ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91016, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел./факс 55-17-32, inbox@lg.arbitr.gov.ua _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
14 січня 2014 року Справа № 913/3395/13
Провадження №32пд/913/3395/13
За позовом прокурора Новоайдарського району Луганської області, смт.Новоайдар Луганської області
в інтересах держави в особі:
позивача Колядівської сільської ради, с.Колядівка Новоайдарського району Луганської області
до відповідача Приватного підприємства "Сільськогосподарська виробнича фірма "Агро", м.Луганськ
про внесення змін до договору оренди землі
Суддя Смола С.В.
Секретар судового засідання Данилкіна Н.В.
У засіданні брали участь:
від заявника - Рибалкіна Г.В. - прокурор відділу прокуратури м.Луганська, службове посвідчення № 018417 від 16.07.2013;
від позивача - Бондар О.І. - голова, рішення Колядівської сільської ради Новоайдарського району Луганської області № 21/1 від 24.12.2012;
від відповідача - не прибув.
Прокурором Новоайдарського району Луганської області в інтересах держави в особі Колядівської сільської ради заявлено вимогу про внесення змін до договору оренди землі № 19 від 18.04.2011, державна реєстрація від 18.07.2011 за № 442318344000261, який укладений між Колядівською сільською радою та Приватним підприємством "Сільськогосподарська виробнича фірма "Агро", відносно земельної ділянки площею 0,3552 га під нежитловими будівлями мехмайстерні з огорожею в межах населеного пункту с.Колядівка, яка знаходиться за адресою: с.Колядівка, вул.Молодіжна, 1/2, а саме: викласти п.4 розділу "Об'єкт оренди" договору у новій редакції: "4.Нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах на 2012 рік становить 204666 грн. 24 коп.", пункт 8 розділу "Орендна плата" договору викласти в новій редакції: "п.8.Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі і дорівнює 3% від нормативно-грошової оцінки землі і становить 6139 грн. 99 коп. на рік. Розрахунок розміру орендної плати є невід'ємною частиною цього договору".
Ухвалою господарського суду Луганської області (суддя - Паляниця Ю.О.) від 17.12.2013 розгляд справи призначений на 14.01.2014.
13.01.2014 у зв'язку із перебуванням судді Паляниці Ю.О. на лікарняному був проведений повторний розподіл в автоматизованій системі документообігу суду, у відповідності до вимог статті 21 Господарського процесуального кодексу України та дана справа передана на розгляд судді Смолі С.В.
Відповідач не скористався своїм правом, передбаченим ст.22 Господарського процесуального кодексу України, не забезпечив участі повноважного представника у судовому засіданні, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Згідно до п.п. 3.9.1, 3.9.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК. За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом. У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 17863677 місцезнаходженням відповідача є: кв.50 лєтія Оборони Луганська, б.9, м.Луганськ. На вказану адресу господарський суд і надсилав поштову кореспонденцію.
Відповідно до п.3.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи-підприємця визначається на підставі відомостей, внесених до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (ст.17 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців").
Згідно з ст.18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" від 15.05.2003 №755-IV якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Також відповідач не надав суду відзив на позовну заяву, не забезпечив явку представника у судове засідання, не надання відзиву на позовну заяву та не прибуття у судове засідання не перешкоджає розгляду спору по суті.
Згідно положень ст.75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
У судовому засіданні 14.01.2014 оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників заявника та позивача, господарський суд
Згідно зі ст.13 Конституції України земля є об'єктом права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до ст.ст.142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах повноважень шляхом прийняття рішень. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.
Статтею 121 Конституції України передбачено, що на органи прокуратури України покладається представництво інтересів громадян або держави в судах у випадках, визначених законом.
Відповідно до ст.20 Закону України "Про прокуратуру" прокурор або його заступник при виявленні порушень закону має право звертатись до суду в передбачених законом випадках.
Статтею 361 Закону України "Про прокуратуру" визначено, що підставою представництва прокурором в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.
Підставою звернення прокурора Новоайдарського району Луганської області з даною позовною заявою до суду в інтересах держави в особі Колядівської сільської ради є порушення відповідачем встановленого державою порядку користування земельною ділянкою, оскільки невнесення змін до договору оренди землі тягне за собою недоотримання коштів до сільського бюджету та є порушенням вимог діючого законодавства.
18.04.2011 між Колядівською сільською радою та Приватним підприємством "Сільськогосподарська виробнича фірма "Агро" було укладено договір оренди землі № 19, державна реєстрація від 18.07.2011 за № 442318344000261.
В п.4 договору передбачено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки не проводилась.
Відповідно до п.8 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі і дорівнює 5 розмірам земельного податку, що встановлюється відповідно до розділу XII Податкового кодексу України, та становить 127,872 грн. на рік. Розрахунок розміру орендної плати є невід'ємною частиною цього договору.
Згідно до п.33 договору зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
01.03.2012 позивач звернувся до відповідача з листом № 97 (а.с.25), а потім з листом № 211 від 02.04.2012 (а.с.26), в яких пропонував внести зміни до укладених договорів оренди землі.
