Постанова від 09.01.2014 по справі 825/4632/13-а

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 січня 2014 року Чернігів Справа № 825/4632/13-а

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Заяць О.В.,

за участю секретаря Музика С.П.,

за участю представників сторін Воловик О.В.,

Панюшкіна Л.Н.,

Борзак Л.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Крок-Агро" до Департаменту екології та природних ресурсів Чернігівської обласної державної адміністрації, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю ''АгроКІМ'' про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Крок-Агро" звернулось до суду з адміністративним позовом до Департаменту екології та природних ресурсів Чернігівської обласної державної адміністрації, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю ''АгроКІМ'' та просить зобов'язати відповідача анулювати дозвіл (від 24.12.2008 року, Укр. № 3672 А/Чрн.) на спеціальне водокористування свердловини, який виданий Товариству з обмеженою відповідальністю «АгроКІМ» Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища у Чернігівській області.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що 17.10.2011 року згідно протоколу № 9 засідання комісії пайовиків членів колишнього КСП «Гальцьке», які передали свої майнові права в оренду ТОВ «АгроКІМ», прийнято рішення про викуп позивачем паїв колишніх членів КСП «Галицьке». 24.10.2011 року згідно акту приймання-передачі майна, позивачу було передано викуплене ним майно, в тому числі, Свердловину. ТОВ "Крок-Агро", з метою отримання дозволу на спеціальне водокористування Свердловини, було подано необхідний пакет документів в Департамент екології та природних ресурсів Чернігівської обласної державної адміністрації. Відповідачем, листом від 06.08.2013 року № 06-05/450 повідомлено, що позивачу може бути виданий дозвіл на спеціальне водокористування Свердловини лише після припинення права спеціального водокористування на Свердловину Товариства з обмеженою відповідальністю «АгроКІМ», за рішенням суду або після закінчення терміну дії вказаного дозволу. Позивач вважає таку відмову протиправною та безпідставною.

Представники позивача в судовому засіданні позов підтримали та просили його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник Департаменту екології та природних ресурсів Чернігівської обласної державної адміністрації в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог не заперечував, свою позицію виклав в запереченнях, які містяться в матеріалах справи.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав через канцелярію суду заяву про розгляд справи без його участі. Проти задоволення позовних вимог не заперечує.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

24.12.2008 року підприємству ТОВ «АгроКІМ» Державним управлінням охорони наколишнього природного середовища в Чернігівській області було видано дозвіл на спеціальне водокористування Свердловини з терміном дії до 24.12.2011 року (з продовженням до 24.12.2014 року) (а.с. 18-21).

17.10.2011 року згідно протоколу № 9 засідання комісії пайовиків членів колишнього КСП «Гальцьке», які передали свої майнові права в оренду ТОВ «АгроКІМ», прийнято рішення про викуп ТОВ "Крок-Агро" паїв колишніх членів КСП «Галицьке» (а.с. 16).

18.11.2011 року виконавчим комітетом Галицької сільської ради було оформлено свідоцтво про право власності на нерухоме майно, згідно якого позивачу на праві приватної власності належить Свердловина (а.с. 7).

Позивачем, з метою отримання дозволу на спеціальне водокористування Свердловини, з урахуванням положень постанови КМУ від 13.03.2002 року № 321 «Про затвердження Порядку погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 10 серпня 1992 року № 459», було подано необхідний пакет документів в Департамент екології та природних ресурсів Чернігівської обласної державної адміністрації.

Листом від 06.08.2013 року № 06-05/460 позивача було повідомлено, що Департамент екології та природних ресурсів Чернігівської облдержадміністрації не є правонаступником Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Чернігівській області. Департамент може розглянути документи та видати дозвіл на спеціальне водокористування ТОВ «Крок-Агро» (с. Галиця Ніжинського району) після припинення права спеціального водокористування ТОВ «АгроКІМ» (с. Галиця Ніжинського району) за рішенням суду або після закінчення терміну дії вище згаданого дозволу (а.с. 22).

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 49 Водного Кодексу України спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.

Дозвіл на спеціальне водокористування видається:

Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення; органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами за погодженням із Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями - у разі використання води водних об'єктів місцевого значення.

Видача дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за клопотанням водокористувача з обгрунтуванням потреби у воді, погодженим з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, а на території Автономної Республіки Крим - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань водного господарства, - в разі використання поверхневих вод, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, - в разі використання підземних вод та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я, - в разі використання водних об'єктів, віднесених до категорії лікувальних.

Порядок погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування затверджується Кабінетом Міністрів України.

У дозволі на спеціальне водокористування встановлюються ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин. У разі настання маловоддя ці ліміти можуть бути зменшені спеціально уповноваженими державними органами без коригування дозволу на спеціальне водокористування.

