17 грудня 2013 р.Справа № 2-а-6818/11/1412
Категорія: 10.3.2 Головуючий в 1 інстанції: Алексєєв А.П.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду в складі:
Судді доповідача - Потапчука В.О.
суддів - Семенюка Г.В.
- Коваля М.П.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва на постанову Заводського районного суду м. Миколаєва від 25 липня 2011 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва про перерахунок пенсії,
Постановою Заводського районного суду м. Миколаєва від 25 липня 2011 року адміністративний позов задоволено повністю.
Зобовязано управління пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоровю в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком з 01.05.2010 року і продовжувати до того часу, поки не зміниться законодавство щодо розміру пенсійних виплат.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції відповідачем подано апеляційну скаргу, у якій зазначено, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права у зв'язку з чим апелянт просить скасувати оскаржувану постанову.
Відповідно до приписів п. 1 ч. 1 ст. 197 КАС України встановлено, що суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.
Колегія суддів, з огляду на зазначене, а також враховуючи те що в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи, - дійшла висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Так судом першої інстанції встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, віднесений до 1 категорії, є інвалідом 3 групи.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції обґрунтовано виходив з того, що позивач має право на нарахування та виплату основної пенсії як інвалід третьої групи та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах, визначених ч.1 ст.50 та ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Суд першої інстанції обґрунтовано визнав, що розрахунок необхідно проводити з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки будь-якими іншими чинними законодавчими актами розмір мінімальної пенсії за віком не визначається. Крім того, ст. 52 до Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» від 27.04.2010 року № 2154 -VІ визначено, що розміри державних соціальних гарантій на 2010 рік визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.
Постановами Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» та № 654 від 16.07.2008 року «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» визначався розмір основної та додаткової пенсії, який був меншим, ніж встановлений ст.50,54 Закону України «Про соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Дані постанови прийняті на підставі і на виконання, як вищенаведеного Закону, так і Бюджетного Кодексу України.
Проте, враховуючи Рішення Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012, нормативно правові акти Кабінету Міністрів України під час вирішення справ про соціальний захист підлягають застосуванню тоді, коли вони видані у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, Закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Враховуючи особливість дії в часі Закону про Державний бюджет України на відповідний рік, нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України, виданий на його виконання, також діє у межах бюджетного року. У зв'язку з чим при перерахунку пенсії за інші роки, вищезазначені постанови за 2008 рік не застосовуються, а застосовується Закон України «Про соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за умови відсутності інших нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, прийнятих на підставі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідні роки.
Отже, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що перерахунок основної та додаткової пенсії треба здійснювати, виходячи з розміру, встановленого ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно з ч.1 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.
На підставі викладеного доводи апелянта - Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси про незмінність розміру пенсії позивача при збільшенні мінімальної пенсії є незаконними та до уваги не приймаються.
Водночас, колегія суддів враховує, що Законом України «Про Державний бюджет на 2011 рік» із змінами, внесеними 14.06.2011 року Законом України № 3491- VI «;Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», який набрав чинності 19.06.2011 року, встановлено, що у 2011 році норми і положення, зокрема ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовується у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду на 2011 рік.
06.07.2011 року Кабінет Міністрів України, якому Законом України від 14.06.2011 року делеговані повноваження визначення нового порядку та розмірів соціальних виплат, постановою № 745 від 06.07.2011 року встановив розміри виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету, зокрема в п.1, 3 визначений розмір щомісячної додаткової пенсії за віком, а також розмір державної пенсії. Зазначена постанова набрала чинності 23.07.2011 року.
Оцінюючи викладені обставини в їх сукупності, колегія суддів приходить до висновку, що застосування норм ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» можливо до набрання чинності нового порядку розрахунку та виплати зазначеної державної соціальної допомоги, відмінного від попереднього, в зв'язку з чим строк, за який необхідно здійснити перерахунок підвищення до пенсії позивачу повинен бути обмежений 22.07.2011 року.
Також колегія суддів звертає увагу на те, що відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Враховуючи положення ч. 2 ст. 99 КАС України та те, що позивач звернувся до суду першої інстанції 11 липня 2011 року, позовні вимоги підлягають задоволенню з 11 січня 2011 року.
Враховуючи, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню на підставі ч. 4 ст. 202 КАС України.
Керуючись ст.ст. 183-2, 197, 202, 202, 207,212,254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва - задоволено частково.
Постанову Заводського районного суду м. Миколаєва від 25 липня 2011 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва про перерахунок пенсії, - скасувати.
Прийняти нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва про перерахунок пенсії - задовольнити частково.
Зобов'язати управління пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком з 11 січня 2011 року по 22 липня 2011 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач: Потапчук В.О.
Судді: Семенюк Г.В.
Коваль М.П.