Ухвала від 13.01.2014 по справі 806/3144/13-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Романченко Є.Ю.

Суддя-доповідач:Мацький Є.М.

УХВАЛА

іменем України

"13" січня 2014 р. Справа № 806/3144/13-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Мацького Є.М.

суддів: Євпак В.В.

Шидловського В.Б.,

при секретарі Марчук Ю.А. ,

за участю представників сторін: Грінчук Н.А.;

Орлової В.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Житомирі апеляційну скаргу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "31" жовтня 2013 р. у справі за позовом Приватного акціонерного товариства "Київстар" до Виконавчого комітету Житомирської міської ради, Комунального підприємства "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради, Реєстраційної служби Житомирського міського управління юстиції Житомирської області, за участю третьої особи - Регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення ,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з вказаним позовом, у якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 24.09.2013 року, просив визнати протиправним і скасувати частково п. 3 рішення Виконавчого комітету Житомирської міської ради від 15.08.2012 року № 342 в частині оформлення права державної власності на приміщення захисної споруди цивільного захисту загальною площею 135,80 кв.м, розташовані за адресою АДРЕСА_1, надані (закріплені) з відповідним оформленням свідоцтва на право власності на користь Держави Україна в сфері управління Регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області (визначено в п.п. 4 переліку об'єктів нерухомого майна, що належить юридичним та фізичних особам, за якими оформлюється право власності з видачею свідоцтва п. 3 рішення Виконавчого комітету Житомирської міської ради від 15.05.2012 року № 342); визнати протиправним і скасувати свідоцтво на право власності від 29.08.2012 р., видане Виконавчим комітетом Житомирської міської ради, відповідно до якого приміщення захисної споруди цивільного захисту загальною площею 135,80 кв.м, розташовані за адресою АДРЕСА_1, належать Державі Україна в сфері управління Регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області; визнати протиправною і скасувати державну реєстрацію права власності від 19.09.2012 р. на приміщення захисної споруди цивільного захисту загальною площею 135,80 кв. м, розташовані за вищевказаною адресою, в 1/1 частині за Державою України в сфері управління Регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області, здійснену Комунальним підприємством "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради.

В обґрунтування своїх позовних вимог Приватне акціонерне товариство "Київстар" зазначало, що з 26 грудня 2008 року має у приватній власності нежитлову адміністративну будівлю в цілому за вищевказаною адресою. Право власності на всю будівлю (1/1) підтверджується витягами про реєстрацію права власності від 02.03.09 р., свідоцтвом на право приватної власності від 22.05.12 р., виданого після реконструкції будівлі, договором оренди земельної ділянки від 16.07.09 р., укладеного з Житомирською міською радою для обслуговування всієї власної будівлі, витягом про державну реєстрацію права приватної власності, виданого 25.05.12р. на всю будівлю, а саме в 1/1 частині (після реконструкції). Однак, не зважаючи на наявне і зареєстроване право приватної власності на всю будівлю як єдиний об'єкт відповідачами були прийняті і вчинені дії, що, на думку позивача, носять незаконний характер і порушують майнові права позивача щодо розпорядження своєю власністю, а саме: Виконавчим комітетом Житомирської міської ради прийнято незаконне рішення від 15.08.2012 р. № 324, на підставі якого на користь третьої особи оформлено право державної власності на частину майна позивача, а саме на вбудовані приміщення, загальною площею 135,8 м.кв., що знаходяться в будівлі за адресою АДРЕСА_1; Комунальним підприємством "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради здійснено незаконну реєстрація права державної власності на зазначену частину приміщень будівлі.

Позивач вважав, що дії відповідачів про прийняття оскарженого рішення і оформленню опорюваного свідоцтва є діями по фактичному поділу власності позивача - будівлі за адресою АДРЕСА_1, без його згоди і правової підстави, шляхом незаконного вилучення частини приміщень, зміни їх статуту і передачі у державну власність третьої особи, як самостійного об'єкта, без наявного факту спільної власності та утворення нового об'єкту, чим порушено право приватної власності позивача, здійснено втручання в його господарську діяльність, що суперечить законодавству України. За таких обставин, ПАТ "Київстар" просило визнати протиправними та скасувати рішення № 342 від 15.08.2012 р. в частині, свідоцтво на право власності від 29.08.2012 року, державну реєстрації права власності від 19.09.2012 року.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2013 року позовні вимоги задоволено.

Визнано протиправним і скасовано частково п. 3 рішення Виконавчого комітету Житомирської міської ради від 15.08.2012 року № 342 в частині оформлення права державної власності на приміщення захисної споруди цивільного захисту загальною площею 135,80 кв.м, розташовані за адресою АДРЕСА_1.

