Постанова від 08.04.2009 по справі К-15996/07

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

08 квітня 2009 року К-15996/07

Колегія суддів судової палати з розгляду справ за зверненнями юридичних осіб Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого: Бим М.Є. (суддя-доповідач)

суддів: Гончар Л.Я., Харченка В.В., Чалого С.Я., Черпіцької Л.Т.

при секретарі: Сірик Ю.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою Контрольно-ревізійного управління в Харківській області на постанову господарського суду Харківської області від 09 лютого 2007 року та ухвалу Харківського апеляційного господарського суду від 19 червня 2007 року у справі №АС40/35-07 за позовом Харківського державного фармацевтичного підприємства «Здоров'я народу» до Контрольно-ревізійного управління в Харківській області про визнання дій протиправними, -

ВСТАНОВИЛА:

Харківське державне фармацевтичне підприємство «Здоров'я народу» (далі-ХДФП "Здоров'я народу") звернулося до суду з адміністративним позовом до Контрольно-ревізійного управління в Харківській області про визнання протиправними дій щодо проведення ревізії фінансово-господарської діяльності позивача та про визнання відсутності компетенції (повноважень) органів Державної контрольно-ревізійної служби щодо здійснення державного фінансового контролю шляхом проведення державного фінансового аудиту та/або інспектування у формі ревізії фінансово-господарської діяльності позивача.

Позивач свої вимоги обґрунтовував тим, що він не є суб'єктом державного сектору економіки або підприємством, яке отримує (отримувало в періоді, який планується до перевірки) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовує (використовувало у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно і тому відповідно не входить до переліку суб'єктів, що підлягають перевірці органами контрольно-ревізійної служби.

Постановою господарського суду Харківської області від 09 лютого 2007 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 19 червня 2007 року, позов задоволено.

В касаційній скарзі КРУ в Харківській області просить скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на порушення судами норм матеріального права, та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій мотивували свої рішення тим, що позивач, як суб'єкт приватного права що здійснює свою діяльність на базі майна приватної форми власності, не підпадає під суб'єктивний склад встановлений ч.1 ст. 2 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні", а тому Контрольно-ревізійне управління в Харківській області не має повноважень (компетенції) щодо проведення ревізії фінансово-господарської діяльності ХДФП "Здоров'я народу" ДАК "Укрмедпром".

Однак, з такими висновками судів попередніх інстанцій погодитись не можна з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як вбачається з матеріалів справи, 05 січня 2007 року позивачем було отримано повідомлення відповідача про проведення ревізії фінансово-господарської діяльності позивача за 2005-2006 роки. Співробітники КРУ в Харківській області на підставі направлень № 53, 54, 55, 56 прибули 15 січня 2007 року до позивача для проведення ревізії фінансово-господарської діяльності позивача за 2005-2006 роки.

Слід зазначити, що 31 жовтня 2000 року виконавчим комітетом Київської районної ради Харківської області було зареєстровано Статут ХДФП "Здоров'я народу" ДАК "Укрмедпром" у якості Дочірнього підприємства ДАК "Укрмедпром", відповідно до п.1.1 якого ДП "Харківське державне фармацевтичне підприємство "Здоров'я народу" є державним та засновано Державною акціонерною компанією "Укрмедпром".

Пунктом 1.3 Статуту встановлено, що ДП "Харківське державне фармацевтичне підприємство "Здоров'я народу" є правонаступником майнових прав та обов'язків реорганізованого ХДФП "Здоров'я народу", на майні якого ХДФП "Здоров'я народу" ДАК "Укрмедпром" створене, а також правонаступником Державної центральної аптеки №216 Фрунзенського району м. Харкова.

Отже, фактично статутний фонд ДП "Харківське державне фармацевтичне підприємство "Здоров'я народу" сформовано за рахунок Харківського державного фармацевтичного підприємства "Здоров'я народу" та при здійсненні своєї діяльності використовує державне майно.

Крім того, позивача було включено до переліку об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації, а відповідно частини 1 статті 141 та частини 3 статті 145 Господарського кодексу України правовий режим майна суб'єкта господарювання, заснованого на державній власності, може бути змінений шляхом приватизації майна державного підприємства відповідно до закону. Відповідно, майно позивача не було відчужено на користь громадян або недержавних юридичних осіб та не було приватизоване.

Постановою Кабінету міністрів України від 5 червня 2000 р. N 897 «Про подальше реформування медичної та мікробіологічної промисловості» утворено Державну акціонерну компанію "Укрмедпром". Додатком №1 до названої постанови встановлено перелік державних підприємств, на базі яких утворюються дочірні підприємства Державної акціонерної компанії "Укрмедпром" та майно яких передається до її статутного фонду, одним з яких зазначено Харківське державне фармацевтичне підприємство "Здоров'я народу".

Розділом II постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2004р. №155 "Про затвердження основних концептуальних підходів до підвищення ефективності управління корпоративними правами держави" встановлено, що корпоративні права держави в обсязі, що забезпечує контроль держави над прийняттям рішень щодо діяльності господарських товариств, які мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави чи регіональне значення, можуть передаватися в управління Фонду державного майна, інших центральних органів виконавчої влади та до статутних фондів або в управління національних акціонерних компаній та державних холдинговим компаній.

Законом України "Про захист економічної конкуренції"" визначено, що контроль - це вирішальний вплив однієї чи декількох пов'язаних юридичних та/або фізичних осіб на господарську діяльність суб'єкта господарювання чи його частини, який здійснюється безпосередньо або через інших осіб, зокрема завдяки праву володіння чи користування всіма активами чи їх значною частиною.

У випадках існування залежності від іншого підприємства, підприємство визнається дочірнім (ст.63 Господарського кодексу України).

Статтею 15 Закону України "Про приватизацію державного майна", передбачено, що заснування акціонерного товариства державою з передачею до статутного фонду державного майна не є способом відчуження державного майна відповідно до цього Закону.

Законом України "Про управління об'єктами державної власності" встановлено, що державні господарські об'єднання, державні холдінгові компанії, інші державні господарські організації є органами управління об'єктами державної власності.

Згідно ч.1,2 ст. 2 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому. Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування.

Отже, оскільки підприємства ДАК "Укрмедпром" , в тому числі і Харківське державне фармацевтична підприємство "Здоров'я народу" ДАК "Укрмедпром" є суб'єктами господарювання державного сектору економіки, тому колегія суддів приходить до висновку про те, що позивач підконтрольний органам Державної контрольно-ревізійної служби, а тому дії КРУ щодо проведення ревізії фінансово-господарської діяльності позивача є законними.

Відповідно до вимог ст. 299 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

Керуючись ст.ст. 223, 229, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів ,-

ПОСТАНОВИЛА :

Касаційну скаргу Контрольно-ревізійного управління в Харківській області - задовольнити.

Скасувати постанову господарського суду Харківської області від 09 лютого 2007 року та ухвалу Харківського апеляційного господарського суду від 19 червня 2007 року, та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає, крім випадків, у строки та порядку, визначених ст.ст.237-239 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: