справа № 806/8189/13-a
категорія 11.2
19 грудня 2013 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Черняхович І.Е. ., суддів: Капинос О.В., Токаревої М.С.
при секретарі - Бойко Т.О.,
за участю представників сторін
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Новоград-Волинського міжрайонного прокурора до Новоград-Волинської міської ради, Новоград-Волинського міського голови про визнання протиправним та скасування п. 5,6,7 рішення від 06.12.2013 №503, зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
13 грудня 2013 року Новоград-Волинський міжрайонний прокурор звернувся з позовом до Новоград-Волинської міської ради, Новоград-Волинського міського голови про визнання протиправним та скасування пунктів 5,6,7 рішення Новоград-Волинської міської ради № 503 від 06 грудня 2013 року та зобов'язання вчинити дії.
В судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав в повному обсязі. Зазначив, що при прийнятті оскаржуваних пунктів рішення Новоград-Волинська міська рада вийшла за межі наданих Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" повноважень. Так, ні вказаним законом, ні Конституцією України не передбачені норми, яки б відносили до компетенції сільських, селищних, міських рад питання використання поряд з державною символікою та символікою територіальної громади іншої символіки. Також Новоград-Волинська міська рада не є органом, який здійснює контроль за діяльністю Кабінету Міністрів України та правоохоронними органами.
Представник Новоград-Волинської міської ради та Новоград-Волинський міський голова проти задоволення вказаного позову заперечували з підстав, викладених у письмовому запереченні. Зазначили, що місцеві ради діють від імені територіальної громади та мають право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції. Вважають, що при прийнятті оскаржуваного рішення міська рада діяла в межах повноважень, наданих Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 06 грудня 2013 року на двадцятій сесії шостого скликання Новоград-Волинської міської ради прийняте рішення № 503 "Про підтримку євроінтеграції України". Зокрема, пунктом п'ятим вказаного рішення рекомендовано Президенту України прийняти рішення про відставку Кабінету Міністрів України і провести консультації з Верховною Радою України щодо складу нового Уряду, за їх результатами запропонувати Верховній Раді України визначити кандидатуру на пост Прем'єр Міністра України; пунктом шостим рішення рекомендовано правоохоронним органам держави утворити компетентні комісії для об'єктивного розслідування кривавих подій у Києві 30.11 01.12.2013. Пунктом сьомим вирішено: «Засвідчуючи євроінтеграційні прагнення територіальної громади міста Новоград- Волинського підняти прапор Євросоюзу як символ безальтернативності та незмінності курсу України на впровадження європейських цінностей».
Цього ж дня, прапор Євросоюзу піднято поруч з прапором територіальної громади міста та Державним прапором України, розміщеним на приміщенні Новоград- Волинської міської ради.
Що стосується протиправності пунктів п'ятого та шостого рішення ради, колегія суддів зазначає, що відповідно до ст. 7 Конституції України, в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування. Статтею 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії.
Згідно зі ст. 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.
Ч. 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 140 Конституції України та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Згідно ст. 143 Конституції України, територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування, зокрема, затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання, вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Відповідно до Конституції України, систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Загальна компетенція сільських, селищних, міських рад визначена статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до якої сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією, цим та іншими законами до їх відання.
Перелік питань, які належать до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад визначений статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Аналізуючи норми чинного законодавства, колегія суддів приходить до висновку, що приймаючи рішення в частині рекомендації Президенту України прийняти рішення про відставку Кабінету Міністрів України, рекомендації Верховній Раді України щодо утворення нового складу уряду, рекомендації правоохоронним органами держави щодо утворення комісій для розслідування подій у Києві 30 листопада - 01 грудня 2013 року, Новоград-Волинська міська рада вийшла за межі повноважень, наданий Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Судом не враховуються обґрунтування представників відповідача про те, що Новоград-Волинська міська рада прийняла політичне рішення рекомендаційного характеру та при прийнятті спірного рішення виходила з політико-соціальної ситуації, яка склалася в країні, оскільки вказані обставини не можуть розширювати межі повноважень та не наділяють відповідача повноваженнями щодо права вимоги вчинити дію, надавати оцінку діям, рекомендувати вчинити дії.
Що стосується пункту сьомого оскаржуваного рішення щодо підняття поряд з прапором міста прапор Євросоюзу як символу безальтернативності та незмінності курсу України на впровадження європейських цінностей, колегія суддів зазначає наступне.
Стаття 23 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлює, що на будинках, де працюють ради та їх виконавчі комітети, піднімається Державний Прапор України.
Частиною першою статті 20 Конституції України визначено перелік державних символів України. Ними є Державний Прапор України, Державний Герб України і Державний Гімн України.
Державний Прапор України - стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів. Великий Державний Герб України встановлюється з урахуванням малого Державного Герба України та герба Війська Запорізького законом, що приймається не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради України. Головним елементом великого Державного Герба України є Знак Княжої Держави Володимира Великого (малий Державний Герб України).
Державні символи України нерозривно пов'язані за своїм змістом з її державним суверенітетом (абзац перший підпункту 3.1 пункту 3 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 16 січня 2003 року № 1-рп/2003). Державні символи є підтвердженням факту існування держави, її суверенітету та спрямовані на зміцнення її авторитету. Держава встановлює порядок використання державних символів та належну систему їх правового захисту, за яких забезпечується повага та гідне ставлення до державних символів.
Відповідно до пункту 4 частини другої статті 92 Конституції України, виключно законами України встановлюється порядок використання і захисту державних символів.
Законами України передбачається також наявність власної символіки територіальних громад, об'єднань громадян тощо. Правове регулювання у цій сфері здійснюється на іншому, аніж Конституція України, рівні. Так, відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", територіальні громади сіл, селищ, міст, районів у містах, а також райони і області можуть мати власну символіку (герб, прапор тощо), що відображає їх історичні, культурні, соціально-економічні та інші місцеві особливості і традиції (частини перша, друга статті 22). Зміст, опис та порядок використання такої символіки визначаються відповідною радою згідно із законом (частина третя статті 22). При цьому ні Конституція України, ні Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні», ні будь-які інші закони України не містять норм, які б відносили до компетенції сільських, селищних, міських рад питання використання поряд з державною символікою та символікою територіальної громади іншої символіки.
У зв'язку з викладеним, пункт сьомий рішення Новоград-Волинської міської ради від 06.12.2013 № 503 щодо підняття поряд з прапором міста прапор Євросоюзу є таким, що суперечить чинному законодавству та підлягає скасуванню. Оскільки міський голова є головною посадовою особою територіальної громади міста відповідно до ч.1 ст. 12 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", то саме він зобов'язаний вжити заходів щодо зняття прапору Євросоюзу.
Відтак, позовна вимога щодо зобов'язання голови Новоград-Волинської міської ради вжити заходів щодо зняття прапору Євросоюзу, який розміщений з прапором міста та Державним прапором України - підлягає задоволенню.
Позовна вимога в частині заборони Новоград-Волинській міській раді приймати рішення щодо використання поряд з національними, регіональними символами символіки, не передбаченої чинним законодавством України - не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Ч.1 ст. 6 КАС України визначено, що кожна особа в порядку, встановленому цим Кодексом, має право звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Тобто, для звернення до суду обов'язковою підставою є порушене право. А тому вимога щодо захисту права в майбутньому не може бути предметом розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до Закону України "Про судовий збір", органи прокуратури звільнені від сплати судового збору. Інших підтверджуючих документів щодо судових витрат прокурором до суду не надано, а тому позовна вимога Новоград-Волинського міжрайонного прокурора щодо відшкодування відповідачем судових витрат не підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 158-163, 254 КАС України, суд
постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати п.п. 5,6,7 рішення сесії Новоград-Волинської міської ради від 06.12.2013 року № 503 "Про підтримку євро інтеграції в Україні".
Зобов'язати голову Новоград-Волинської міської ради вжити заходів щодо зняття прапору Євросоюзу, який розміщений з прапором міста та Державним прапором України.
В решті позовних вимог - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
Уразі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя І.Е.Черняхович
Судді: О.В. Капинос
М.С. Токарева
Повний текст постанови виготовлено: 24 грудня 2013 р.