Визнано протиправним і скасовано свідоцтво на право власності від 29.08.2012 р., видане Виконавчим комітетом Житомирської міської ради, відповідно до якого приміщення захисної споруди цивільного захисту загальною площею 135,80 кв.м, розташовані за адресою АДРЕСА_1, належать Державі Україна в сфері управління Регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області.

Визнано протиправною і скасовано державну реєстрацію права власності від 19.09.2012 р. на приміщення захисної споруди цивільного захисту загальною площею 135,80 кв. м, розташовані за адресою АДРЕСА_1, в 1/1 частині за Державою України в сфері управління Регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області, здійснену Комунальним підприємством "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради.

В апеляційній скарзі Регіональне відділення Фонду державного майна України по Житомирській області просило скасувати постанову суду та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення в межах, визначених ст. 195 КАС України, проаналізувавши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права колегія суддів приходить до висновку, що підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення відсутні з огляду на таке.

Судом встановлено, що 15 серпня 2012 року Виконавчим комітетом Житомирської міської ради прийнято рішення № 342 про оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна, яким вирішено, зокрема, пунктом 3: оформити право власності на об'єкти нерухомого майна, що належить юридичним та фізичним особам, з видачею свідоцтва про право власності, у тому числі оформлено право власності на об'єкт нерухомості - приміщення захисної споруди цивільного захисту загальною площею 135,80 кв. м. за адресою АДРЕСА_1, Державі Україна в сфері управління Регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області (а.с. 83, 89).

На підставі рішення Виконкому Житомирської міської ради від 15.08.2012 р. за № 342, останнім 29 серпня 2012 року видано свідоцтво про право власності на приміщення захисної споруди цивільного захисту (а.с. 35). Цим свідоцтвом було посвідчено, що об'єкт в цілому, який розташований в АДРЕСА_1, дійсно належить Державі Україна в сфері управління Регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області на праві державної власності та складається з приміщень захисної споруди цивільного захисту загальною площею 135,80 кв. м..

19 вересня 2012 року Комунальним підприємством "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради здійснено державну реєстрацію права власності на вказаний об'єкт за Державою України в сфері управління Регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області, про що свідчить витяг про державну реєстрацію прав № 35557583, копія якого наявна у матеріалах справи (а.с. 36).

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов наступного висновку.

Частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до частини 3 вказаної статті КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ст.10, ч.1 ст.11, ч.3 ст.51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 року № 280/97-ВР (зі змінами та доповненнями), виконавчий комітет сільської, селищної, міської ради є виконавчим органом місцевого самоврядування.

Частиною 5 статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 року № 280/97-ВР (зі змінами та доповненнями), органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомірності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Із системного аналізу наведених норм права випливає, що Виконавчий комітет Житомирської міської ради від імені та в інтересах територіальної громади відповідно до закону здійснює правомірності щодо володіння, користування та розпорядження лише об'єктами комунальної власності.

Судом першої інстанції встановлено, що наказом Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Житомирській області від 13.06.1996 року № 202-АТ було створено Відкрите акціонерне товариство "Укрспецхмільбуд" та передано акціонерному товариству цілісний майновий комплекс Житомирського об'єднання "Укрспецхмільбуд", у тому числі, адмінбудинок та гараж на 3 автомобілі за адресою: АДРЕСА_1, про що свідчать копії наказів від 13.06.1996 р. № 202-АТ, переліку нерухомого майна, що передається у власність ВАТ "Укрспецхмільбуд".

Також була здійснена державна реєстрація права власності ВАТ "Укрспецхмільбуд" на нежитлову будівлю загальною площею 1811,80 кв.м. (адмінбудинку загальною площею 1749,60 кв.м. та гараж загальною площею 62,20 кв.м.) в частці 1/1 за адресою АДРЕСА_1, що підтверджено витягами з реєстру прав власності на нерухоме майно від 22.06.2004 р. № 3935338 і від 29.12.2004 р. № 6079310, виданими Житомирським обласним державним комунальним підприємством по технічній інвентаризації, та від 29.05.2008 р. № 18998474, виданим Комунальним підприємством "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради.

З оглянутої судом першої інстанції інвентарної справи було з'ясовано, що у червні 2009 року до Житомирського обласного комунального підприємства по технічній інвентаризації подано заяву ОСОБА_5 з проханням зареєструвати договір купівлі - продажу на адмінбудинок, за адресою: АДРЕСА_1 площею 1749, 6 м.кв. та гараж на 3 автомобілі, за цією ж адресою загальною площею 62,2 м.кв.

