73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"15" січня 2014 р. 15 год.25 хв.Справа № 2а- 4716/12/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Морської Г.М.,
при секретарі: Вітічак О.Р.,
за участю:
представника позивача - Голодриги С.Р.,
представника відповідача - Мірошніченка О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Херсонського державного заводу "Палада"
до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області про скасування податкових повідомлень - рішень,
встановив:
Херсонський державний завод "Палада" (далі - позивач, ХДЗ "Палада") звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби (далі - відповідач, ДПІ у м. Херсоні), в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення від 19.07.2012 р. № 0000641504 яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування ( у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів) з податку на додану вартість у розмірі 423528,00 грн. та застосовано штрафні санкції у розмірі 211764,00 грн. Також, позивач просить скасувати податкове повідомлення - рішення № 0000651504, яким позивачу збільшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 423528,00 грн.
У зв'язку з реорганізацією відповідача, суд допустив правонаступництво шляхом заміни відповідача по справі Державної податкової інспекції у м. Херсоні ХО ДПС на правонаступника - Державну податкову інспекцію у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що в акті перевірки від 13.07.2012 р. № 1364/15-4/24961253 зроблено висновки стосовно порушення позивачем п.200.1-п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України в частині несвоєчасного заявлення сум податку на додану вартість до відшкодування. Позивач вважає, що при заповненні податкової декларації з податку на додану вартість дотримався всіх вимог податкового законодавства, а відтак податкові повідомлення-рішення від 14.06.2012 р. № 0000491504 та № 0000501504, які складені за висновками акту перевірки від 13.07.2012 р. не відповідають нормам законодавства і підлягають скасуванню.
У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги, просила їх задовольнити та пояснила, що Херсонський державний завод "Палада" внесено до переліку суднобудівних підприємств для яких запроваджуються заходи державної підтримки суднобудівної промисловості, затвердженого постановою КМ України від 21.12.2005 р. № 1256. Розрахунок належного бюджетного відшкодування з ПДВ у квітні, березні 2012 року позивачем зроблено, виходячи з наявного від'ємного значення з ПДВ та фактичної сплати ПДВ постачальникам товарів (послуг) у попередніх звітних періодах, як цього вимагають приписи Податкового кодексу України, тому у відповідача відсутні підстави для перегляду заявленої до бюджетного відшкодування суми ПДВ за квітень, березень 2012 року.
Представник відповідача проти позову заперечив та зазначив, що Податковим кодексом України передбачається для підприємств суднобудівної галузі визначення розміру бюджетного відшкодування з ПДВ за особливим порядком: сума від'ємного значення звітного податкового періоду цих підприємств переноситься до рядка 21 "Залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду, що включається до податкового кредиту поточного податкового кредиту" цього ж звітного податкового періоду. На думку відповідача, для підприємств суднобудівної галузі звітний та наступний податковий період для розрахунку бюджетного відшкодування збігаються. Тому, відповідач вважає правомірним винесення спірних податкових повідомлень-рішень та просить суд відмовити позивачеві у задоволені його вимог.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши наявні у справі докази, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серія А00 №213964 Херсонський державний завод «Палада» зареєстрований виконавчим комітетом Херсонської міської ради 10.04.1998 р. за № 1 499 120 0000 004653.
Судом встановлено, що Херсонський державний завод «Палада» включено до Переліку суднобудівних підприємств, для яких запроваджуються заходи державної підтримки суднобудівної промисловості, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2005 р. № 1256.
Також, судом встановлено, що у період з 21.06.2012 р. по 27.06.2012 р. відповідачем проведено позапланову виїзну документальну перевірку Херсонського державного заводу "Палада" з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за квітень 2012 року, заявленої до відшкодування на розрахунковий рахунок.
За результатами проведеної перевірки відповідачем складено акт від 13.07.2012 р. № 1364/15-4/24961253.
З наведено вище акта вбачається, що перевіркою встановлено порушення п. 200.1, 200.2, 200.3, 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України ХДЗ "Палада", що призвело до завищення суми бюджетного відшкодування з ПДВ по декларації за квітень 2012 року у сумі 423528,00 грн. Також, встановлено порушення п. 200.1, 200.2, 200.3, 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України ХДЗ "Палада" в результаті чого, занижено суму бюджетного відшкодування з ПДВ за березень 2012 року у сумі 423528,00 грн.".
На підставі висновків даного акту перевірки ДПІ у м. Херсоні складено податкові повідомлення-рішення від 19.07.2012 р. № 0000641504, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за квітень 2012 року на 423528,00 грн. та застосовано штрафні санкції у розмірі 211764,00 грн.; № 0000651504, яким позивачу збільшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за березень 2012 року на 423528,00 грн.
Суд вважає, що податкові повідомлення-рішення від 19.07.2012 р. № 0000641504 та № 0000651504 підлягають скасуванню з наступних підстав.
