Іменем України
11 грудня 2013 р. (17:10) Справа №801/3277/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної ОСОБА_1 Крим у складі:
головуючого судді - Пакет Т.В.,
при секретарі судового засідання - Мельниковій А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 управління Державної міграційної служби України в Автономній ОСОБА_1 Крим, Київського районного відділу СМУ ГУ МВС України в Автономній ОСОБА_1 Крим, ОСОБА_3 управління Міністерства внутрішніх справ України в Автономній ОСОБА_1 Крим про визнання незаконними дій та висновків, спонукання до виконання певних дій.
Обставини справи: ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_3 управління Державної міграційної служби України в Автономній ОСОБА_1 Крим, Київського районного відділу СМУ ГУ МВС України в АР Крим про визнання незаконними дії Київського районного відділу СМУ ГУ МВС України в АР Крим щодо проведення перевірки, незаконного затримання та вилучення паспорту, визнання незаконними дії ГУ МВС України в АР Крим щодо проведення перевірки за фактом документування паспортом громадянина України ОСОБА_2, визнання незаконним висновок Київського районного відділу СМУ ГУ МВС України в АР Крим від 19.12.2011 року, визнання незаконним висновок ГУ МВС України в АР Крим від 28.12.2011 року, підписаний заступником начальника ВГІРФО МВС України в АР Крим ОСОБА_4, зобов'язання ОСОБА_3 управління Державної міграційної служби України в АР Крим документувати ОСОБА_2 паспортом громадянина України замість незаконно вилученого та знищеного паспорту громадянина України серії ЕЕ №520997, виданого 15.06.2001 року Київським районним відділом СМУ ГУ МВС України в АР Крим.
Позов мотивовано тим, що ОСОБА_2 протиправно була позбавлена паспорту громадянина України.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 21 травня 2013 року залучено до участі у справі у якості другого відповідача ОСОБА_5 управління Міністерства внутрішніх справ України в Автономній ОСОБА_1 Крим.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 03 грудня 2013 року адміністративний позов в частині позовних вимог про визнання незаконними дії Київського районного відділу СМУ ГУ МВС України в АР Крим щодо проведення перевірки, незаконного затримання та вилучення паспорту залишено без розгляду.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_2 та її представник ОСОБА_6 позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просила їх задовольнити з підстав, викладених у позові.
У судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_3 управління Міністерства внутрішніх справ України в Автономній ОСОБА_1 Крим ОСОБА_7 позов не визнала посилаючись на його необґрунтованість.
У судове засідання представники відповідачів ОСОБА_3 управління Державної міграційної служби України в Автономній ОСОБА_1 Крим, Київського районного відділу СМУ ГУ МВС України в Автономній ОСОБА_1 Крим не з'явилися, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином, про причини неявки суд не повідомили.
Заслухавши пояснення позивача, її представника та представника відповідача ГУ МВС України в АР Крим, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд -
28 грудня 2011 року т.в.о. начальника ГУ МВС України в АР Крим затверджено висновок щодо перевірки підстав документування паспортами громадянина України ОСОБА_2 та ОСОБА_8, відповідно до якого, враховуючи що мати ОСОБА_2 та ОСОБА_8 - ОСОБА_9 (ОСОБА_7, Бабенко) П.В. в громадянстві України не перебуває, є громадянкою ОСОБА_10, була документована паспортом громадянина України в порушення вимог діючого законодавства України, її діти ОСОБА_2 та ОСОБА_8 є громадянами ОСОБА_10 та отримали паспорта громадянина України в порушення законодавства. В зв'язку з чим вирішено паспорта громадянина України серії ЕЕ №520997, серії ЕЕ №205496 видані ОСОБА_2 та ОСОБА_8 відповідно до пункту 40 наказу МВС України від 15.06.2006 року №600 визнати недійсними, вилучити та знищити у встановленому порядку (а.с.19-20).
Крім того відповідно до вказаного висновку було вирішено надати роз'яснення про порядок легалізації в Україні як іноземним громадянам та виставлені сторожеві листки про вилучення у ОСОБА_2 та ОСОБА_8 незаконно виданих паспортів громадянина України серії ЕЕ №520997, серії ЕЕ №205496.
