Головуючий у 1 інстанції - Майданніков О.І.
Суддя-доповідач - Міронова Г.М.
10 січня 2014 року справа № 262/7274/13-а
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд в складі колегії: головуючого судді Міронової Г.М., суддів Юрко І.В., Блохіна А.А., секретаря судового засідання Куленка О.Д., за участю позивача особисто, представника відповідача Круглової С.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька на постанову Пролетарського районного суду м. Донецька від 02 грудня 2013 року у адміністративній справі № 262/7274/13-а за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька про визнання протиправним та скасування рішення № 3943 від 05.09.2013 року та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
Позивач 21.10.2013 року звернулася до суду з адміністративним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що з 21.01.2009 року їй призначена пенсія за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу». 03.09.2013 року позивач звернулася до пенсійного органу з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати на підставі довідки № 8-135 від 02.09.2013 року. Рішенням № 3943 від 05.09.2013 року відповідач відмовив їй у здійсненні перерахунку пенсії. Просила суд визнати протиправним та скасувати зазначене рішення та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки № 8-135 від 02.09.2013 року.
Постановою Пролетарського районного суду м. Донецька від 02 грудня 2013 року позовні вимоги ОСОБА_3 задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька від 05.09.2013 року № 3943 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_3.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька здійснити з 1 вересня 2013 року перерахунок пенсії ОСОБА_3 в розмірі 82 % суми заробітної плати з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, з урахуванням фактично сплачених сум. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Відповідачем на постанову суду подано апеляційну скаргу, в якій він посилається на невірне застосування норм матеріального права, в зв'язку з чим просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову про відмову у задоволені позову.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» індексація заробітної плати, матеріальна допомога на вирішення матеріально-побутових питань не є складовими заробітної плати для обчислення пенсії. А отже, суд допустив помилку, задовольняючи позовні вимоги позивача.
Представник відповідача у судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги.
Позивач у судовому засіданні заперечував проти доводів апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, вивчивши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне постанову суду - змінити з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_3 03.09.2013 року звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька з письмовою заявою про перерахунок пенсії з урахуванням індексації і матеріальної допомоги на підставі довідки про заробітну плату, виданої Управлінням державної пенітенціарної служби України в Донецькій області (а.с. 24).
Згідно довідки № 8-135 від 02.09.2013 року, виданої ОСОБА_3 за період з 01.01.2007 року по 31.12.2008 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", індексація заробітної плати, яка нараховувалась за 2007-2008 роки - у загальній сумі складає 794,72 грн.; матеріальна допомога, яка нараховувалась за 2007-2008 роки - у загальній сумі складає 6733,10 грн. (а.с. 26-27).
На всі виплати, включені у довідку, нараховано і сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Для проведення коригування зазначених виплат розміри посадового окладу та надбавки за ранг, визначені на дату підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям, становили: з 01.01.2007 року посадовий оклад - 480,00 грн., ранг - 70,00 грн. (а.с. 27).
Рішенням № 3943 від 05.09.2013 року відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії з урахуванням індексації і матеріальної допомоги, оскільки індексація заробітної плати та матеріальна допомога не є складовими заробітної плати для обчислення пенсії згідно ст. 33 Закону України "Про державну службу" (в редакції, що діяла до 01.01.2014 року) (а.с. 23).
Колегія суддів вважає вимоги, заявлені в апеляційній скарзі, такими, що підлягають частковому задоволенню з огляду на наступне.
Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла до 01.01.2014 року), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно ст. 33 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла до 01.01.2014 року), заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
За приписами п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. N 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу" (в редакції, що діяла до 01.01.2014 року), враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95ВР "Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» в структуру заробітної плати входить додаткова заробітна плата, а це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Також згідно цього Закону до заробітної плати відносяться інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Така ж правова позиція викладена в постанові Верховний Суд України від 20.02.2012 року, де у справі за аналогічним позовом вирішено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
За приписами ч.1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України є обов'язковими як для судів усіх ланок, так і для підприємств, організацій, установ.
Таким чином, доводи апеляційної скарги про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням законів № 3723-XII (в редакції, що діяла до 01.01.2014 року) та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин стаття 41 Закону № 1058-IV та стаття 66 Закону № 1788-XII.
Згідно довідки від 02.09.2013 року № 8-135 про складові заробітної плати позивача на всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Крім того колегія суддів звертає увагу на те, що відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла до 01.01.2014 року), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Враховуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції помилково зазначено відсоток заробітної плати, відповідно до якого нараховується пенсія державним службовцям, а тому вимоги апеляційної скарги необхідно задовольнити частково, а постанову суду першої інстанції змінити.
Керуючись статтями 195, 196, п. 2 ч. 1 ст. 198, 201, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька - задовольнити частково.
Постанову Пролетарського районного суду м. Донецька від 02 грудня 2013 року у адміністративній справі № 262/7274/13-а - змінити.
В третьому абзаці резолютивної частини постанови слова та цифри «82 відсотків» замінити на «80 відсотків».
В іншій частині постанову Пролетарського районного суду м. Донецька від 02 грудня 2013 року у адміністративній справі № 262/7274/13-а - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили до суду касаційної інстанції - Вищого адміністративного суду України, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Повний текст складено 13 січня 2014 року.
Колегія суддів Г.М. Міронова
І.В. Юрко
А.А. Блохін