Реєстрація права приватної власності ОСОБА_5 на об'єкт: адмінбудинок та гараж на 3 автомобіля за адресою: АДРЕСА_1, здійснена Комунальним підприємством "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради 05.06.2008 року, що підтверджено відповідним витягом № 19086586. Підставою виникнення права власності був договір купівлі - продажу приміщень, посвідчений приватним нотаріусом Житомирського міського нотаріального округу ОСОБА_6 30.05.2008 року.

26 грудня 2008 року ОСОБА_5 (Продавець) та Закрите акціонерне товариство "Київстар Дж.Ес.Ем." (Покупець) уклали договір купівлі - продажу нерухомого майна, який був посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_8 26.12.2008 року (а.с. 17-19).

Згідно із п. 1.1. договору від 26.12.2008 року, у відповідності до умов цього договору Продавець зобов'язується передати у власність Покупця, а Покупець зобов'язується прийняти у власність та оплатити вартість нерухомого майна, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1, а саме: частину адмінбудинку (літ. "А") - приміщення підвалу з № 5-1 по № 2-20, площею 341,90 кв.м.; приміщення 1-го поверху з № 1-1 по № 1-23, приміщення 2-го поверху з № 2-1 по 2-17, загальною площею 696,40 кв.м.; гараж на 3 автомобілі (літ. "Б"), площею 62,20 кв.м.. Загальна площа відчужуваного майна становила 1100,50 кв.м..

На виконання договору купівлі - продажу від 26 грудня 2008 року, Продавцем та Покупцем було складено акт приймання - передачі вказаного нерухомого майна від 27 лютого 2009 року.

Також 26 грудня 2008 року між ОСОБА_5 (Продавець) та Закритим акціонерним товариством "Київстар Дж.Ес.Ем." (Покупець) було укладено договір купівлі - продажу нерухомого майна, який посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_8 26.12.2008 року (а.с. 14-16), відповідно до умов якого Продавець зобов'язується передати у власність Покупця, а Покупець зобов'язується прийняти у власність та оплатити вартість нерухомого майна, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1, а саме: частину адмінбудинку (літ. "А") - приміщення 3-го поверху з № 3-1 по № 3-21, площею 349,50 кв.м., приміщення 4-го поверху з № 4-1 по № 4-17, площею 361,80 кв.м. Загальна площа відчужуваного майна становила 711, 30 кв.м..

02 березня 2009 року Комунальним підприємством "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради, за заявою директора Закритого акціонерного товариства "Київстар Дж.Ес.Ем." від 08.01.2009 року, здійснено реєстрацію права приватної власності на підставі вищевказаних договорів купівлі - продажу за Закритим акціонерним товариством "Київстар Дж.Ес.Ем." об'єкта за адресою АДРЕСА_1, а саме: приміщень підвалу адмінбудинку з № 5-1 по № 2-20, 1-го поверху з № 1-1 по № 1-23, 2-го поверху з № 2-1 по 2-17, та гаража на 3 автомобілі, про що видано витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 22035099; приміщення адмінбудинку 3-го поверху з № 3-1 по № 3-21, 4-го поверху з № 4-1 по № 4-17, про що також видано відповідний витяг за № 22035073.

Загальна площа придбаного та зареєстрованого за Закритим акціонерним товариством "Київстар Дж.Ес.Ем." об'єкту за адресою: АДРЕСА_1 складала 1811,80 кв.м.. Об'єкт складався з приміщень підвалу та 1-го і 2-го поверхів адмінбудинку загальною площею 1038,30 кв.м., гаражі на 3 автомобілі загальною площею 62,2 м.кв. та приміщень адмінбудинку 3-го та 4-го поверхів загальною площею 711,30 кв.м.. Дані обставини підтверджено витягами з реєстру прав власності на нерухоме майно Комунального підприємства "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради від 20.03.2009 року за №№ 22225979 і 22225895.

Враховуючи те, що для експлуатації вказаного майна необхідна земельна ділянка, на якій розташоване майно, 16 липня 2009 року між Орендодавцем - Житомирською міською радою та орендарем - Закритим акціонерним товариством "Київстар Дж.Ес.Ем." було укладено договір оренди землі.

Згідно із умовами цього договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,1355 га, в тому числі під будівлями та спорудами - 0,0524 га, під проїздами, проходами та площадками - 0,0831 га, за адресою АДРЕСА_1.

