Постанова від 08.04.2009 по справі 2-а-33653/08

h

справа № 2-а-33653/08

категорія 2.11.8

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2009 р. м.Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Кузьменко Л.В. ,

при секретарі - Дейнеці І.С. ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями "Житомиртранссервіс"

до Державної податкової інспекції в м. Житомирі

про визнання недійсними податкових повідомленнь - рішеннь,-

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом Державної податкової інспекції в м.Житомирі та просить скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 15.12.2008 року за №0007172303 та за №0007192303. В обгрунтування позову посилається на те, що за результатами документальної перевірки щодо дотримання вимог законодавства у сфері готівкового обігу за період з 01.07.2005 року по 30.06.2008 року був складений акт від 03.12.2008 року за №6678/23-1/32699083. Цим актом зафіксовано порушення позивачем п.п.1, 2 ст.3 та ст. 9 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме проведено розрахункову операцію без застосування реєстратора розрахункових операцій, без роздрукування відповідного розрахункового документа: від покупців за прибутковими ордерами була отримана готівка в сумі 126918 грн. від реалізації автотранспортних засобів, що не є продукцією власного виробництва. На підставі акта було виписано рішення про застосування штрафних санкцій за №0007172303 на суму 634590 грн. та за №0007192303 на суму 169,96 грн. Позивач зазначає, що автотранспортні засоби, які підприємство реалізувало на суму 126948 грн., належать до основних засобів другої групи, не є товаром і придбавались не для продажу, тому реалізацію таких основних засобів не можна відносити до діяльності у сфері торгівлі. Крім того позивач вважає, що основні засоби (основні фонди) підприємства не є продуктом праці, не є продукцією власного виробництва, не є товаром, оскільки використовуються з метою виробництва товарів, виконання робіт, послуг, тому дія Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" не поширюється на продаж об"єктів основних фондів.

Акт перевірки позивачем оскаржено в адміністративному порядку до ДПІ у м.Житомирі, заперечення позивача залишено без задоволення.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала з підстав, зазначених в позові.

Представник відповідача позовні вимоги не визнала, подала письмові заперечення.

Заслухавши пояснення представників сторін, пояснення свідка Руденка В.В., дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов такого висновку.

Судом встановлено, що ДПІ в м. Житомирі проведено документальну перевірку дотримання вимог законодавства в сфері готівкового обігу в ТОВ з іноземними інвестиціями "Житомиртранссервіс" за період з 01.07.2005 року по 30.06.2008 року, про що складено відповідний акт. Як слідує з акта позивач порушив п.п.1,2 ст.3 та ст.9 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг": провів розрахункову операцію без застосування реєстратора розрахункових операцій, без роздрукування відповідного розрахункового документа, а саме від покупців за прибутковими касовими ордерами була отримана готівка в сумі 126918 грн. від реалізації автотранспортних засобів (автомобілів та причепів), що не є продукцією власного виробництва та порушив ст.3 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності": здійснив реалізацію продукції невласного виробництва.

На підставі акта відповідачем прийнято податкові рішення про застосування штрафних санкцій за №0007172303 на суму 634590 грн. та за №0007192303 на суму 169,96 грн.

Судом встановлено, що за рішенням зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю від 21.09.2007 року та від 14.11.2007 року підприємством в листопаді 2007 року та в червні 2008 року реалізовано нерентабельний автотранспорт та причепи, що стверджується копіями біржових угод, інвентарними картками обліку основних засобів, актами приймання-передачі основних засобів, касовою книгою, прибутковими касовими ордерами та видатковими накладними. Транспортні засоби належать до основних засобів другої групи, підприємство їх використовувало в своїй діяльності, затрачало кошти на ремонт, нараховувало амортизацію на них, позивачем їх реалізовано на суму 126948 грн.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами-суб"єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб"єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" патентуванню підлягає торгівельна діяльність за готівкові кошти, а також з використанням інших форм розрахунків та кредитних карток на території України, діяльність з обміну готівкових валютних цінностей (включаючи операції з готівковими платіжними засобами, вираженими в іноземній валюті та з кредитними картками), а також діяльність у сфері грального бізнесу та побутових послуг.

