Постанова від 20.01.2014 по справі 815/7499/13-а

Справа № 815/7499/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2014 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С. при секретарі Свириді Х.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Колективного підприємства «БУДОВА» до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладання штрафу за порушення містобудівних стандартів та правил від 14.10.2013 року №230, -

ВСТАНОВИВ:

З позовом до суду звернувся Колективне підприємство «БУДОВА» до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладання штрафу за порушення містобудівних стандартів та правил від 14.10.2013 року №230.

В судовому засіданні 15.01.2014 року представником позивача підтримані заявлені позовні вимоги з огляду на те, що відповідачем були вчинено цілу низку порушень порядку проведення перевірок дотримання законодавства в сфері містобудівної діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року №533 не встановлено вчинення позивачем порушення, в зв'язку із чим, постанова про накладання штрафу від 14.10.2013 року №230 підлягає визнанню протиправною. Представник відповідача заперечив проти задоволення позовних вимог, пославшись на законність дій посадових осіб Інспекції при проведенні перевірки дотримання позивачем законодавства в сфері містобудівної діяльності та наявності достатніх підстав для притягнення позивача до відповідальності за вчинене порушення п.6 ч.3 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення в сфері містобудівної діяльності».

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача та дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановив наступні факти та обставини:

Відповідач Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області, на підставі положень ст.13 Закону України «Про архітектурну діяльність» є спеціально уповноваженим органом державної виконавчої влади та згідно ст.10 цього ж Закону здійснює повноваження щодо здійснення державного архітектурно-будівельного контролю під час здійснення проектування й будівництва об'єктів житлової та іншої забудови, а тому позовні вимоги щодо оскарження його актів, дій чи бездіяльності з цього приводу, на підставі положень ст.55 Конституції України, п.1 ч.2 ст.17, ст.104 КАС України підвідомчі адміністративним судам та повинні розглядатись у порядку адміністративного судочинства.

30.09.2013 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю Одеської області була проведена перевірка дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів та правил, про що складений акт перевірки (а.с.12 т.1).

Перевіркою встановлено виконання будівельних робіт з будівництва багатоквартирного житлового комплексу з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення, двоповерховим торгівельним центром та підземним паркінгом за адресою: комплексу церковно-приходської школи без дозволу на їх виконання за адресою: м.Одеса, Люстдорфська дорога 55.

30.09.2013 року також був складений протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності без номеру (а.с.13 т.1).

14.10.2013 року першим заступником начальника Інспекції ДАБК в Одеській області Шумським Анатолієм Георгійовичем прийнята постанова №230 (а.с.15 т.1), якою застосовані штрафні санкції до позивача за порушення ним п.6 ч.3 ст.2 Закону України «Про відповідальність за порушення у сфері містобудівної діяльності» в розмірі 20646,00 грн.

Представник позивача зазначає, що позивач не вчиняв порушень п.6 ч.3 ст.2 Закону України «Про відповідальність за порушення у сфері містобудівної діяльності», адже у позивача належним чином ведеться будівельна та наглядова документація.

Представник відповідача - Інспекції ДАБК в Одеській області в судовому засіданні надав пояснення про те, що під час проведення перевірки не були надані достатні докази належного ведення будівельної та наглядової документації, що є порушенням законодавства з боку позивача.

Проаналізувавши оскаржувані акти суб'єктів владних повноважень, з огляду на положення ч.3 ст.2 КАС України, суд приходить до висновку про те, що постанова відповідача від 14.10.2013 року №230 не відповідає законові з таких підстав.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України «Про архітектурну діяльність» державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на стадії проектування, розміщення та будівництва архітектурних об'єктів суб'єктами архітектурної діяльності.

Окрім того, відповідно до ч.1 та ч.2 ст.3 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», в редакції зі змінами від 16.10.2012 року, що діяла на час винесення оскаржуваної постанови, справи про правопорушення, передбачені цим Законом, розглядаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю. Накладати штраф від імені центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, мають право його керівник та уповноважені ним посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю.

Частина 2 ст.3 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» викладена у вказаній редакції згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо діяльності Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, інших центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується через відповідних міністрів» №5459-VІ від 16.10.2012 року, який набрав чинності 08.11.2012 року та до вказаних змін повноваження щодо накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності мали також і керівники територіальних органів Держархбудінспекції та їх заступники.

У п.2 Прикінцевих положень Закону №5459-VІ від 16.10.2012 року зазначено, що Кабінет Міністрів України протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом повинен привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.

Частиною 1 ст.4 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» визначено, що порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» Кабінет Міністрів України постановою від 06.04.1995 року №244 затвердив Порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, однак як вбачається зі змісту пункту 2 вказаного порядку вбачається, що накладати штраф від імені інспекцій мають право керівник Держархбудінспекції та його заступники, керівники територіальних органів Держархбудінспекції та їх заступники.

Тобто, Кабінет Міністрів України не привів Порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, затверджений постановою від 06.04.1995 року № 244 у відповідність до вимог зазначеного Закону, який набрав чинності 08.11.2012 року, тому в даному випадку існує невідповідність вимог підзаконних нормативно-правових актів вимогам закону.

Відповідно до ч.4 ст.9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що у Інспекції ДАБК в Одеській області не мала станом на 12.07.2013 року повноважень на накладення штрафів за порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, такими повноваженнями наділений лише центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, а саме Державна архітектурно-будівельна інспекція України.

Відповідно до положень ч.3 ст.2 КАС України, прийняття суб'єктом владних повноважень акту з перевищенням владних повноважень є безумовною підставою для визнання такого акту та дії з його прийняття протиправними.

Суд також, відповідно до положень ч.1 ст.72 КАС України, застосовує до спірних правовідносин постанову Одеського окружного адміністративного суду від 12.11.2013 року по справі №815/7500/13-а за позовом КП «БУДОВА» до Інспекції ДАБК в Одеській області про скасування постанови від 14.10.2013 року №231 про накладання штрафу за правопорушення в у сфері містобудівної діяльності, яка згідно відмітки канцелярії Одеського окружного адміністративного суду набрала законної сили 03.12.2013 року та якою встановлено, що перевірка 30.09.2013 року була проведена посадовими особами Інспекції ДАБК в Одеській області із суттєвими порушеннями порядку проведення перевірок дотримання законодавства в сфері містобудівної діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року №533, в зв'язку із чим, складений акт перевірки від 30.09.2013 року та протокол про правопорушення в сфері містобудування від 30.09.2013 року згідно положень ч.3 ст.70 КАС України, не можуть бути визнані судом належними доказами вчинення позивачем правопорушень в сфері містобудівної діяльності, що робить оскаржену постанову від 14.10.2013 року №230 безпідставною.

На підставі наведеного, суд приходить до висновку про необхідність задоволення заявлених позовних вимог повністю на підставі положень ч.2 ст.162 КАС України.

Судові витрати розподілити за правилами ст.94 КАС України.

Керуючись ст.ст.94,158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною та скасувати постанову Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області про накладання штрафу за порушення містобудівних стандартів та правил від 14.10.2013 року №230.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня виготовлення та підписання повного тексту постанови.

Повний текст постанови складений та підписаний суддею 20 січня 2014 року.

Суддя Єфіменко К.С.