Статтею 55 Водного Кодексу України визначено, що право юридичних та фізичних осіб на спеціальне водокористування припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у спеціальному водокористуванні; 2) закінчення строку спеціального водокористування; 3) ліквідації підприємств, установ чи організацій; 4) передачі водогосподарських споруд іншим водокористувачам; 5) визнання водного об'єкта таким, що має особливе державне значення, наукову, культурну чи лікувальну цінність; 6) порушення умов спеціального водокористування та охорони вод; 7) виникнення необхідності першочергового задоволення питних і господарсько-побутових потреб населення; 8) систематичного невнесення збору в строки, визначені законодавством.

Законодавством України можуть бути передбачені й інші підстави для припинення права спеціального водокористування.

Відповідно до статті 56 Водного Кодексу України припинення права спеціального водокористування здійснюється: 1) за клопотанням водокористувача у випадках, передбачених пунктом 1 статті 55 цього Кодексу; 2) за рішенням органу, що видав дозвіл на спеціальне водокористування, у випадках, передбачених пунктами 2-4 статті 55 цього Кодексу; 3) за рішенням Кабінету Міністрів України або відповідних рад у випадках, передбачених пунктами 5 і 7 статті 55 цього Кодексу; 4) на вимогу органу, який видав дозвіл на спеціальне водокористування, у випадках, передбачених пунктами 6 і 8 статті 55 цього Кодексу.

Припинення права на спеціальне водокористування в усіх випадках здійснюється органом, що видав дозвіл на спеціальне водокористування.

Як вбачається з матеріалів справи, дозвіл на спеціальне водокористування від 24.12.2008 року Укр № 3672 А/Чрн. видавався Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища у Чернігівській області.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2013 року за № 159 «Про ліквідацію територіальних органів Міністерства охорони навколишнього природного середовища» постановлено: 1. Ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства охорони навколишнього природного середовища за переліком згідно з додатком. 2. Установити, що територіальні органи, які ліквідуються згідно з пунктом 1 цієї постанови, продовжують виконання своїх повноважень до 17 травня 2013 року.

Пунктом 2 Порядку погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування визначено, що дозволи видаються у разі використання води водних об'єктів: загальнодержавного значення - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями; місцевого значення - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами за погодженням із Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською, Севастопольською міськими держадміністраціями.

Відповідно до Положення про Департамент екології та природних ресурсів Чернігівської обласної державної адміністрації (а.с. 33-36), основними завданнями Департаменту є забезпечення реалізації державної політики у галузі охорони навколишнього природного середовища на території Чернігівської області.

За своєю правовою природою дозвіл на спеціальне водокористування є дозволом Держави на використання персоніфікованою особою природного ресурсу - артезіанської води і таке використання можливе лише у випадку наявності у особи права на використання артезіанських свердловин.

Як вбачається з довідки від 02.08.2013 року № 57 (а.с. 23), керівництво ТОВ «АгроКІМ» не заперечує на припиненні права спеціального водокористування на свердловину №1 в с. Галиця Ніжинського району Чернігівської області.

Судовий захист є одним із основних механізмів захисту прав, на думку суду, недопустимою є відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини. Ефективність судового захисту полягає саме в захисті прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. Заперечення відповідача про те, що він не є правонаступником Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Чернігівській області, не є підставою для повернення без розгляду відповідачем клопотання позивача про анолювання дії дозволу на спеціальне водокористування, оскільки законодавець ст. 56 Водного кодексу України чітко встановив, що дозвіл на спеціальне водокористування видається органом влади, а не конкретною юридичною особою чи структурним підрозділом.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що питання припинення юридичною особою публічного права, на відміну від ліквідації юридичних осіб приватного права слід розуміти не лише в контексті припинення її майнових зобов'язань, оскільки така особа створювалась для виконання функцій держави чи місцевого самоврядування. Відповідно, функції держави не зникають із ліквідацією юридичної особи публічного права, крім випадку повної відмови держави від виконання певних функцій, а тому в будь-якому випадку, враховуючи принцип безперервності влади, має бути вирішено питання про функціональне правонаступництво юридичної особи публічного права.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вищевикладене, адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Крок-Агро" до Департаменту екології та природних ресурсів Чернігівської обласної державної адміністрації, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю ''АгроКІМ'' необхідно задовольнити.

Керуючись ст.ст. 122, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги - задовольнити повністю.

Зобов'язати Департамент екології та природних ресурсів Чернігівської обласної державної адміністрації анулювати дозвіл від 24.12.2008 року, Укр. № 3672 А/Чрн. на спеціальне водокористування свердловини.

Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя О.В. Заяць