11 січня 2014 року Справа № 803/2810/13-a
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Александрової М.А.,
при секретарі судового засідання Веремчуку В.В.,
за участю представника позивача - прокурора Ревухи І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом прокурора Камінь-Каширського району Волинської області до виконавчого комітету Камінь-Каширської міської ради Волинської області про визнання нечинним та скасування рішення № 142 від 05 грудня 2013 року "Про розгляд звернення громадської організації "Наше місто - за віру, честь і красу",
27 грудня 2013 року прокурор Камінь-Каширського району звернувся з адміністративним позовом до виконавчого комітету Камінь-Каширської міської ради Волинської області про визнання нечинним та скасування рішення № 142 від 05 грудня 2013 року "Про розгляд звернення громадської організації "Наше місто - за віру, честь і красу", яким надано дозвіл Камінь-Каширській районній громадській організації "Наше місто - за віру, честь і красу" на встановлення 2 флагштоків для розміщення Державного Прапора України та прапора Євросоюзу на центральній площі міста Каменя-Каширського - площі Культури, а також надано дозвіл на розміщення інформаційного стенду, палатки на цій же площі під час проведення безстрокового мітингу.
Відповідно до заяви про уточнення позовних вимог від 10 січня 2013 року позивач просив визнати протиправним і скасувати рішення № 142 від 05 грудня 2013 року "Про розгляд звернення громадської організації "Наше місто - за віру, честь і красу" (а.с. 49).
Обґрунтовуючи позовні вимоги прокурор зазначив, що відповідно до частини третьої статті 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Згідно із статтею 52 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчий комітет Камінь-Каширської міської ради є виконавчим органом міської ради та вирішує питання, віднесені до відання виконавчих органів ради.
Статтею 20 Конституції України визначено, що державними символами України є Державний Прапор України, Державний Герб України і Державний Гімн України. Опис державних символів України та порядок їх використання встановлюються законом, що приймається не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради України.
Відповідно до статті 22 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" територіальні громади сіл, селищ, міст можуть мати власну символіку (герб, прапор тощо), яка відображає їх історичні, культурні, соціально-економічні та інші місцеві особливості і традиції. Згідно із статтею 26 цього Закону зміст, опис та порядок використання символіки територіальних громад сіл, селищ, міст, районів і областей визначаються відповідною радою згідно з законом. Виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується таке питання, як затвердження відповідно до закону Положення про зміст, опис та порядок використання символіки територіальної громади.
14 березня 1996 року Камінь-Каширська міська рада прийняла рішення № 5/3 "Про затвердження герба, прапора та печатки міста", яким не передбачено піднімання прапора Європейського Союзу. Відповідно до рішення Камінь-Каширської міської ради від 02 квітня 2007 року № 12/2 "Про затвердження правил благоустрою, забезпечення чистоти і порядку, додержання тиші в громадських місцях на території міста Каменя-Каширського" благоустрій вулиць, майданів і інших територій, будівництво та встановлення малих архітектурних форм (кіоски, павільйони, побутові приміщення та інші) виконуються тільки на основі проектів, погоджених з відділом містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства райдержадміністрації, а також дозвіл на їх встановлення видається відділом містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства райдержадміністрації при наявності рішення міськвиконкому про виділення земельної ділянки та погоджень зі всіма зацікавленими державними органами, комунальними підприємствами та іншими організаціями.
Громадська організація "Наше місто - за віру, честь і красу" із заявою про отримання дозволу на встановлення 2 флагштоків для розміщення Державного Прапора України, прапора Євросоюзу на центральній площі міста Каменя-Каширського - площі Культури та розміщення інформаційного стенду, палатки на площі Культури під час проведення безстрокового мітингу до відділу містобудування та архітектури Камінь-Каширської районної державної адміністрації не зверталася.
Оскільки виконавчим комітетом Камінь-Каширської міської ради Волинської області рішення № 142 від 05 грудня 2013 року "Про розгляд звернення громадської організації "Наше місто - за віру, честь і красу" прийняте з порушенням Конституції та законів України, то в силу повноважень, наданих статтями 19, 20, 36-1 Закону України "Про прокуратуру", прокурор просив його визнати протиправним та скасувати.
Письмових заперечень проти адміністративного позову відповідач не подав, у листі від 09 січня 2014 року позову не визнав, а листом від 11 січня 2014 року повідомив, що рішення виконавчого комітету міської ради від 05 грудня 2013 року № 142 практично втратило чинність, оскільки на сесії Камінь-Каширської міської ради 24 грудня 2013 року прийнято рішення № 42/7 "Про встановлення прапора ради Європи на площі Культури міста Каменя-Каширського" (а.с. 36, 47).