Херсонським державним заводом "Палада" 20.03.2012 р. до ДПІ у м. Херсоні подано податкову декларацію з податку на додану вартість за березень 2012 року та додатки до неї, в якій у рядку 19 зазначено від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду у розмірі 441899,00 грн. Залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду становить 277047,00 грн. (рядок 21 декларації). Відповідно до додатку 2 до декларації залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду становить 277047,00 грн., з яких сума, що виникла у лютому 2012 року - 277047,00 грн.
20.04.2012 р. до ДПІ у м. Херсоні позивачем подано податкову декларацію з податку на додану вартість за квітень 2012 року та додатки до неї, в яких у рядку 19 зазначено від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду у розмірі 108431,00 грн. Залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду становить 423528,00 грн. (рядок 21 декларації). За додатком № 3 до декларації з ПДВ за квітень 2012 року "Розрахунок суми бюджетного відшкодування" розмір бюджетного відшкодування в сумі 423528,00 грн. визначений виходячи із від'ємного значення попереднього податкового періоду.
Відповідно до п.п.198.2, 198.3 ст.198 Податкового кодексу України податковий кредит платника ПДВ визначається виходячи із сум ПДВ сплачених (нарахованих) постачальникам товарів/послуг, підтверджених належним чином складеними податковими накладними та при умові, якщо ці товари/послуги призначені для використання в оподатковуваній господарській діяльності такого платника податку.
За визначенням, наведеним у підпункту 14.1.18 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків врегульовано статтею 200 Податкового кодексу України, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.
Згідно з пунктом 200.1 статті 200 Податкового кодексу України ( сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
За загальним правилом, встановленим пунктом 200.3 статті 200 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Відповідно до положень пункту 14 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), при від'ємному значенні сум податку на додану вартість, обрахованого в порядку, передбаченому в пункті 200.1 статті 200 цього Кодексу, по підприємствах суднобудування і літакобудування відшкодування з бюджету здійснюється у податковому періоді, наступному за звітним періодом, у якому виникло від'ємне сальдо податку в порядку і строки, передбачені статтею 200 цього Кодексу.
Положеннями пунктів 2, 3 розділу ХІ Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 25 січня 2011 року № 41 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), визначено, що при від'ємному значенні сум податку на додану вартість, обрахованого у передбаченому пунктом 200.1 статті 200 розділу V Кодексу порядку, підприємствам суднобудування і літакобудування бюджетне відшкодування здійснюється у звітному (податковому) періоді, наступному за звітним (податковим) періодом, у якому виникло від'ємне значення податку на додану вартість, у порядку і строки, передбачені статтею 200 розділу V Кодексу. При цьому сума, відображена в рядку 20.2 податкової декларації поточного звітного (податкового) періоду зазначених підприємств, переноситься до рядка 21.1 податкової декларації цього самого звітного (податкового) періоду. Розрахунок суми бюджетного відшкодування здійснюється у загальновстановленому порядку.
За приписами пунктів 200.7, 200.8 статті 200 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, а також оригінали митних декларацій (примірників декларанта), що підтверджують вивезення товарів (супутніх послуг) за межі митної території України.
З огляду на викладене, суд вважає, що діючим законодавством України не обмежено право платників податків, які відносяться до галузі суднобудування, користуватися загальним порядком отримання бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначеним статтею 200 Податкового кодексу України.
Суд зазначає, що перенесення від'ємного значення із рядка 20.2 до рядку 21 декларації з ПДВ не є прямим свідченням обов'язків позивача задекларувати бюджетне відшкодування з ПДВ у цьому періоді. У акті перевірки № 1364/15-4/24961253 відповідач не досліджує дату сплати постачальникам від'ємного значення з ПДВ позивачем, що включене до розрахунку бюджетного відшкодування за квітень 2012 року, тому суд вважає, що позивач дотримався встановленого порядку декларування бюджетного відшкодування у березні 2012 року.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає протиправним зменшення ДПІ у м. Херсоні бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у березні 2012 року на 423528,00 грн. та збільшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у квітні 2012 року на 423528,00 грн., у зв'язку з чим податкові повідомлення-рішення від 19.07.2012 р. №0000641504 та № 0000651504, підлягають скасуванню.
Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Задовольнити повністю позовні вимоги Херсонського державного заводу "Палада" до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області про скасування податкових повідомлень - рішень.
Скасувати податкові повідомлення - рішення від 19.07.2012р. № 0000641504, № 0000651504.
Стягнути на користь Херсонського державного заводу "Палада" понесені судові витрати по сплаті судового збору у сумі 2146,0 грн. згідно платіжного доручення № 1913 від 12.11.2012р.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 20 січня 2014 р.
Суддя Морська Г.М.
кат. 8.3.3