Під торгівельною діяльністю в контексті цього Закону слід розуміти роздрібну та оптову торгівлю, діяльність у торгівельно-виробничій сфері за готівкові кошти, інші готівкові платіжні засоби та з використанням кредитних карток.

Загальні умови торгівельної діяльності визначені Порядком провадження торгівельної діяльності та правилами торгівельного обслуговування населення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.2006 року №833, яким визначено, що торгівельна діяльність провадиться суб"єктами господарювання у сфері роздрібної та оптової торгівлі.

Вказаним Порядком та правилами визначено, що терміни вживаються у значенні, наведеному у ДТСУ 4303-2004 "Роздрібна та оптова торгівля. Терміни та визначення понять" і ДТСУ 4281-2004 "Заклади ресторанного господарства. Класифікація".

ДТСУ 4303-2004 дають визначення роздрібної та оптової торгівлі: роздрібна торгівля - вид економічної діяльності у сфері товарообігу, що охоплює купівлю - продаж товарів кінцевому споживачу і надання йому торгівельних послуг; оптова торгівля - вид економічної діяльності у сфері товарообігу, що охоплює купівлю - продаж товарів за договорами поставки партіями для подальшого їх продажу кінцевому споживачу через роздрібну торгівлю або для виробничого споживання і надання пов"язаних з цим послуг.

Позивач є суб"єктом підприємницької діяльності. З довідки АА №049182 ЄДРПОУ слідує, що ТОВ ІІ "Житомиртранссервіс" торгівельну діяльність не здійснює.

Відповідно до ст.42 ГК України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб"єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Таким чином торгівельна діяльність як вид господарської діяльності передбачає систематичність її здійснення та отримання відповідного прибутку.

Статтею 8 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" визначено, що основні фонди - це матеріальні цінності, що використовуються у господарській діяльності платника податку протягом періоду, який перевищує 365 календарних днів з дати введення в експлуатацію таких матеріальних цінностей, та вартість яких поступово зменшується у зв"язку з фізичним або моральним зносом.

Як слідує з матеріалів справи підприємством реалізовано нерентабельний транспорт та причепи, які відносяться до основних засобів другої групи, така продажа не носить систематичного характеру, тому така реалізація автотранспорту і причепів не може розглядатись як торгівельна діяльність в контексті Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності".

Закони України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" не містять норм щодо реалізації основних засобів підприємствами, які торгівельну діяльність не здійснюють.

Враховуючи те, що основні фонди (основні засоби) підприємства не є продуктом праці, не є продуктом власного виробництва, що виробляється та/або реалізується господарюючим суб"єктом через оптову та роздрібну торгівлю, тобто не є товаром, призначеним для торгівлі, суд приходить до висновку що дія Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" на операції продажу основних фондів (як придатних так і не придатних для подальшого використання), що належать підприємству в використовуються для виробництва товарів, виконання робіт, послуг (незалежно від групи, на які вони поділяються), не поширюється. За таких обставин прийняття відповідачем податкових рішень про застосування штрафних санкцій до підприємства є безпідставним.

Керуючись Законом України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 р. № 265/95, Законом України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" від 23.03.1996 р. №98/96 (в редакції чинній на момент виникнення спору), ст.ст. 86, 158-162 КАС України, суд-

постановив:

Позов задовольнити.

Скасувати податкові рішення, прийняті Державною податковою інспекцією в м.Житомирі 15.12.2008 року про застосування штрафних санкцій на суму 634590 грн. за №0007172303 та на суму 169,96 грн. за №0007192303.

Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня виготовлення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий суддя: Л.В. Кузьменко