В судовому засіданні представник позивача заявлений позов підтримує повністю з підстав, зазначених у позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, відповідач у клопотанні від 09 січня 2014 року просив справу розглядати за відсутності його представника (а.с. 36).
З наведених обставин суд вважає можливим здійснити розгляд справи за відсутності представника відповідача.
Суд, заслухавши пояснення прокурора, з'ясувавши всі обставини у справі та перевіривши їх доказами, приходить до висновку, що позов підставний і підлягає задоволенню повністю.
Судом встановлено, що 05 грудня 2013 року виконавчим комітетом Камінь-Каширської міської ради прийнято рішення № 142 "Про розгляд звернення громадської організації "Наше місто - за віру, честь і красу", яким надано дозвіл Камінь-Каширській районній громадській організації "Наше місто - за віру, честь і красу" на встановлення 2 флагштоків для розміщення Державного Прапора України та прапора Євросоюзу на центральній площі міста Каменя-Каширського - площі Культури, а також надано дозвіл на розміщення інформаційного стенду, палатки на цій же площі під час проведення безстрокового мітингу (а.с. 9).
Відповідно до пункту 5 частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 60 КАС України встановлено, що з метою представництва інтересів громадянина або держави в адміністративному суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з адміністративним позовом (поданням), бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження в якій відкрито за адміністративним позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення Верховним Судом України, про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами для представництва інтересів громадянина або держави. Прокурор, який звертається до адміністративного суду в інтересах держави, в позовній заяві (поданні) самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до адміністративного суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
За приписами статті 23 Закону України "Про прокуратуру" незалежно від внесення подання прокурор може звернутися до суду щодо: 1) визнання незаконним нормативно-правового акта відповідного органу повністю чи в окремій його частині; 2) визнання протиправним рішення чи окремих його положень і щодо скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень; 3) визнання протиправними дій чи бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії або утриматися від вчинення певних дій.
Статтею 144 Конституції України визначено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.
Частиною 10 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" також встановлено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Отже, прокурор має право звертатися до адміністративного суду з позовом про визнання протиправними актів органів місцевого самоврядування.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Вирішуючи даний публічно-правовий спір, даючи правову оцінку на відповідність Конституції та законам України рішення виконавчого комітету Камінь-Каширської міської ради від 05 грудня 2013 року № 142 "Про розгляд звернення громадської організації "Наше місто - за віру, честь і красу", суд приходить до висновку, що вказане рішення підлягає визнанню протиправним, з огляду на таке.
Відповідно до частини першої статті 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради. Частиною третьою вказаної статті встановлено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Згідно з частинами першою, другою статті 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 2 статті 5 Конституції України, носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Згідно з частиною першою статті 6 Конституції України державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову, а статтею 7 Конституції України передбачено, що в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.
Таким чином, місцеве самоврядування є одним із проявів здійснення народом, у формі територіальної громади, влади, яка, в свою чергу, не належить до жодної із гілок державної влади, що характеризується самостійністю у вирішенні певного кола питань.
Водночас, предметом відання місцевого самоврядування є не будь-які питання суспільного життя, а питання саме місцевого значення, тобто ті, що пов'язані передусім із життєдіяльністю територіальних громад.
Висновки аналогічного характеру наведені у рішенні Конституційного Суду України від 26 березня 2002 року N 6-рп/2002 в справі про охорону трудових прав депутатів місцевих рад, яким визначено політико-правову природу органів місцевого самоврядування, які не є органами державної влади, а є представницькими органами, через які здійснюється право територіальної громади самостійно вирішувати не будь-які питання суспільного життя, а питання саме місцевого значення, тобто такі, які пов'язані передусім з життєдіяльністю територіальних громад і перелік яких визначено у Конституції і законах України.
Такі ж положення закріплені у статті 4 Європейської хартії місцевого самоврядування (ратифікована Законом України від 15 липня 1997 року № 452/97-ВР), яка встановлює, що головні повноваження і функції органів місцевого самоврядування визначаються конституцією або законом; органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу; повноваження, якими наділяються органи місцевого самоврядування, як правило, мають бути повними і виключними.
