ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"10" січня 2014 р. Справа № 809/87/14
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Панікар І.В., розглянувши матеріали адміністративного
позову ОСОБА_1
до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області
про визнання дій неправомірними та скасування постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №1086 від 23.12. 2013 року,-
08.01.2014 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та скасування постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №1086 від 23.12. 2013 року.
З'ясовуючи питання про наявність підстав для відкриття провадження в адміністративній справі та дотримання позивачем вимог до позовної заяви, суд зазначає наступне.
Частиною 3 статті 106 КАС України встановлено, що до позовної заяви додається, серед іншого, також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
За змістом вимог частини 1 і 2 статті 87 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначається Законом України ''Про судовий збір''.
Відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 3 вказаного Закону, судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Дана позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України. До позовної заяви позивачем не долучено доказ сплати судового збору, а саме: квитанцію про сплату державного мита.
Відповідно до частини 1 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулася із позовною заявою.
Запропонувати ОСОБА_1 усунути недоліки позовної заяви до 03.02.2014 року, шляхом пред'явлення вищевказаних документів.
На підставі наведеного, керуючись частиною 1 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя ,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та скасування постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №1086 від 23.12. 2013 року - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення вказаних недоліків до 03 лютого 2014 р. та роз'яснити, що в разі не усунення недоліків у вище зазначений строк позовна заява буде вважатися неподаною і повернена.
Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Панікар І.В.