Ухвала від 21.12.2006 по справі 9/249-06

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

10002, м.Житомир, майдан Путятинський, 3/65 тел.(8-0412) 48-16-02

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" грудня 2006 р. Справа № 9/249-06

м. Житомир

Житомирський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Майора Г.І.

суддів: Вечірка І.О

Горшкової Н.Ф.

при секретарі Чайці О.С.,

за участю представників сторін:

від позивача: не з'явився,

від відповідача: Янушевич Н.Ю., довіреність №74/10/10 від 16.01.2006 року,

розглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Калинівському районі Вінницької області, м. Калинівка Вінницької області

на постанову господарського суду Вінницької області

від "08" серпня 2006 р. у справі № 9/249-06 (суддя Балтак О.О.)

за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Діброва і К", с. Мізяків Калинівського району Вінницької області

до Державної податкової інспекції у Калинівському районі Вінницької області, м.Калинівка Вінницької області

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИВ:

Постановою господарського суду Вінницької області від 08.08.2006 року у справі №9/249-06 позов Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Діброва і К" задоволено: визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення ДПІ у Калинівському районі №0001851500/0 від 22.03.2006 року, №0002561500/0 від 07.04.2006 року, №0002571500/0 від 07.04.2006 року, №0002581500/0 від 07.04.2006 року, №0003311500/0 від 10.05.2006 року.

Крім того, стягнуто з Державного бюджету України на користь СТОВ "Діброва і К" 3,40 грн. витрат зі сплати судового збору (а.с.73-75).

Не погоджуючись з прийнятою постановою ДПІ у Калинівському районі звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищевказану постанову та прийняти нову, якою відмовити в позові з підстав, викладених у скарзі (а.с.83-85).

Вказує, що статтею 5 Закону України "Про фіксований сільськогосподарський податок" передбачено, що сплата податку проводиться щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем базового звітного (податкового) періоду місяця у встановлених розмірах.

Тому висновок суду першої інстанції про те, що для фіксованого сільськогосподарського податку базовим є календарний рік є неправомірним, так як податковий розрахунок подається на звітний рік, а фактично на перед за поточний рік із зазначенням того, що для сплати податку податковим періодом є календарний місяць.

Також не застосовано норми п.19.6 ст.19 Закону України Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", що закони та інші нормативно-правові акти діють у частині, що не суперечить нормам цього закону, а отже сплата податків повинна відбуватись у строки передбачені Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Вважає, що державною податковою інспекцією штрафні санкції до СТОВ "Діброва і К" за порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобов'язання застосовані правомірно.

В судовому засіданні представник відповідача доводи апеляційної скарги підтримав в повному обсязі.

Позивач - Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Діброва і К" письмових заперечень не надіслав, свого представника в судове засідання не направив , про причини неявки суд не повідомив, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду апеляційної скарги.

Враховуючи те, що сторони належним чином повідомлені про час та місце розгляду апеляційної скарги та положення ст.195 КАС України про межі перегляду судом апеляційної інстанції колегія суддів вважає, що відсутність представника позивача не перешкоджає розгляду справи за наявними у ній матеріалами.

Приймаючи постанову про задоволення позову суд першої інстанції виходив з того, що оспорювані податкові повідомлення-рішення ДПІ у Калинівському районі є протиправними, так як штрафні санкції до позивача застосовані без врахування граничних строків, встановлених Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Базовим податковим звітним періодом для фіксованого сільськогосподарського податку є календарний рік, а тому строк сплати цього податку - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, розглянувши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.

Державна податкова інспекція у Калинівському районі на підставі пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язаннь платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" застосувала до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Діброва і К" штрафні санкції за затримку граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання за платежем - фіксований сільськогосподарський податок, а саме:

- №0001851500/0 від 22.03.06р. у розмірі 494,43 грн. за затримку на 174 календарних дня (а.с.5);

- №0002561500/0 від 07.04.2006р. у розмірі 1193,83 грн. за затримку на 179 календарних днів (а.с.7);

- №0002571500/0 від 07.04.2006р. у розмірі 245,34 грн. за затримку 87 календарних днів (а.с.9);

- №0002581500/0 від 07.04.2006р. у розмірі 27,38 грн. за затримку 29 календарних днів (а.с.11);

- №0003311500/0 від 10.05.2006р. у розмірі 13,51 грн. за затримку на 19 календарних днів (а.с.13).

Штрафні санкції застосовані до позивача за порушення місячного строку сплати фіксованого сільськогосподарського податку.

Відповідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні грунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робите те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та орани місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Підпунктом 5.2.5 п.5.2 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначає, що з урахуванням строків давності платник податків має право оскаржити до суду рішення контролюючого органу про нарахування податкового зобов'язання у будь-який момент після отримання відповідного податкового повідомлення.

