Постанова від 08.01.2014 по справі 816/6964/13-а

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 січня 2014 року м. ПолтаваСправа № 816/6964/13-а

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Алєксєєвої Н.Ю.,

за участю секретаря судового засідання - Метельської А.В.,

представника позивача - Семенка Б.М.,

представника відповідача - Полтавцевої Н.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Полтавській області до Четвертої міської клінічної лікарні м. Полтави про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

05 грудня 2013 року Державна фінансова інспекція в Полтавській області звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Четвертої міської клінічної лікарні м. Полтави про зобов'язання виконати п. 1 вимоги про усунення виявлених ревізією порушень від 29.07.2013 №16-04-3-14/5313, а саме: при укладенні договорів про спільну діяльність з ВДНЗУ "Українська медична стоматологічна академія" дотримуватись вимог пунктів 20, 22 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 року № 228, частини 2 статті 85, частини 28 статті 116 Бюджетного кодексу України в частині заборони цим Кодексом планування та здійснення видатків, не віднесених до місцевих бюджетів. Привести Угоду про спільну діяльність від 09 січня 2012 року № 21, яку укладено між позивачем та ВДНЗУ "Українська медична стоматологічна академія" у відповідності до вимог частини 2 статті 8 і частини 2 статті 4 Бюджетного кодексу України. Відповідно до чинного законодавства забезпечити повернення до місцевого бюджету коштів в сумі 69 608 грн., які сплачені за спожиті комунальні послуги кафедрами ВДНЗУ "Українська медична стоматологічна академія" (сторонньої юридичної особи), як таких, що суперечать нормам Бюджетного кодексу України. У разі необхідності вказане питання вирішити в судовому порядку.

В обґрунтування своїх вимог позивач вказав, що за результатами проведеної планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності 4-ої міської клінічної лікарні м. Полтави за період з 01.05.2009 по 30.06.2013, що оформлена актом ревізії від 24.07.2013 №04-21/331, Державною фінансовою інспекцією в Полтавській області направлено головному лікарю 4-ої міської клінічної лікарні м. Полтави вимогу за №16-04-3-14/5313 від 29.07.2013 про усунення виявлених ревізією порушень в термін до 02.09.2013. Оскільки на момент подання позовної заяви інформація про виконання відповідачем вказаних вимог у позивача відсутня, останній скористався правом звернення до суду з позовом про зобов'язання Рунівщинської сільської ради вчинити дії, а саме: виконати пункт 1 вимоги №16-04-3-14/5313 від 29.07.2013.

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав, просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що оскільки ВДНЗУ "УМСА" не отримував матеріальної вигоди внаслідок перебування своїх працівників у лікарні, натомість лікарня отримувала необхідні консультації, підстав для стягнення коштів у розмірі 60609 грн. з академії - відсутні, як і вимога про приведення угоди про спільну діяльність від 09.01.2012 №21, укладеної між відповідачем та ВДНЗУ "УМСА", у відповідність о вимог ч. 2 ст.8 і ч.2 ст. 4 Бюджетного кодексу України.

Суд, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.

Державною фінансовою інспекцією в Полтавській області відповідно до п. 1.2.2.1 Плану контрольно-ревізійної роботи відділу на ІІІ квартал 2012 року та на підставі направлень від 26.06.2013 №568, №567 та №569, проведено планову виїзну ревізію фінансово-господарської діяльності 4-ої міської клінічної лікарні м. Полтави за період з 01.05.2009 по 30.06.2013.

Ревізію проведено з 02.07.2013 по 24.07.2013 у відповідності до питань програми ревізії та робочого плану, з відома головного лікаря Куроєдова Л.Ф. та головного бухгалтера Бабенко З.П.

В ході ревізії позивачем встановлено, що на базі лікарні розміщені кафедри Вищого державного навчального закладу України "Українська медична стоматологічна академія", який підпорядкований Міністерству охорони здоров'я України та фінансується за рахунок коштів державного бюджету.

З акту ревізії вбачається, що вищезазначені кафедри в період, що підлягав ревізії, були розміщені відповідно до Договору від 16 червня 2007 року та Угоди від 09 січня 2012 року № 21 про спільну діяльність між лікувальним закладом та Вищим державним навчальним закладом України "Українська медична стоматологічна академія", відповідно до умов яких витрати, пов'язані з утриманням матеріально-технічної бази здійснюються за рахунок коштів лікувальних закладів, що є порушенням частини 2 статті 85 Бюджетного кодексу України.