Листом № 412 від 22.11.2012 відповідач просив встановити орендну плату у розмірі 1% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Вказані обставини стали підставою для звернення прокурора Новоайдарського району Луганської області в інтересах держави в особі позивача з даним позовом до суду.
Відповідно до ст.2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цих Законів, а також договором оренди землі.
Стаття 30 Закону України "Про оренду землі" передбачає, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Стаття 651 Цивільного кодексу України визначає, що підставами для зміни або розірвання договору є згода сторін, якщо інше не встановлено договором або законом; за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Обґрунтованою суд вважає вимоги прокурора про викладення п.4 розділу "Об'єкт оренди" договору у новій редакції: "4.Нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах на 2012 рік становить 204666 грн. 24 коп." та п.8 розділу "Орендна плата" договору в новій редакції: "п.8.Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі і дорівнює 3% від нормативно-грошової оцінки землі і становить 6139 грн. 99 коп. на рік. Розрахунок розміру орендної плати є невід'ємною частиною цього договору", враховуючи наступне.
Податковим кодексом України, який набув чинності 01.01.2011, зокрема, встановлено, що плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (п.п.14.1.147 п.14.1 ст.14), а орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (п.п.14.1.136 п.14.1 ст.14).
Згідно ст.288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; в) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Відповідно до ст.290 Податкового кодексу України плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.
Згідно ст.18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок несільськогосподарського призначення проводиться не рідше як один раз у 7-10 років.
Відповідно до п.п.34 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції сільської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Рішенням Колядівської сільської ради № 9/12 від 10.08.2011 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель сіл Вовкодаєве та Колядівка Колядівської сільської ради Новоайдарського району Луганської області та базову вартість 1 м2 забудованих земель в цінах на 01.01.2011: с.Колядівка - 47,76 грн., с.Вовкодаєве -43,34 грн. Дія даної нормативно-грошової оцінки земель набула чинності з 01.01.2012.
Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 05-24/728 від 07.05.2012 нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: вул.Молодіжна, 1/2, с.Колядівка Новоайдарського району Луганської області, з урахуванням коефіцієнту індексації складає 204666 грн. 24 коп. (а.с. 34).
Відповідно до абзацу 1 п.п.2.19. п.2 постанови пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" (із змінами та доповненнями) у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Статтею 144 Конституції України та ст.73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що рішення, прийняті органами місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Згідно із ст.632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, установлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Можливість внесення змін до договору оренди земельної ділянки передбачена чинним земельним законодавством та умовами договору оренди (п.33 договору).
Відповідно до ч.3 ст.653 Цивільного кодексу України якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Таким чином, є обґрунтованою вимога прокурора Новоайдарського району Луганської області в інтересах держави в особі Колядівської сільської ради про внесення змін до договору оренди землі № 19 від 18.04.2011, державна реєстрація від 18.07.2011 за № 442318344000261, який укладений між Колядівською сільською радою та Приватним підприємством "Сільськогосподарська виробнича фірма "Агро".
Судовий збір покладається на відповідача відповідно до ст.ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст.ст.44, 49, 75, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Позов прокурора Новоайдарського району Луганської області в інтересах держави в особі Колядівської сільської ради до Приватного підприємства "Сільськогосподарська виробнича фірма "Агро" задовольнити повністю.
2. Внести зміни до договору оренди землі № 19 від 18.04.2011, державна реєстрація від 18.07.2011 за № 442318344000261, який укладений між Колядівською сільською радою та Приватним підприємством "Сільськогосподарська виробнича фірма "Агро", відносно земельної ділянки площею 0,3552 га під нежитловими будівлями мехмайстерні з огорожею в межах населеного пункту с.Колядівка, яка знаходиться за адресою: с.Колядівка, вул.Молодіжна, 1/2, виклавши п.4 розділу "Об'єкт оренди" договору у наступній редакції: "4.Нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах на 2012 рік становить 204666 грн. 24 коп."; виклавши п.8 розділу "Орендна плата" договору у наступній редакції: "8.Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі і дорівнює 3% від нормативно-грошової оцінки землі і становить 6139 грн. 99 коп. на рік. Розрахунок розміру орендної плати є невід'ємною частиною цього договору".
3. Стягнути з Приватного підприємства "Сільськогосподарська виробнича фірма "Агро", кв.50 лєтія Оборони Луганська, б.9, м.Луганськ, ідентифікаційний код 30877035, в доход державного бюджету України на поточний рахунок 31214206783006, банк отримувача: ГУ ДКСУ в Луганській області, одержувач - УДКСУ у м.Луганську, МФО 804013, код за ЄДРПОУ 37991503, код класифікації доходів (ККД): 22030001, назва "Судовий збір" (Державна судова адміністрація України, 050); символ звітності банку: 206, судовий збір у сумі 1147 грн. 00 коп., видати наказ після набрання рішенням законної сили Ленінській об'єднаній Державній податковій інспекції у м.Луганську Головного управління Міндоходів у Луганській області.
Відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 20.01.2014.
Суддя С.В. Смола