Згідно із п. 3 договору оренди землі від 16.07.2009 року на земельній ділянці розміщені об'єкти нерухомого майна: адмінбудинок загальною площею 1749,60 кв.м. та гараж на 3 автомобіля загальною площею 62,20 кв.м..

Договір укладено на 5 років (пункт 6 Договору оренди землі).

У 2010 році Закритим акціонерним товариством "Київстар Дж.Ес.Ем." отримано дозвіл на виконання будівельних робіт з реконструкції приміщень власного адмінбудинку під офісні, складські і технологічні приміщення та прибудови резервної дизельної по АДРЕСА_1

19.12.2011 року було зареєстровано Інспекцією ДАБК в Житомирській області декларацію про готовність об'єкта до експлуатації, а саме власного адмінбудинку на орендованій земельній ділянці під офісні, складські і технологічні приміщення з прибудовою резервної ДЕС, АДРЕСА_1.

Встановлено, що у зв'язку з прийняттям в експлуатацію будівлі за адресою АДРЕСА_1, приватним акціонерним товариством "Київстар", подано заяву до Комунальним підприємством "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради, вхід. № 1578/219 від 20.03.2012 року, з проханням провести заміну договорів купівлі - продажу на свідоцтво про право власності.

22 травня 2012 року Виконкомом Житомирської міської ради видано свідоцтво про право власності на будівлю з офісними, складськими і технологічними приміщеннями з прибудованою резервної ДЕС та гаражем, яким посвідчено, що об'єкт в цілому, який розташований в АДРЕСА_1, дійсно належить приватному акціонерному товариству "Київстар" на праві приватної власності. В цілому об'єкт складається з будівлі адмінбудинку з офісними, складськими і технологічними приміщеннями з прибудовою резервної ДЕС та гаражем площею 1769,80 кв.м..

При цьому слід вказати, що свідоцтво видане на підставі рішення Виконкому Житомирської міської ради від 17.05.2012 року за № 195 взамін договорів купівлі - продажу від 26.12.2008 року.

Витяг про державну реєстрацію прав № 34276674 від 25.05.2012 року свідчить, що на підставі вказаного свідоцтва про право власності від 22.05.2012 року Комунальним підприємством "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради 25.05.2012 року здійснено державну реєстрацію права приватної власності Приватного акціонерного товариства "Київстар" на вищевказаний об'єкт.

Враховуючи вищенаведене, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що з 2008 року нерухоме майно, а саме об'єкт (адмінбудинок та гараж на 3 автомобіля) в цілому за адресою АДРЕСА_1, належить Приватному акціонерному товариству "Київстар" на праві приватної власності.

Згідно із положеннями статті 41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Примусове відчуження об'єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості. Примусове відчуження таких об'єктів з наступним повним відшкодуванням їх вартості допускається лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану.

Статтею 1 Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних визначено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Частиною 1 статті 316 Цивільного кодексу України, (далі -ЦК України), передбачено, що правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном (ч. 1 ст. 317 ЦК України).

Статтею 319 ЦК України встановлено, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі. Держава не втручається у здійснення власником права власності. Діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов'язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Згідно із приписами статті 321 ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом. Примусове відчуження об'єктів права власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього та повного відшкодування їх вартості, крім випадків, встановлених частиною другою статті 353 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1, 4 ст. 334 ЦК України, право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом. Права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.

В силу приписів статті 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом. Відмова у державній реєстрації права на нерухомість, ухилення від реєстрації, відмова від надання інформації про реєстрацію можуть бути оскаржені до суду. Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.

Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (ч. 1 ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 року № 1952-IV).

У статті 3 вказаного Закону зазначено, що державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав. Держава гарантує достовірність зареєстрованих прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Із матеріалів справи видно, що всі приміщення будівлі за адресою АДРЕСА_1, з 2008 року та на час прийняття оскаржуваного рішення Виконавчим комітетом Житомирської міської ради належали на праві приватної власності позивачу, державна реєстрація речових прав на це нерухоме майно, підтверджена відповідними записами в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Рішень суду, що набрали законної сили, якими договори купівлі - продажу нерухомого майна за АДРЕСА_1, укладені між ВАТ "Укрспецхмільбуд" та ОСОБА_5, останнім та Закритим акціонерним товариством "Київстар Дж.Ес.Ем." визнані недійсними матеріали даної справи не містять.

У свою чергу, витяг з паспорту БТІ від 02.07.2012 року свідчить про те, що приміщення названі "спорудою цивільного захисту", право власності на які оформлені оспорюваними рішенням і свідоцтвом, є вбудованим в будівлю, яка на праві приватної власності в цілому належить позивачу.