За висновками позивача видатки, понесені лікувальними закладами на утримання медичних кафедр Вищого державного навчального закладу України "Українська медична стоматологічна академія", призвели до порушення вимог пунктів 20, 22 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 року № 228, в частині завищення розпорядниками коштів потреби в коштах, виходячи з їх основних виробничих показників і контингентів, показники яких повинні бути обґрунтовані відповідними розрахунками за кожним кодом економічної класифікації видатків.

За твердженням позивача вищевказані факти призвели до покриття за рахунок коштів лікарні витрат сторонніх юридичних осіб (Академії) всупереч законодавству в загальній сумі 69 608 грн.

За результатами ревізії складений акт від 24.07.2013 №04-21/331, який підписаний головним лікарем Куроєдовим Л.Ф. та головним бухгалтером Бабенко З.П. із запереченнями.

Відповідно до ст. 2 Закону України від 26.01.1993, № 2939-XII "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи. Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування. Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування та перевірок державних закупівель установлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно із пунктом 10 статті 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" органи державного фінансового контролю мають право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Пунктами 7, 8 ст. 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" встановлено, що Державна фінансова інспекція України, державна фінансова інспекція в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі надається право: пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства; у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, одержані підконтрольними установами за незаконними угодами, без встановлених законом підстав та з порушенням чинного законодавства.

Державною фінансовою інспекцією в Полтавській області, за результатами ревізії 4-ої міської клінічної лікарні м. Полтави, пред'явлено вимогу від 29.07.2013 №16-04-3-14/5313, якою відповідача зобов'язано при укладенні договорів про спільну діяльність з ВДНЗУ "Українська медична стоматологічна академія" дотримуватись вимог пунктів 20, 22 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 року № 228, частини 2 статті 85, частини 28 статті 116 Бюджетного кодексу України в частині заборони цим Кодексом планування та здійснення видатків, не віднесених до місцевих бюджетів. Привести Угоду про спільну діяльність від 09 січня 2012 року № 21, яку укладено між позивачем та ВДНЗУ "Українська медична стоматологічна академія" у відповідності до вимог частини 2 статті 8 і частини 2 статті 4 Бюджетного кодексу України. Відповідно до чинного законодавства забезпечити повернення до місцевого бюджету коштів в сумі 69 608 грн., які сплачені за спожиті комунальні послуги кафедрами ВДНЗУ "Українська медична стоматологічна академія" (сторонньої юридичної особи), як таких, що суперечать нормам Бюджетного кодексу України. У разі необхідності вказане питання вирішити в судовому порядку.

Вимогою встановлений термін подання інформації про її виконання до 02.09.2013.

Відповідач, не погодившись із вищевказаною вимогою, оскаржив її в судовому порядку.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 06.09.2013 у справі № 816/4940/13-а, адміністративний позов 4-ої міської клінічної лікарні м. Полтави до Державної фінансової інспекції в Полтавській області про визнання протиправним та скасування пункту 1 вимоги задоволено, визнано протиправним та скасовано пункт 1 вимоги Державної фінансової інспекції в Полтавській області від 29 липня 2013 року № 16-04-3-14/5313 "Про усунення виявлених ревізією порушень та недоліків".

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 30.10.2013 постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 06.09.2013 у справі № 816/4940/13-а скасовано, прийнято нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову 4-ої міської клінічної лікарні м. Полтави відмовлено в повному обсязі.

Вказаною постановою надано оцінку оскаржуваній вимозі від 29.07.2013 №16-04-3-14/5313 як правомірній, з огляду на наступне.

Відповідно до п. 1.1 Положення про клінічний лікувально-профілактичний заклад охорони здоров'я, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 05.06.1997 р. № 174 (далі - Положення № 214), кафедри вищих медичних навчальних закладів III, IV рівнів акредитації розташовуються у клінічних лікувально-профілактичних закладах охорони здоров'я і взаємодіють із ними з метою забезпечення лікувально-діагностичного процесу, підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації медичних кадрів і проведення та впровадження у практику медичних наукових досліджень.

Пунктом 1.5 Положення № 174 визначено, що витрати із забезпечення навчально-виховного та науково-дослідного процесів здійснюються за рахунок коштів на утримання відповідного вищого медичного навчального закладу III, IV рівнів акредитації (закладу післядипломної освіти, науково-дослідного інституту), а витрати, пов'язані з утриманням матеріально-технічної бази, за рахунок коштів лікувально-профілактичного закладу.

Під матеріально-технічною базою розуміють виробничі площі, матеріальні ресурси, засоби виробництва і документи, що використовуються суб'єктом господарювання у процесі вчинення певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності.

Клінічні лікувально-профілактичні заклади, яким є лікувально-профілактичні заклади м. Полтави згідно переліку, фінансуються з місцевого бюджету, у той час як вищі медичні навчальні заклади і кафедри, які є в їх складі - з державного бюджету.