Відповідно до статті 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Виконавчі органи рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади (частини перша і друга статті 11, частина перша статті 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Статтею 52 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено коло повноважень виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а саме - виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради може розглядати і вирішувати питання, віднесені цим Законом до відання виконавчих органів ради: 1) попередньо розглядає проекти місцевих програм соціально-економічного і культурного розвитку, цільових програм з інших питань, місцевого бюджету, проекти рішень з інших питань, що вносяться на розгляд відповідної ради; 2) координує діяльність відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідної територіальної громади, заслуховує звіти про роботу їх керівників; 3) має право змінювати або скасовувати акти підпорядкованих йому відділів, управлінь, інших виконавчих органів ради, а також їх посадових осіб.
Відповідно до підпункту 3 пункту "б" частини першої статті 38 Закону до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження щодо забезпечення законності, правопорядку, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян, а саме: вирішення підповідно до закону питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів; здійснення контролю за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку.
Щодо повноважень у сфері благоустрою населених пунктів, то відповідно до частини першої статті 20, частини першої статті 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, встановлених законом; до повноважень сільських, селищних, міських рад належить затвердження місцевих програм та заходів благоустрою населених пунктів; затвердження правил благоустрою територій населених пунктів; створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб). Згідно з частиною другою статті 10 Закону до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить забезпечення виконання, організація виконання рішень місцевих рад, як от: забезпечення виконання місцевих програм та здійснення заходів з благоустрою населених пунктів; організація забезпечення на території населеного пункту чистоти і порядку, дотримання тиші в громадських місцях; організація місць відпочинку для населення; визначення на об'єктах благоустрою місць розміщення громадських вбиралень, місць стоянок транспортних засобів; видача дозволів на порушення об'єктів благоустрою у випадках та порядку, передбачених законом, та інші подібні повноваження.
Згідно з пунктами 44 і 49 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання: встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність; затвердження відповідно до закону Положення про зміст, опис та порядок використання символіки територіальної громади.
Статтею 20 Конституції України визначено, що державними символами України є Державний Прапор України, Державний Герб України і Державний Гімн України. Опис державних символів України та порядок їх використання встановлюються законом, що приймається не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради України.
Відповідно до статті 22 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" територіальні громади сіл, селищ, міст можуть мати власну символіку (герб, прапор тощо), яка відображає їх історичні, культурні, соціально-економічні та інші місцеві особливості і традиції. Згідно із статтею 26 цього Закону зміст, опис та порядок використання символіки територіальних громад сіл, селищ, міст, районів і областей визначаються відповідною радою згідно з законом. Виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується таке питання, як затвердження відповідно до закону Положення про зміст, опис та порядок використання символіки територіальної громади.
14 березня 1996 року Камінь-Каширська міська рада прийняла рішення № 5/3 "Про затвердження герба, прапора та печатки міста", яким не передбачено піднімання прапора Європейського Союзу (а.с.11).
Отже, аналіз норм Основного Закону та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" дозволяє зробити висновок, що виконавчий комітет Камінь-Каширської міської ради не наділений повноваженнями вирішувати питання про порядок використання державного символу України - Державного Прапора України, а також питання про порядок використання прапора Євросоюзу.
Відповідно до підпункту "в" пункту 1 частини першої статті 13 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" до об'єктів благоустрою населених пунктів належать, зокрема, майдани, площі, бульвари, проспекти; згідно з пунктом 9 частини першої статті 21, частиною другою статті 21 Закону елементами (частинами) благоустрою є малі архітектурні форми. Мала архітектурна форма - це елемент декоративного чи іншого оснащення об'єкта благоустрою. До малих архітектурних форм належать, зокрема, альтанки, павільйони, навіси, інформаційні стенди, дошки, вивіски, огорожі, ворота, грати, вуличні меблі, декоративна та ігрова скульптура, інші елементи благоустрою, визначені законодавством. Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до цього Закону за рішенням власника об'єкта благоустрою з дотриманням вимог законодавства, державних стандартів, норм і правил.
Рішенням Камінь-Каширської міської ради № 12/2 від 02 квітня 2007 року затверджено Правила благоустрою, забезпечення чистоти і порядку, додержання тиші в громадських місцях на території міста Каменя-Каширського (Правила) (а.с. 12, 13-18).
Відповідно до пунктів 6.3, 6.10 вказаних Правил благоустрій вулиць, майданів і інших територій, будівництво та встановлення малих архітектурних форм (кіоски, павільйони, побутові приміщення та інші) виконуються тільки на основі проектів, погоджених з відділом містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства райдержадміністрації, а також дозвіл на їх встановлення видається відділом містобудування, архітектури та житлово- комунального господарства райдержадміністрації при наявності рішення міськвиконкому про виділення земельної ділянки та погоджень зі всіма зацікавленими державними органами, комунальними підприємствами та іншими організаціями. Забороняється без архітектурно-планувальних завдань, виданих відділом містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства райдержадміністрації та дозволу інспекції з контролю за благоустроєм та санітарним станом встановлювати на площах, вулицях і тротуарах, інших територіях міста малі архітектурні форми (кіоски, павільйони та інше).