Преамбулою Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року (далі - Закон України №2181-ІІІ) передбачено, що він є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Цим Законом запроваджено нові механізми процедури адміністрування податків, зокрема передбачено право платників податків самостійно визначати суму податкових зобов'язань та узгоджувати таку суму податкових зобов'язань шляхом подання податкової декларації (п.5.1 статті 5).

Під останньою, як передбачено пунктом 1.11 статті 1 Закону України №2181-III, розуміється і розрахунок суми податку (збору) який подає платник податку до податкового органу в передбаченому законодавством порядку та за встановленою формою.

Закон України №2181-III запровадивши поняття "самостійне узгодження податкового зобов'язання" встановив, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює:

календарному місяцю - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;

календарному кварталу або календарному півріччю, - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);

календарному року, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;

календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб, - до 1 квітня року, наступного за звітним (абзац перший підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4).

Відповідно до абзацу другого підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону, під терміном "базовий податковий період" слід розуміти податковий період, визначений відповідним законом з питань оподаткування.

В силу статті 5 Закону України "Про фіксований сільськогосподарський податок" від 17.12.1998р. №320-ХІУ (далі - Закон №320-14) платники податку визначають суму фіксованого сільськогосподарського податку на поточний рік у порядку і розмірах, передбачених цим Законом, і подають розрахунок органу державної податкової служби за місцем знаходження платника податку до 1 лютого поточного року. Таким чином, законодавець визначив, що базовим податковим (звітним) періодом для сплати вказаного податку є календарний рік.

Абзацом першим підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України №2181-III встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Під останньою, як передбачено пунктом 1.11 статті 11 вказаного Закону України №2181-ІІІ, розуміється як власне податкова декларація, так і розрахунок суми податку (збору).

Підпунктом 17.1.1 пункту 17.1 статті 17 Закону України №2181-III відповідальність платника податків у вигляді штрафу встановлено для тих випадків, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом.

Як вбачається з доданих розрахунків штрафних санкцій, вони розраховані без врахування граничних строків, встановлених Законом України №2181-III.

Матеріали справи не містять будь-яких доказів порушення позивачем граничних строків сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, визначених приписами підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статі 4 Закону України №2181-III.

Отже, ДПІ у Калинівському районі Вінницької області не мало правових підстав для застосування до СТОВ "Діброва і К" штрафних санкцій, оскільки порушення строку сплати фіксованого сільськогосподарського податку за 2005 рік наступає через 60 днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року, а податковим органом штрафні санкції нараховані за порушення місячних строків сплати фіксованого сільськогосподарського податку.

Згідно ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідач не довів правомірність оспорюваних податкових повідомлень-рішень.

З урахуванням наведеного, господарським судом першої інстанції обгрунтовано визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення ДПІ у Калинівському районі №0001851500/0 від 22.03.2006 року, №0002561500/0 від 07.04.2006 року, №0002571500/0 від 07.04.2006 року, №0002581500/0 від 07.04.2006 року, №0003311500/0 від 10.05.2006 року

Доводи особи, яка подала апеляційну скаргу спростовуються вищевказаним, матеріалами справи та не грунтуються на вимогах чинного законодавства.

Згідно ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене, судова колегія дійшла до висновку, що постанова господарського суду Вінницької області від 08.08.2006 року у справі №9/249-06 є законною і обгрунтованою, відповідає матеріалам справи та чинному законодавству, а підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.

При виготовленні постанови від 08.08.2006 року у справі №9/249-06 господарським судом Вінницької області було допущено описку при зазначенні дати одного із оскаржуваних податкових повідомленнь-рішеннь, зокрема замість "№0002571500/0 від 07.04.2006 року" надруковано "№0002571500/0 від 04.04.2006 року". Враховуючи викладене, необхідно зобов'язати господарський суду Вінницької області виправити допущену описку.

Керуючись ст.ст. 160,169,195,196,198,200,205,206,212,254, п.п.6,7 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський апеляційний господарський суд ,-

УХВАЛИВ:

1. Постанову господарського суду Вінницької області від 08 серпня 2006 року у справі №9/249-06 залишити без змін, а апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Калинівському районі Вінницької області. м. Калинівка Вінницької області - без задоволення.

2. Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення.

Касаційна скарга на ухвалу Житомирського апеляційного господарського суду подається протягом одного місяця після набрання нею законної сили.

3. Справу №9/249-06 повернути до господарського суду Вінницької області.

Головуючий суддя Майор Г.І.

судді:

Вечірко І.О

Горшкова Н.Ф.

Віддрук. 4 прим.

1 - до справи

2,3 - сторонам

4 - в наряд