Відповідно до особистої розписки позивача ОСОБА_2 від 16.07.2012 на вказаному висновку ВГІРФО ГУ МВС України в АР Крим від 28.12.2011 року остання ознайомилась з рішенням та зобов'язалась повернути паспорт серії ЕЕ № 520997 виданий 15.06.2001 року Київським РВ Сімферопольського МУ ГУ МВС України в АР Крим протягом 10 днів (а.с.20).
Не погодившись з вказаним діями суб'єктів владних повноважень позивач звернулась до суду.
Вирішуючи питання щодо законності оскаржуваних дій судом встановлено наступне.
Позивач ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженка ОСОБА_10, на підставі свідоцтва про народження У1-БМ №445141, виданого 20.03.1984 року Григоріопольським ЗАГСом ОСОБА_10 по досягненню 16-річного віку була документована 15.06.2001 року Київським РВ СМУ ГУ МВС України в АР Крим паспортом громадянина України серії ЕЕ №520997, за яким вона значиться зареєстрованою за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2.
Підставою документування ОСОБА_2 було те, що її мати ОСОБА_9 (ОСОБА_7, Бабенко) ОСОБА_11 на момент її документування як громадянка України була документована паспортом громадянина України.
У ході проведення перевірки було встановлено, що мати ОСОБА_2 - ОСОБА_9 (ОСОБА_7, Бабенко) П.В. є громадянкою ОСОБА_10 та була документована паспортом громадянина України в порушення вимог діючого законодавства України, про що було складено відповідні висновки, що стало підставою для прийняття оскаржуваного висновку ВГІРФО ГУ МВС України в АР Крим від 28.12.2011 року.
Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 17 липня 2013 року по справі №2а-7201.1/12/0170/12, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 13 листопада 2013 року адміністративний позов ОСОБА_9 до ОСОБА_3 управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим, ОСОБА_3 управління Державної міграційної служби України в АР Крим, Київського районного відділу в м. Сімферополі ОСОБА_3 управління Державної міграційної служби України в АР Крим, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_12 міський відділ Державної міграційної служби України в АР Крим про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення та спонукання до виконання певних дій задоволено частково. Визнано протиправними дії СГІРФО Київського РВ СМУ ГУ МВС України в АР Крим щодо визнання видачі паспорту громадянина України серії ЕС №844221, виданого Євпаторійським МВ ГУ МВС України в АР Крим 22.01.1999, з порушенням вимог Наказу МВС України №316-1994, та визнання недійсним, вилучення та знищення паспорту громадянина України серії ЕТ № 235705, виданого 20.04.2010 Київським РВ СМГУ ГУ МВС України в АР Крим, відповідно до Висновку від 01.12.2011 року. Визнано протиправними дії ВГІРФО ГУ МВС України в АР Крим щодо визнання видачі паспорту громадянина України серії ЕС №844221, виданого Євпаторійським МВ ГУ МВС України в АР Крим 22.01.1999, з порушенням вимог Наказу МВС України № 316-1994, та визнання недійсним, вилучення та знищення паспорту громадянина України серії ЕТ № 235705, виданого 20.04.2010 Київським РВ СМГУ ГУ МВС України в АР Крим, відповідно до Висновку від 28.12.2011 року. Зобов'язано ОСОБА_5 управління Державної міграційної служби України в АР Крим вчинити дії щодо документування ОСОБА_9 паспортом громадянина України. В задоволені іншої частини позовних вимог відмовлено.
У ході судового розгляду вказаної справи судами першої та апеляційної інстанції було встановлено, що дії відповідачів щодо вилучення та знищення паспорту серії ЕТ № 235705, виданого 20.04.2010 Київським РВ СМГУ ГУ МВС України в АР Крим та визнання видачі паспорту серії ЕС №844221 з порушенням діючого законодавства.
Отже відповідно до положень ч. 1 ст. 72 КАС України не потребує додаткового доказування та обставина, що ОСОБА_9 - мати позивача ОСОБА_2 була правомірно документована паспортом громадянина України у 1999 році.
Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб, на момент видачі у 2001 році паспорту громадянина України позивачу ОСОБА_2, визначався Законом України «Про громадянство України» від 18.01.2001 року №2235-ІІІ (далі Закон №2235).