Відповідно до ч 3 Розпорядження Кабінету Міністрів України "Деякі питання діяльності вищих медичних навчальних закладів Міністерства освіти і науки, молоді та спорту" від 11.01.2012 № 4-р: « Міністерству освіти і науки, молоді та спорту разом з Міністерством фінансів і Міністерством охорони здоров'я опрацювати питання щодо фінансування університетських клінік, які є структурними підрозділами вищих медичних навчальних закладів, у тому числі за рахунок бюджетних коштів, передбачених вищим медичним навчальним закладам для надання спеціалізованої консультативної амбулаторно-поліклінічної та стоматологічної допомоги населенню».

Відповідно до п. 2 ст. 85 Бюджетного кодексу України забороняється планувати та здійснювати видатки, не віднесені до місцевих бюджетів цим кодексом, а також здійснювати впродовж бюджетного періоду видатки на функціонування бюджетних установ одночасно з різних бюджетів, крім випадків, коли такі видатки здійснюються за рішенням відповідної місцевої ради за рахунок вільного залишку бюджетних коштів або перевиконання дохідної частини загального фонду місцевого бюджету за умови відсутності заборгованості такого бюджету за захищеними статтями видатків протягом року на будь-яку дату.

Відповідно до п. 20 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2002 року № 228 (далі - Порядок № 228), під час визначення обсягів видатків бюджету та/або надання кредитів із бюджету розпорядників нижчого рівня головні розпорядники повинні враховувати об'єктивну потребу в коштах кожної установи, виходячи з її основних виробничих показників і контингентів, які встановлюються для установ (кількість класів, учнів у школах, ліжок у лікарнях, дітей у дошкільних закладах тощо), обсягу виконуваної роботи, штатної чисельності, необхідності погашення дебіторської і кредиторської заборгованості та реалізації окремих програм і намічених заходів щодо скорочення витрат у плановому періоді.

Тобто заклад охорони здоров'я має право планувати і здійснювати видатки лише на утримання свого закладу, враховуючи об'єктивну потребу в коштах.

Таким чином, витрачання коштів лікувально-профілактичного закладу на утримання матеріально-технічної бази, передбачене п. 1.5 Положення № 174, неможливе у випадку, якщо цей лікувально-профілактичний заклад фінансується з державного бюджету, як і вищий медичний навчальний заклад, у складі якого знаходяться відповідні кафедри.

За приписами ч. 2 ст. 4 Бюджетного кодексу України бюджетна система України і Державний бюджет України встановлюються виключно цим Кодексом та законом про Державний бюджет України. Якщо іншим нормативно-правовим актом бюджетні відносини визначаються інакше, ніж у цьому Кодексі, застосовуються відповідні норми цього Кодексу.

Проведення видатків лікувально-профілактичним закладом на утримання кафедр, які належать до вищих медичних навчальних закладів, є бюджетним правопорушенням. Відповідно до п. 28 ст. 116 Бюджетного кодексу України таке порушення трактується як здійснення видатків, кредитування місцевого бюджету, які відповідно до цього кодексу мають проводитися з іншого бюджету.

За вказане порушення бюджетного законодавства ст. 117 Бюджетного кодексу України передбачені такі заходи впливу:

- попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства з вимогою щодо усунення порушення бюджетного законодавства. Виявлені порушення бюджетного законодавства мають бути усунені у строк до 30 календарних днів;

- зупинення операцій із бюджетними коштами;

- призупинення бюджетних асигнувань (призупинення бюджетних асигнувань передбачає припинення повноважень на взяття бюджетного зобов'язання на відповідну суму на строк від одного до трьох місяців у межах поточного бюджетного періоду шляхом внесення змін до розпису бюджету (кошторису) в порядку, встановленому Мінфіном);

- безспірне вилучення коштів із місцевих бюджетів.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що п. 1 вимоги Державної фінансової інспекції в Полтавській області "Про усунення виявлених ревізією порушень і недоліків" від 29 липня 2013 року № 16-04-3-14/5313, є законним та обґрунтованим.

Дана постанова набрала чинності у відповідності до вимог ч. 3 ст. 254 КАС України.

Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог Державної фінансової інспекції в Полтавській області та зобов'язання виконати п. 1 вимоги про усунення виявлених ревізією порушень від 29.07.2013 №16-04-3-14/5313.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної фінансової інспекції в Полтавській області до Четвертої міської клінічної лікарні м. Полтави про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Зобов'язати Четвертої міської клінічної лікарні м. Полтави виконати п. 1 вимоги про усунення виявлених ревізією порушень від 29.07.2013 №16-04-3-14/5313.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 13 січня 2014 року.

Суддя Н.Ю. Алєксєєва