Судом встановлено, що в 2012 році до канцелярії ПАТ "Київстар" не надходило та не реєструвалося звернення (направлення) про допуск представників бюро технічної інвентаризації з метою проведення обмірів частини підвалу будівлі ПАТ "Київстар" за адресою АДРЕСА_1, для виготовлення технічного паспорту об'єкта цивільної оборони.

Апелянтом доказів на спростування наведеного суду надано не було.

Також суду не було надано жодного доказу про вилучення частини майна, а саме підвальних кімнат з будівлі в АДРЕСА_1, і передачу їх у державну власність позивачем та надання їм статусу приміщень цивільного захисту захисної споруди.

Колегія судів критично оцінює посилання апелянта на акт обстеження цивільної споруди від 04.05.2011 року, який складений комісією у складі провідного фахівця ЖМУ МНС та представника ВАТ "Укрспецхмільбуд", оскільки в 2011 році вся будівля перебувала у приватній власності позивача. Також колегія суддів звертає увагу на те, що ВАТ "Укрспецхмільбуд" припинено 17.08.2010 року.

Враховуючи все наведене вище, суд першої інстанції приходить до висновку, з яким погоджується і колегія суддів, що у пункті 3 рішення про оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна від 15.08.2012 року № 342 в частині оформлення права державної власності на приміщення захисної споруди цивільного захисту загальною площею 135,80 кв.м, розташовані за адресою АДРЕСА_1 Виконавчий комітет Житомирської міської ради передано у власність Держави Україна в сфері управління Регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області частину приміщення, що належать позивачу на праві приватної, а не комунальної власності.

Таким чином, Виконавчий комітет в даному випадку вийшов за межі своїх повноважень, встановлених законом, - управління тільки комунальним майном.

Частиною 10 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 року № 280/97-ВР (зі змінами та доповненнями), передбачено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Відповідно до частини 2 статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

У порушення вказаної правової норми, апелянт суду не надав доказів, які б підтверджували правомірність оформлення права державної власності на приміщення захисної споруди цивільного захисту загальною площею 135,80 кв.м, розташовані за адресою АДРЕСА_1.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що п. 3 рішення Виконавчого комітету Житомирської міської ради від 15.08.2012 року № 342 в частині оформлення права державної власності на приміщення захисної споруди цивільного захисту загальною площею 135,80 кв.м, розташовані за адресою АДРЕСА_1, є протиправним.

Оскільки свідоцтво про право власності не є актом ненормативного характеру, так як він самостійно не породжує певні правові наслідки, а є лише похідним документом від рішення Виконавчого комітету Житомирської міської ради від 15.08.2012 року № 342, на підставі якого воно видано, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що свідоцтво на право власності від 29.08.2012 р. також є протиправним.

Відповідно до частини 2 статті 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 року № 1952-IV, у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.

Колегія суддів зазначає, що відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 року № 1952-IV право здійснювати реєстрацію та вчиняти дії щодо її скасування належать виключно державному реєстратору, а не суду.

За таких обставин, коли п. 3 рішення Виконавчого комітету Житомирської міської ради від 15.08.2012 року № 342, на підставі якого Комунальним підприємством "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради здійснено 19.09.2012 року державну реєстрацію права власності на приміщення захисної споруди цивільного захисту загальною площею 135,80 кв. м, розташовані за адресою АДРЕСА_1, в 1/1 частині за Державою України в сфері управління Регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області, скасовано, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що державна реєстрація права власності від 19.09.2012 р. є протиправною та підлягало скасуванню.

Колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

З урахуванням викладеного, судом першої інстанції винесено законне та обґрунтоване рішення, яке постановлене з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206,212,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "31" жовтня 2013 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Є.М. Мацький

судді: В.В. Євпак

В.Б. Шидловський

Повний текст cудового рішення виготовлено "13" січня 2014 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу: Приватне акціонерне товариство "Київстар" пр-т Червонозоряний,51,м.Київ,03110

3- відповідачам: Виконавчий комітет Житомирської міської ради майдан С.П. Корольова, 4/2,м.Житомир,10014,

-Комунальне підприємство "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради вул.В.Бердичівська, 15/1,м.Житомир,10014

-Реєстраційна служба Житомирського міського управління юстиції Житомирської області вул.Корольова,3/14,м.Житомир,10014

4- третя особа Регіональне відділення Фонду державного майна України по Житомирській області вул. 1-го Травня,20,м.Житомир,10008