Згідно п.3 ст. 3 Закону №2235 в редакції чинній на час видачі позивачці паспорту серії серії ЕЕ №520997, громадянами України є: особи, які прибули в Україну на постійне проживання після 13 листопада 1991 року і яким у паспорті громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року органами внутрішніх справ України внесено напис "громадянин України", а також діти таких осіб, які прибули разом з батьками в Україну, якщо на момент прибуття в Україну вони не досягли повноліття.
Відповідно до п. 8 ст. 6 №2235 громадянство України набувається: у зв'язку з перебуванням у громадянстві України одного чи обох батьків дитини.
Таким чином, враховуючи, що на час документування позивача паспортом громадянина України у 2001 році ОСОБА_9 - мати позивача ОСОБА_2 перебувала у громадянстві України, то остання також є громадянином України.
Крім цього, відповідно до довідки №50 від 03 серпня 2012 року, виданої Посольством ОСОБА_1 ОСОБА_10 в Україні, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженка смт. Григоріополь, Республіка Молдова, відповідно даним Державного регістра населення ОСОБА_1 ОСОБА_10, громадянство ОСОБА_1 ОСОБА_10 не приймала (громадянство ОСОБА_1 ОСОБА_10 не має) та з питання оформлення документів Національної паспортної системи не зверталася (паспортом громадянина ОСОБА_1 ОСОБА_10 не документувалася) (а.с.21).
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що дії ГУ МВС України в АР Крим щодо визнання видачі ОСОБА_2 паспорту громадянина України серії ЕЕ №520997, виданого 15.06.2001 року Київським РВ СМУ ГУ МВС України в АР Крим, з порушенням законодавства та визнання його недійсним, вилучення та знищення є протиправними.
Статтею 11 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача позовні вимоги в частині визнання незаконним висновок ГУ МВС України в АР Крим від 28.12.2011 року, підписаний заступником начальника ВГІРФО МВС України в АР Крим ОСОБА_4, підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дії ГУ МВС України в АР Крим щодо визнання видачі ОСОБА_2 паспорту громадянина України серії ЕЕ №520997, виданого 15.06.2001 року Київським РВ СМУ ГУ МВС України в АР Крим, з порушенням законодавства, та визнання його недійсним, вилучення та знищення відповідно до висновку від 28.12.2011 року.
Відповідно до Положення про Державний департамент у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 червня 2002 р. № 844, яке діяло на час виникнення спірних правовідносин Департамент, управління (відділи) у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб головних управлінь, управлінь МВС в Автономній ОСОБА_1 Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - територіальні органи), відділи (сектори) у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб міських, районних управлінь, відділів МВС (далі - підрозділи), пункти тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становлять службу громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб, керівним органом якої є Департамент, до основних завдань яких відносилось вирішення питань громадянства України; організацією імміграційної роботи та боротьбою з незаконною міграцією; реєстрацією та обліком фізичних осіб за місцем проживання/перебування.
Відповідно до Указу Президента України від 09.12.2010 р. № 1085/2010 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" утворено Державну міграційну службу України, поклавши на цю Службу функції з реалізації державної політики з питань громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб, а також у справах міграції в межах, визначених законодавством про біженців.
Відповідно до Указу Президента України від 06.04.11р № 405 "Питання Державної міграційної служби України" затверджено положення про Державну міграційну Службу України, згідно з п. 1 якого Державна міграційна служба України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України.
Наказом МВС України від 17.07.12р. № 626 п.1.2 вирішено передати територіальним підрозділам ДМС матеріали з питань, зокрема, з виконання законодавства про громадянство, видачі паспортів громадян України та реєстрації місця проживання фізичних осіб.
Відповідно до наказу ОСОБА_3 управління ДМС України в АР Крим "Про затвердження положень про територіальні підрозділи ОСОБА_3 управління ДМС України в АР Крим" від 01.08.2012р. №26 затверджено положення про Київський районний відділ в м. Сімферополі ОСОБА_3 Управління Державної міграційної служби України в АР Крим.
Відповідно до Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 13.04.2012 № 320, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02 липня 2012 р. за № 1089/21401 функції щодо оформлення паспортів, їх видачі проведення перевірки та знищення виконують органи Державної міграційної служби України.
