копія
09 січня 2014 р. Справа №818/8899/13-a
Сумський окружний адміністративний суд в особі судді - Глазько С.М., розглянувши в порядку скороченого провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Сумській області до Конотопського міжрайонного управління водного господарства про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,-
Позивач, Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Сумській області, звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Конотопського міжрайонного управління водного господарства та уточнивши позовні вимоги просив застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Конотопського міжрайонного управління водного господарства, а саме: негайно заборонити експлуатацію автомобільного крана КС-2571А-1 реєстр. № 3089, кран-балки вп 3т зав, № 1808, до усунення порушень, зазначених у пунктах 1,2,4,5 акту перевірки від 06.12.2013 р. № 05-06/110, та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення робіт.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що у період з 15.12.2013 р. по 06.12.2013 р. Територіальним управлінням Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Сумській області було проведено планову перевірку дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки у Конотопському міжрайонному управлінні водного господарства під час експлуатації в/п кранів. За результатами проведеної перевірки виявлено порушення нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю працюючих, фізичних осіб.
Відповідно до вимог статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" за результатами перевірки та у зв'язку з виявленням порушень вимог законодавства, Територіальним управлінням Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Сумській області було складено акт перевірки від 06.12.2013 р. № 05-06/110.
Як зазначає позивач, у зв'язку з тим, що станом на 30.12.2013 р. відповідачами надано підтвердні документи щодо усунення недоліків відповідно до п. 3 недоліків акту перевірки, а саме: кран-балці вп 3т, зав. №1808, проведено вимірювання опору заземлення, опору ізоляції, (надано всі акти), та у зв'язку з тим, що відповідно до пунктів 1,2,4,5 акту перевірки саме ці порушення несуть загрозу фізичної шкоди працівникам підприємства, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків, Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Сумській області звернулося до суду із зазначеним позовом про застосувати заходів реагування у сфері державного нагляду до Конотопського міжрайонного управління водного господарства, а саме: негайно заборонити експлуатацію автомобільного крана КС-2571А-1 реєстр. № 3089, кран-балки вп 3т зав, № 1808, до усунення порушень, зазначених у пунктах 1,2,4,5 акту перевірки від 06.12.2013 р. № 05-06/110, та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення робіт.
Відповідач, який отримав ухвалу про відкриття скороченого провадження (а.с.22), на вимогу суду письмових заперечень проти позову та докази, якими вони обґрунтовуються або заяву про визнання позову у визначений строк суду не надав.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що у період з 15.12.2013 р. по 06.12.2013 р. відповідно до наказу від 18.11.2013 р. № 01-12/243, Територіальним управлінням Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Сумській області було проведено планову перевірку дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки у Конотопському міжрайонному управлінні водного господарства під час експлуатації в/п кранів. За результатами проведеної перевірки виявлено порушення нормативно-правових актів з охорони праці, а саме:
1. Не отримано дозвіл органу Держгірпромнагляду на виконання робіт з підвищеною небезпекою (експлуатація вп кранів), чим порушено П.6 Постанови КМУ 1107 від 26.10.11.
2. Не прийняте рішення органу Держгірпромнагляду про можливість подальшої експлуатації автомобільного крана КС-2571А-1 рег.№3089, чим порушено п 7.2.3 НПА0П 0.00-1.01-07.
3. Кран-балці вп 3т зав №1808 не проведено вимірювання опору заземлення, опору ізоляції, чим порушено П6.7.3 НПАОП 40.1-1.21-98.
4. Не забезпечено проведення періодичних оглядів кран-балці вп 3т зав №1808, чим порушено П. 2.7.3 НПАОП 0.00-5.07-94.
5. Не проводиться нівелювання підкранових колій кран-балці вп 3т зав №1808, чим порушено п 7.3.10 НПА0П0.00-1.01-07.
6. На крюковій підвісці кран-балки не нанесене сигнальне фарбування, чим порушено П 2.7.16 НПА0П 0.00-1.01-07.
7. Не проводиться періодичний огляд строп з записом в журнал за винятком 4 СК-6,3, чим порушено п 7.3.26 НПА0П0.00-1.01-07.
За результатами перевірки Територіальним управлінням Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Сумській області було складено акт перевірки від 06.12.2013 р. № 05-06/110 (а.с.6-8), який підписано та один примірник отримано начальником Конотопського міжрайонного управління водного господарства ОСОБА_1 без зауважень, про що свідчить його підпис.
06.12.2013 р. Територіальним управлінням Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Сумській складено припис № 05-06/110 (а.с.9).
Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.
Згідно Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 р. №826 (далі - Положення) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2011 р. за N 1531/20269 затверджено Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України.
Відповідно до п.2.25 Положення визначено, що якщо під час здійснення перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) виявлено порушення, посадова особа Держгірпромнагляду України на підставі відповідного акта складає обов'язковий до виконання припис, форма якого наведена в додатку 4 до цього Положення. Припис, як правило, складається в останній день перевірки. Якщо виявлені порушення не потребують їх негайного усунення, допускається складати припис у інший термін, але не пізніше ніж протягом п'яти робочих днів з дня завершення перевірки. Під час перевірки суб'єкта господарювання припис може складатися або на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, або на підставі акта перевірки виробничого об'єкта.
Згідно п. 2.26 зазначеного Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки:
- порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників;
- порушень вимог Кодексу України про надра;
- відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
- не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки;
- виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
З матеріалів справи встановлено, що під час проведення планової перевірки позивачем встановлено та зафіксовано в акті перевірки порушення нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю працюючих, фізичних осіб.
Як зазначає позивач, у зв'язку з тим, що станом на 30.12.2013 р. відповідачами надано підтвердні документи щодо усунення недоліків відповідно до п. 3 недоліків акту перевірки, а саме: кран-балці вп 3т, зав. №1808, проведено вимірювання опору заземлення, опору ізоляції, (надано всі акти), та у зв'язку з тим, що відповідно до пунктів 1,2,4,5 акту перевірки саме ці порушення несуть загрозу фізичної шкоди працівникам підприємства, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків, Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Сумській області просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Конотопського міжрайонного управління водного господарства, а саме: негайно заборонити експлуатацію автомобільного крана КС-2571А-1 реєстр. № 3089, кран-балки вп 3т зав, № 1808, до усунення порушень, зазначених у пунктах 1,2,4,5 акту перевірки від 06.12.2013 р. № 05-06/110, та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення робіт.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що адміністративний позов Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Сумській області до Конотопського міжрайонного управління водного господарства про застосування заходів реагування підлягає задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 183-2, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Сумській області до Конотопського міжрайонного управління водного господарства про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду -задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Конотопського міжрайонного управління водного господарства, а саме: негайно заборонити експлуатацію автомобільного крана КС-2571А-1 реєстр. № 3089, кран-балки вп 3т зав, № 1808, до усунення порушень, зазначених у пунктах 1,2,4,5 акту перевірки від 06.12.2013 р. № 05-06/110, та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення робіт.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.М. Глазько
З оригіналом згідно
Суддя С.М. Глазько