про залишення позовної заяви без руху
03 січня 2014 р.Справа №801/100/14
Суддя Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим Петренко В.В., перевіривши виконання вимог статей 104, 105, 106 КАС України за адміністративним позовом
ОСОБА_1
до Управління Державного земельного агенства у м.Ялті АР Крим
про визнання протиправними дій та спонукання до виконання певних дій,
ОСОБА_1 звернулася до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративнім позовом до Управління Державного земельного агенства у м.Ялті АР Крим про визнання протиправними дії Управління Державного земельного агенства у м.Ялті АР Крим щодо застосування значення коефіцієнту функціонального призначення 2,50 при визначенні нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,3255га відповідно до договору оренди від 02.02.2010р.; зобов'язання Управління Державного земельного агенства у м.Ялті АР Крим застосувати значення коефіцієнту функціонального призначення 1,0 "землі житлової забудови" при визначенні нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до договору оренди від 02.02.2010р.; зобов'язання Управління Державного земельного агенства у м.Ялті АР Крим видати ОСОБА_1 нові виписки з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, орендованої за договором від 02.02.2010року, із зазначенням коефіцієнту функціонального використання 1,0 відповідно до нормативної грошової оцінки земель м.Алупка від 1999р. та нормативної грошової оцінки земель в м.Алупка від 2011р.
Згідно ч.1 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства; подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо подано заяву про поновлення цього строку, то чи є підстави для її задоволення); немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Дослідивши матеріали адміністративного позову, суд встановив недотримання вимог ст. 106 КАС України.
Відповідно до ч.4 ст.106 КАС України позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання.
Позивачем на позові не зазначено дату підписання позову, оскільки дата реєстрації позову в журналі реєстрації вихідної кореспонденції не є датою підписання позову.
Разом із позовною заявою позивачем надано клопотання про вжиття запобіжних заходів (забезпечення доказів шляхом витребування інформації та документів) шляхом заборони ДПІ у м.Ялті ГУ Міндоходів в АР Крим вчиняти дії щодо нарахування та стягнення штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасну сплату орендної плати за користування земельною ділянкою відповідно до договору оренди від 02.02.2010 року, до набрання законної сили рішенням у справі.
Суд зазначає, що позовні вимоги щодо забезпечення адміністративного позову відповідно до ст. 117, 118 КАС України здійснюється за клопотанням позивача або з власної ініціативи якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Суд зазначає, що позивачем не зазначено наявність обставин, за якими суттєво ускладниться вирішення даного спору та не надані докази того, що існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача, та захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття заходів забезпечення позову, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат.
Також суд повідомляє, що відповідно до Закону України "Про судовий збір" №3674-VI за подання до суду позовної заяви про забезпечення доказів або позову ставка судового збору становить 0,1 розміру мінімальної заробітної плати.
Позивачем до адміністративного позову не надано квитанції про сплату судового збору за забезпечення позову.
Згідно до положень ст. 108 КАС України адміністративний позов підлягає залишенню без руху з наданням заявнику строку для усунення недоліків до 06.02.2014 року.
Керуючись ст.ст. 106,108, 117, 118 КАС України суд
1. Залишити позовну заяву без руху.
2. У строк до 06.02.14 усунути вказані недоліки,
3. Після усунення недоліків позовної заяви документи до суду направляти із обов'язковою вказівкою на номер справи 801/100/14 та зазначенням прізвища судді, який прийняв ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
У разі невиконання цієї ухвали позовна заява буде вважатися неподаною та повернута.
Ухвала набирає законної сили протягом 5 днів з дня її проголошення. Якщо справу розглянуто у порядку письмового провадження або без виклику особи, яка її оскаржує, ухвала набирає законної сили через 5 днів з дня її отримання.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної республіки Крим протягом 5 днів з дня її проголошення. У разі розгляду справи у порядку письмового провадження або без виклику особи, яка її оскаржує,, апеляційна скарга подається протягом 5 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.В.Петренко