Ухвала від 23.04.2009 по справі К-5441/08

ВИЩИЙ АдміністративниЙ СУД УКРАЇНИ

01029, м. Київ, вул. Московська, 8

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2009 року м. Київ

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого - судді Леонтович К.Г.,

суддів: Бим М.Є., Гордійчук М.П., Кравченко О.О., Матолича С.В.,

при секретарі - Капустинському М.В.,

за участі представників: ДКП “Харківський завод електроапаратури” Волкової О.І., ДП “Національна енергетична компанія “Укренерго” Нечитайло В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за касаційною скаргою державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго” відокремлений підрозділ “Держенеронагляд у Північному регіоні” на ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 12 березня 2008 року у справі за позовом прокурора Червонозаводського району м.Харкова в інтересах держави в особі державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго” в особі відокремленого підрозділу “Держенеронагляд у Північному регіоні” до державного комунального підприємства “Харківський завод електроапаратури” про стягнення штрафу, -

ВСТАНОВИЛА:

У липні 2007 року прокурор Червонозаводського району м.Харкова в інтересах держави в особі державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго” в особі відокремленого підрозділу “Держенеронагляд у Північному регіоні” звернувся в суд з позовом до державного комунального підприємства “Харківський завод електроапаратури” про стягнення штрафу в сумі 510 грн., не сплаченого відповідачем згідно постанови державного інспектора з енергонагляду №Х-13-07 від 30.01.07 р. за порушення в електроенергетиці.

Справа № К-5441/08 Доповідач: Леонтович К.Г

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 25 грудня 2007 року позовні вимоги задоволені.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 12 березня 2008 року скасована постанова суду першої інстанції із закриттям провадження по справі.

Не погоджуючись з постановою апеляційного суду державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго” відокремлений підрозділ “Держенеронагляд у Північному регіоні” звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу суду апеляційної інстанції та залити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на порушення апеляційним судом норм права.

Перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, а також подану заяву колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 24.10.2006 р. інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання енергетичної та теплової енергії у Харківській області було приведене обстеження енергетичного обладнання ДП “Харківський завод електроапаратури” із складанням відповідного акту, на підставі якого був складений обов'язковий припис про усунення виявлених порушень, які відповідач у встановлений термін не виконав. Постановою державного інспектора з енергонагляду №Х-13-07 від 30.01.07 р. за порушення в електроенергетиці був накладений штраф на ДП “Харківський завод електроапаратури” у розмірі 510 грн., який відповідач не сплатив.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з тих обставин, що згідно Закону України “Про електроенергетику” за несвоєчасне виконання приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання енергетичної та теплової енергії накладається штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподаткованих мінімумів громадян. Відповідно п.10 “Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику” затвердженого постановою КМУ № 1312 від 30.07.1999 р. суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення, у разі його несплати штраф стягується в судовому порядку.

Суд апеляційної інстанції, скасовуючи постанову суду першої інстанції та закриваючи провадження по справі, посилався на ті обставини, що відповідно до ст.17, Кодексу адміністративного судочинства, яка закріплює компетенцію адміністративних судів, ч.4 ст.50 КАС України законом не передбачене право звернення суб'єкта владних повноважень до суду щодо стягнення фінансових санкцій в порядку адміністративного судочинства.

Колегія суддів не погоджується з наведеними висновками апеляційного суду.

У відповідності до положень п. 1 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України, справа адміністративної юрисдикції - публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п.4 ст.50 КАС України суб'єкти владних повноважень мають право на звернення в суд з адміністративним позовом до юридичних осіб у випадках, встановлених законом.

Відповідно до ст.ст.8,9 Закону України “Про електроенергетику”Державне управління в електроенергетиці здійснюють органи виконавчої влади, уповноважені Кабінетом Міністрів України.Державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою.Згідно п.10 “Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику” затвердженого постановою КМУ № 1312 від 30.07.1999р.суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

За обставинами справи службовою особою органу владних повноважень Державної інспекції за несвоєчасне виконання припису з енергетичного нагляду за режимами споживання енергетичної та теплової енергії за порушення Закону України “Про електроенергетику” на відповідача відповідно до “Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику” затвердженого постановою КМУ № 1312 від 30.07.1999 р. був накладений штраф, який відповідач у встановлений строк не сплатив. Наведеним Положенням передбачене право суб'єкта владних повноважень про стягнення вказаного штрафу в судовому порядку.

Дана справа відповідає визначенню адміністративної справи. Спір є публічно-правовим. Однією зі сторін спору є орган виконавчої влади, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, оскільки в іншому порядку стягнення штрафу не можливе, а щодо стягнення штрафних санкцій (ст.230) в порядку господарського судочинства, то вони застосовуються учасниками відносин у сфері господарювання, передбаченими ст.2 ГК України. Спірні правовідносини не відносяться до господарських штрафних санкцій і не передбачені як вид санкцій ст.239 ГК України.

При встановленні наведених фактів судом апеляційної інстанції порушені норми процесуального права, які призвели до необґрунтованого прийняття рішення, а тому ухвала суду апеляційної інстанції підлягає скасуванню, як незаконна.

Згідно ст. 227 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи для продовження розгляду є порушення норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи і не можуть бути усунуті судом касаційної інстанції. Справа направляється до суду апеляційної інстанції, якщо порушення допущені цим судом.

За таких обставин доводи касаційної скарги висновки суду апеляційної інстанції спростовують, а касаційна скарга підлягає частковому задоволенню із скасуванням ухвали суду апеляційної інстанції та направленням справи до суду апеляційної інстанції для продовження апеляційного розгляду, оскільки судом апеляційної інстанції не перевірені правильність застосування норм матеріального права.

Керуючись статтями 220, 221, 223, 226, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго” відокремлений підрозділ “Держенеронагляд у Північному регіоні” - задовольнити частково.

Ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 12 березня 2008 року скасувати, справу направити до апеляційного суду для продовження розгляду.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України з підстав передбачених ст. 237 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді:

(підписи)

З оригіналом згідно

Суддя Вищого адміністративного

суду України К.Г.Леонтович