Рішення від 13.01.2014 по справі 907/1126/13

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

13.01.2014 Справа № 907/1126/13

За позовом прокурора Тячівського району в інтересах держави в особі Солотвинської селищної ради, смт. Солотвино Закарпатської області

до публічного акціонерного товариства „Концерн Галнафтогаз", м. Львів

про зміну пункту 4.1. договору оренди земельної ділянки від 05.12.2007 року.

Суддя господарського суду - В.В.Мокану

представники:

Позивача - не з'явився

Відповідача - не з'явився

В судовому засіданні взяла участь Камінська О.В., прокурор відділу прокуратури м. Ужгорода

СУТЬ СПОРУ: прокурором Тячівського району заявлено позов в інтересах держави в особі Солотвинської селищної ради, смт. Солотвино Закарпатської області до публічного акціонерного товариства „Концерн Галнафтогаз", м. Львів про зміну пункту 4.1. договору оренди земельної ділянки від 05.12.2007 року та викладення його у наступній редакції: "орендна плата за користування об'єктом оренди встановлена в розмірі 10 відсотків від нормативної грошової оцінки землі, що становить 42580, 59 грн. (сорок дві тисячі п'ятсот вісімдесят гривень 59 копійок) без ПДВ в рік та вноситься орендарем щомісячно рівними частинами у розмірі 3548,38 грн. (три тисячі п'ятсот сорок вісім гривень 38 копійок) на банківський рахунок орендодавця".

Прокурор позовні вимоги підтримав та наполягає на задоволенні позову. Стверджує, що оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Представник позивача в судове засідання не з'явився. Клопотанням від 09.12.2013 року позивач підтримав позовні вимоги та просив суд розглянути справу без участі його представника.

Відповідач проти позову заперечив, посилається на те, що Солотвинська селищна рада в порушення вимог законодавства на своїх пленарних засіданнях не приймала жодних рішень щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 05.12.2007 року, відтак, будь - які правові підстави для внесення змін до договору оренди від 05.12.2007 року відсутні. Зазначає, що ні нормами законодавства, що регулюють земельні відносини, ні положеннями договору оренди від 05.12.2007 року не передбачено внесення змін до договору оренди у зв'язку із затвердженням органом місцевого самоврядування нових ставок орендної плати. Заявив клопотання про розгляд справи за відсутності його представника.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши прокурора, суд встановив:

продовження рішення господарського суду Закарпатської області від 13.01.2014 року у справі № 907/1126/13

Між Солотвинською селищною радою як орендодавцем та ПАТ „Концерт Галнафтогаз" як орендарем 05.12.2007 року укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,2229 га, розташованої за адресою: смт. Солотвино Тячівського району Закарпатської області, вул. Спортивна, 72/3 для обслуговування автозаправної станції. Договір зареєстровано в Тячівському відділенні Закарпатської регіональної філії ДП „Центр державного земельного кадастру", про що вчинено запис від 03.12.2007 року за № 2124455900-0407070900011. Відповідно до п. 3.1 договору строк його дії складає 49 років.

Згідно п. 2.2 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки відповідно до експертного висновку від 20.09.2007 року, наданого ТОВ „Земля Карпат", становила 122906,76 грн. Пунктом 4.1 договору визначено, що орендна плата за користування об'єктом оренди встановлена у розмірі 10% від нормативної грошової оцінки об'єкту оренди і становить 12290, 68 грн. без ПДВ; орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами у розмірі 1024,22 грн.

Умовами п. 4.4 договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається кожних три роки, а також у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану об'єкту оренди не з вини орендаря, що підтверджується документами; в інших випадках, передбачених законом.

Рішенням Солотвинської селищної ради від 07.04.2011 року № 48 погоджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель селища Солотвино та створено три економіко - планувальні зони в смт. Солотвино, вартість одного квадратного метра земель яких становить: І зона - 55,37 грн., ІІ зона - 47,04 грн., ІІІ зона - 39,20 грн.

