію народження дитини.
Частиною 1 ст. 28 Цивільного кодексу України встановлено, що фізична особа набуває прав та обов'язків і здійснює їх під своїм ім'ям. Ім'я фізичної особи, яка є громадянином України, складається із прізвища, власного імені та по батькові, якщо інше не випливає із закону або звичаю національної меншини, до якої вона належить.
Статтею 86 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч. 1 ст. 86); ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили (ч. 2 ст. 86); суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалено на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94, 160, 161, 162, 163, 186, 254 КАС України, суд,
постановив:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, Московського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Зобов'язати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції (61022, м.Харків, вул.. Сумська,61) внести зміни до актового запису про народження № 239 від 29.01.2003 року, в якому доповнити прізвища дитини та батьків як «ОСОБА_2», змінити власне ім'я дитини з «ОСОБА_3» на «ОСОБА_3», змінити власне ім'я батька з «ОСОБА_4» на « ОСОБА_4», змінити власне ім'я матері з «ОСОБА_2» на « «ОСОБА_2», по батькові дитини та батьків не зазначати.
Зобов'язати Московський відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції (61123, м.Харків, вул.Блюхера,31) внести зміни до актового запису про народження № 239 від 29.01.2003 року, в якому доповнити прізвища дитини та батьків як «ОСОБА_2», змінити власне ім'я дитини з «ОСОБА_3» на «ОСОБА_3», змінити власне ім'я батька з «ОСОБА_4» на « ОСОБА_4», змінити власне ім'я матері з «ОСОБА_2» на « «ОСОБА_2», по батькові дитини та батьків не зазначати.
В іншій частині позовних вимог позов залишити без задоволення.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
У повному обсязі постанова виготовлена 17.01.2014 року
Суддя Зоркіна Ю.В.