21 квітня 2009 року місто Київ
Київський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді - Бараненка І.І.,
суддів: Бєлової Л.В.,
Коваля М.П.,
при секретарі судового засідання - Григоренко Т.І.,
розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Енерготехкомплекс» на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 листопада 2007 року в адміністративній справі №2а-416/07 (10/90) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Енерготехкомплекс» до Державної податкової інспекції у Подільському районі міста Києва про скасування рішення,
У серпні 2007 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Енерготехкомплекс» звернулося до суду з позовом, в якому посилаючись положення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», інші норми права просило скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0003312303 від 26.06.2007р., яким до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 45755,35 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 листопада 2007 року у задоволенні позову відмовлено.
Приймаючи рішення, суд першої інстанції послався на Указ Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995р. №436/95, згідно вимог якого до позивача правомірно застосовані штрафні санкції за не оприбуткування в касі готівки у розмірі 45755,35 грн.
В апеляційній скарзі Позивач, вказуючи на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 листопада 2007 року і прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.
Заслухавши суддю-доповідача про обставини справи, зміст судового рішення і апеляційної скарги та, перевіривши доводи апеляції наявними у матеріалах справи письмовими доказами, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Так, судом першої інстанції встановлено проведення відповідачем перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу Позивача, за результатом якої складений акт перевірки, яким встановлені порушення п.9 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління НБУ від 15.12.2004р. №637, що виразились в незабезпеченні зберігання в книзі обліку розрахункових операцій фіскальних звітних чеків, незабезпеченні своєчасного оприбуткування готівкових коштів, відсутності касової книги, прибуткових та видаткових касових ордерів.
На підставі акту перевірки прийнято рішення від 26.06.2007р. №0003312303 про застосування штрафних (фінансових) санкцій, яким до в розмірі 45755,35грн.
Суд першої інстанції дійшов правильного висновку про правомірність застосування до позивача штрафних санкції.
Так, порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою, визначені Положенням «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженим Постановою Правління НБУ №637 від 15.12.2004р. (надалі - Положення).
Пунктом 1.2 Положення визначено, що: книга обліку розрахункових операцій (далі - КОРО) - прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг); оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
Відповідно до п.2.6 Положення, вся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій (РРО) або використанням розрахункових книжок (РК) оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000р. №614 затверджений «Порядок реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок», який розроблено на виконання Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Порядок поширюється на книги обліку розрахункових операцій і розрахункові книжки, що використовуються суб'єктами підприємницької діяльності при здійсненні розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, крім розрахунків при здійсненні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти.
Порядок ведення книги ОРО регулюється розділом 7 вказаного Порядку. Зокрема, п.п.7.5 встановлено, що використання книги ОРО, зареєстрованої на РРО, передбачає: наявність книги ОРО на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО; підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках книги ОРО; щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо; у разі виходу з ладу РРО чи відключення електроенергії здійснення записів за обліком розрахункових квитанцій; ведення обліку ремонтів, робіт з технічного обслуговування, а також перевірок конструкції та програмного забезпечення РРО у відповідному розділі книги ОРО.
Відповідно до п.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995р. №436/95, у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, у тому числі за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Згідно з п.2 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995р. №436/95, штрафні санкції, передбачені цим Указом, застосовуються до осіб, зазначених у статті 1 цього Указу, органами державної податкової служби на підставі матеріалів проведених ними перевірок і подань державної контрольно-ревізійної служби, фінансових органів та органів Міністерства внутрішніх справ України в установленому законодавством порядку та в розмірах, чинних на день завершення перевірок або на день одержання органами державної податкової служби зазначених подань.
Відповідно до п.3 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995р. №436/95, контроль за додержанням особами, зазначеними у статті 1 цього Указу (крім банків), норм з регулювання обігу готівки в національній валюті, що встановлюються Національним банком України, здійснюють органи державної податкової служби, державної контрольно-ревізійної служби, Міністерства внутрішніх справ України та фінансові органи, а банками -Національний банк України.
Як вбачається з акта перевірки, запис про внесення до КОРО Z-звітів РРО №1536 від 05.06.2007, № 1537 від 06.06.2007, №1538 від 07.06.2007, №1539 від 08.06.2007, №1540 від 11.06.2007, №1541 від 12.06.2007 не здійснювався, проте перевірка проводилась 13.06.2007р. Невнесення відповідного запису до КОРО також підтверджується письмовими поясненнями представника ТОВ «Енерготехкомплекс», наданими під час розгляду справи.
З доданого до матеріалів справи Z-звітів РРО №1536 від 05.06.2007, №1537 від 06.06.2007, №1538 від 07.06.2007, №1539 від 08.06.2007, №1540 від 11.06.2007, №1541 від 12.06.2007 вбачається, що виручка за цей період становила 9151,07 грн.
Враховуючи викладене, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції щодо правомірності застосування до позивача штрафних санкції за неоприбуткування у касі готівки у розмірі 45755,35 грн.
Відповідно до ч.1 ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Зважаючи на те, що Окружний адміністративний суд міста Києва правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.
На підставі викладеного та, керуючись ст.ст.160, 198, 200, 205, 206 КАС України, Київський апеляційний адміністративний суд,
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Енерготехкомплекс» залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 листопада 2007 року в адміністративній справі №2а-416/07 (10/90) - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, проте на неї може бути подана касаційна скарга до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складення цієї ухвали у повному обсязі.
Головуючий __________________ І.Бараненко
Судді: __________________ Л.Бєлова
__________________ М.Коваль
ДАНУ УХВАЛУ СКЛАДЕНО У ПОВНОМУ ОБСЯЗІ 27 КВІТНЯ 2009 РОКУ