Рішенням Солотвинської селищної ради від 07.04.2011 року № 73 „Про перегляд ставок орендної плати діючих договорів оренди" запропоновано суб'єктам підприємницької діяльності, які мають укладені договори оренди земельних ділянок на території селищної ради, і в яких орендна плата менше 3% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, переглянути ставки орендної плати і привести їх у відповідність до діючого законодавства за згодою обох сторін.

Листом № 302/02-10 від 16.10.2012 року Солотвинська селищна рада проінформувала відповідача про рішення від 07.04.2011 року і запропонувала в найкоротший термін за взаємною згодою внести зміни (укласти додаткову угоду) до діючого договору оренди земельної ділянки відповідно до чинного законодавства.

Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 847 від 16.07.2013 року нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка є об'єктом спірного договору оренди, складає 425805 грн.87 коп.

Виходячи зі ставки 10% від нормативної грошової оцінки об'єкту оренди в сумі 425805,87 грн., розмір орендної плати, на встановленні якого наполягають прокурор і позивач, становить 42580,59 грн.

За приписами статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Згідно зі статтею 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються

продовження рішення господарського суду Закарпатської області від 13.01.2014 року у справі № 907/1126/13

уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Приписами пункту 288.5. статті 288 Податкового кодексу України унормовано, що розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, а також не може перевищувати для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом ХІІІ Податкового кодексу , а у разі якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок (стаття 271 цього Кодексу).

Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначено Законом України "Про оцінку земель", відповідно до абзацу п'ятого статті 5 якого нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель є органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які здійснюють управління у сфері оцінки земель, а також юридичні та фізичні особи, зацікавлені у проведенні оцінки земельних ділянок (стаття 6 Закону).

Відповідно до статті 15 Закону України "Про оцінку земель", підставою для проведення оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Згідно зі статтею 18 цього Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз у 5 - 7 років.

Статтею 20 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Відповідно до статті 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною і міською радою.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена

продовження рішення господарського суду Закарпатської області від 13.01.2014 року у справі № 907/1126/13

можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду встановленого умовами договору розміру орендної плати.

Відповідної правової позиції дотримується і Верховний Суд України в своїх постановах від 06.12.2010 року у справі № 2-1/10068-2008, від 04.07.2011 року у справі № 41/81 та Вищий господарський суд України у постановах від 10.01.2011 року у справі № 41/153пд, від 02.07.2013 року у справі № 36/5005/10143/2012.

Можливість перегляду розміру орендної плати, встановленого умовами договору за земельні ділянки державної та комунальної власності, у разі законодавчої зміни граничного розміру цієї плати, яка є регульованою ціною, передбачена і п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 року № 6. При цьому акцентовано, що надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 Господарського кодексу України щодо надсилання інший стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору за наявності спору (тобто за відсутності згоди відповідача на зміну умов договору).

З врахуванням наведеного вимога про внесення змін до пункту 4.1. договору оренди земельної ділянки від 05.12.2007 року та викладення його у запропонованій редакції підлягає задоволенню.

Заперечення відповідача відхиляються з огляду на викладене вище.

Судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1147 грн. у відповідності до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 33, 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд вирішив:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 05.12.2007 року, укладеного між Солотвинською селищною радою та ПАТ „Концерт Галнафтогаз", виклавши п. 4.1 його у наступній редакції: "орендна плата за користування об'єктом оренди встановлена в розмірі 10 відсотків від нормативної грошової оцінки землі, що становить 42580, 59 грн. (сорок дві тисячі п'ятсот вісімдесят гривень 59 копійок) без ПДВ в рік та вноситься орендарем щомісячно рівними частинами у розмірі 3548,38 грн. (три тисячі п'ятсот сорок вісім гривень 38 копійок) на банківський рахунок орендодавця".

3. Стягнути з публічного акціонерного товариства „Концерн Галнафтогаз", м. Львів, вул. Пластова, 1 код ЄДРПОУ 31729918 в доход Державного бюджету України (банк отримувача ГУДКУ у Закарпатській області, МФО 812016, отримувач коштів - державний бюджет м. Ужгород 22030001; рахунок отримувача - 31211206783002; код отримувача - 38015610) суму 1147 (одна тисяча сто сорок сім) грн. судового збору.

Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено 13.01.2014 року.

Суддя Мокану В.В.