При цьому відповідно до п. 2 Наказу МВС України від 13.04.2012 № 320 встановлено, що виконання функцій щодо оформлення і видачі паспорта громадянина України до завершення формування системи органів Державної міграційної служби України залишити за органами внутрішніх справ.
Враховуючи, що на час розгляду справи функції з виконання законодавства про громадянство, видачі паспортів та реєстрації громадян за місцем проживання виконують органи Державної міграційної служби України, вони є правонаступниками функцій суб'єкта владних повноважень підрозділів громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб.
Таким чином, позовні вимоги щодо зобов'язання ОСОБА_3 управління Державної міграційної служби України в АР Крим документувати ОСОБА_2 паспортом громадянина України замість незаконно вилученого та знищеного паспорту громадянина України серії ЕЕ №520997, виданого 15.06.2001 року Київським районним відділом СМУ ГУ МВС України в АР Крим підлягають задоволенню.
Щодо вимог позивача про визнання незаконними дій ГУ МВС України в АР Крим щодо проведення перевірки за фактом документування паспортом громадянина України ОСОБА_2, суд зазначає наступне.
Відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 р. № 2503-XII (в редакції Постанови Верховної Ради України від 2 вересня 1993 року № 3423-XII) (п.23) забороняється вилучення у громадянина паспорта, крім випадків, передбачених законодавством України, зокрема забороняється взяття паспорта у заставу.
На час вчинення оскаржуваних дій та складання висновків діяло Положення про оформлення і видачі паспорта громадянина України, затверджене наказом Міністерства внутрішніх справ України від 15 червня 2006 р. № 600, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 7 липня 2006 р. за № 804/12678, зі змінами та доповненнями, згідно з п. 40 якого погашаються, уважаються недійсними та знищуються паспорти, зокрема, оформлені з порушенням законодавства України.
У разі оформлення паспорта з порушенням законодавства керівником територіального органу (підрозділу) проводиться службова перевірка, про що складається висновок у двох примірниках, який затверджується керівником територіального органу (підрозділу) внутрішніх справ. Перший примірник висновку зберігається в територіальному підрозділі, а другий - направляється до Державного департаменту у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб МВС України.
Якщо паспорт, що підлягає знищенню, видавався іншим територіальним підрозділом, до цього територіального підрозділу надсилається відповідне повідомлення, наведене в додатку 19.
Пунктом 24 Положення про паспорт громадянина України до повноважень Міністерства внутрішніх справ України віднесено, в тому числі, встановлення порядку знищення паспортів.
У зв'язку з зазначеним, суд дійшов висновку щодо наявності у структурних підрозділів повноважень з проведення перевірки законності видачі паспорту громадянина України та прийняття рішення про знищення паспортів, оформлених з порушенням законодавства, у зв'язку з чим відсутні підстави для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними дій ГУ МВС України в АР Крим щодо проведення перевірки за фактом документування паспортом громадянина України ОСОБА_2
Також відсутні підстави для задоволення позову в частині визнання незаконним висновок Київського районного відділу СМУ ГУ МВС України в АР Крим від 19.12.2011 року, оскільки такий висновок відносно позивача по справі ОСОБА_2 не робився та суду не наданий.
Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.
Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 11 грудня 2013 року. В повному обсязі постанову складено 16 грудня 2013 року.
Керуючись ст.ст. 9, 11, 69-71, 94, 158, 159, 161-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії ОСОБА_3 управління Міністерства внутрішніх справ України в Автономній ОСОБА_1 Крим щодо визнання видачі ОСОБА_2 паспорту громадянина України серії ЕЕ №520997, виданого 15.06.2001 року Київським РВ СМУ ГУ МВС України в АР Крим, з порушенням законодавства, та визнання його недійсним, вилучення та знищення відповідно до висновку від 28.12.2011 року.
Зобов'язати ОСОБА_5 управління Державної міграційної служби України в Автономній ОСОБА_1 Крим вчинити дії щодо документування ОСОБА_2 паспортом громадянина України.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 судовий збір в розмірі 34,41 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної ОСОБА_1 Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Т.В.Пакет