Як вбачається з повідомлення Камінь-Каширської районної громадської організації "Наше місто - за віру, честь і красу" від 28 листопада 2013 року № 14 (а.с.10), 26 листопада 2013 року громадська організація повідомила міського голову про проведення на площі Культури міста Каменя-Каширського безстрокового мітингу, а 28 листопада - про наміри встановити на площі атрибути мітингу: 2 флагштоки (щогли) з Державним Прапором України та прапором Євросоюзу; дошку повідомлень, заяв, звернень (стенд) площею до 5 метрів квадратних; об'єкт обігріву учасників мітингу; палатку, міні-сцену, 5 одиниць транспортних засобів; пересувну обмежуючу огорожу та інші елементи.
Рішенням № 142 від 05 грудня 2013 року "Про розгляд звернення громадської організації "Наше місто - за віру, честь і красу" виконавчий комітет з посиланням на Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" надав згоду організатору мітингу на встановлення 2 флагштоків для розміщення Державного Прапора України та прапора Євросоюзу, інформаційного стенду, палатки на площі Культури міста під час проведення безстрокового мітингу (а.с.9).
Отже, суд приходить до висновку, що флагштоки, інформаційний стенд, палатка є елементами благоустрою - малими архітектурними формами, розміщення яких на об'єктах благоустрою можливе з дотриманням вимог законодавства, державних стандартів, норм і правил.
Відповідачем не надано доказів про дотримання громадською організацією "Наше місто - за віру, честь і красу" Правил благоустрою, забезпечення чистоти і порядку, додержання тиші в громадських місцях на території міста Каменя-Каширського в частині встановлення малих архітектурних форм, до яких належать флагштоки, інформаційні стенди та палатки. Крім того, відповідно ло листа відділу містобудування та архітектури Камінь-Каширської районної державної адміністрації Волинської області № 43/01-11 від 20 грудня 2013 року (а.с.19) Камінь-Каширська районна громадська організація "Наше місто - за віру, честь і красу" із заявою про отримання дозволу на встановлення 2 флагштоків, інформаційного стенду, палатки на площі Культури міста Каменя-Каширського до відділу не зверталась.
Таким чином, судом встановлена відсутність законних підстав для розміщення малих архітектурних форм на об'єкті благоустрою - площі Культури міста Каменя-Каширського.
Крім того, суд вважає, що оскільки в судовому порядку, відповідно до правил статті 182 Кодексу адміністративного судочинства України, за зверненням органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування не вирішувалося питання про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання, то відповідач - виконавчий комітет Камінь-Каширської міської ради зобов'язаний був на виконання вимог підпункту 3 пункту "б" частини першої статті 38 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" лише здійснювати контроль за забезпеченням при проведенні мітингу громадського порядку.
Про протиправність рішення виконавчого комітету свідчить і прийняте 24 грудня 2014 року міською радою рішення № 42/7 "Про встановлення прапора Ради Європи на площі Культури міста Каменя-Каширського" (а.с.48), яким міська рада, усвідомлюючи, що виконавчий комітет діяв не в межах повноважень і що його рішення не грунтується на законі, погодила встановлення прапора Ради Європи на площі Культури міста; зобов'язала виконавчий комітет до 01 травня 2014 року провести благоустрій місця встановлення флагштоків та розмістити інформаційний щит про членство України у Раді Європи, а також вирішити питання про передачу флагштоків від громадської організації "Наше місто - за віру, честь і красу" на баланс міської ради з послідуючою передачею на баланс ВУЖКГ.
З огляду на викладене, рішення № 142 від 05 грудня 2013 року "Про розгляд звернення громадської організації "Наше місто - за віру, честь і красу" не ґрунтується на законі, виходить за межі повноважень виконавчого комітету Камінь-Каширської міської ради Волинської області, а тому підлягає визнанню протиправним та скасуванню, а адміністративний позов - задоволенню повністю.
Керуючись частиною третьою статті 160, статтями 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Закону України "Про благоустрій населених пунктів", Закону України "Про прокуратуру", суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним і скасувати рішення виконавчого комітету Камінь-Каширської міської ради Волинської області № 142 від 05 грудня 2013 року "Про розгляд звернення громадської організації "Наше місто - за віру, честь і красу".
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі 16 січня 2014 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий М.А. Александрова