Постанова від 31.12.2013 по справі 819/3253/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/3253/13-a

31 грудня 2013 року

Тернопільський окружний адміністративний суд в складі

головуючого судді Баб'юка П.М. при секретарі судового засідання Сердюку А.Г.,

за участю - прокурора - Васильківської О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовною заявою Прокурора Монастирського району Тернопільської області до Монастирської міської ради Тернопільської області про скасування п.1 рішення від 27 листопада 2013 року №716 "Про підтримку підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом", -

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Монастириського району Тернопільської області звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до Монастириської міської ради Тернопільської області про скасування п.1 рішення від 27 листопада 2013 року №716 "Про підтримку підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом".

В обгрунтування позову зазначено, що оскаржене рішення ради прийняте всупереч норм Закону України "Про місцеве самоврядування" та Конституції України, отже, є незаконним.

В судовому засіданні прокурор заявлений позов підтримала в повному обсязі. Додатково зазначила, що правовідносини врегульовані оскарженим рішенням ради не відносяться до компетенції Монастириської міської ради.

Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча про день, час та місце слухання справи повідомлявся своєчасно і належним чином. Подав клопотання про розгляд справи за відсутності його представника.

Суд вважає що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про час і місце розгляду судової справи з його участю та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів, тому, можливо розглянути справу без участі відповідача, представника відповідача, відповідно до положень ст.122 та ст.128 КАС України.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення прокурора, дослідивши подані суду письмові докази, суд встановив наступне.

Відповідно до ст. 121 Конституції України на прокуратуру покладається представництво інтересів держави в суді у випадках, передбачених законом.

Статтею 23 Закону України «Про прокуратуру» визначено, що у разі відхилення подання в цілому чи частково або неповідомлення прокурора про результати розгляду подання, а також якщо подання не вносилося, прокурор може звернутися до суду щодо визнання незаконним нормативно-правового акта відповідного органу повністю чи в окремій його частині; визнання протиправним рішення чи окремих його положення і щодо скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень; визнання протиправними дій чи бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії або утриматися від певних дій.

Так, прокуратурою району на підставі постанови від 16 грудня 2013 року №58-75-160 вих-13 у порядку нагляду проведено перевірку за додержанням і застосуванням законів Монастириською міською радою Тернопільської області.

За наслідками перевірки встановлено, що Мнастириською міською радою 27 листопада 2013 року прийнято рішення №716 «Про підтримку підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом».

Відповідно до пункту 1 даного рішення Монастириська міська рада вирішила:

"1. Підтримати Резолюцію народного Віче «За європейську Україну!», проголошену в м.Києві на Європейській площі 24 листопада 2013 року (додається)".

Не погодившись із вказаним пунктом рішенням ради, прокурор Монастириського району оскаржив його до Тернопільського окружного адміністративного суду.

Дослідивши вказані обставини справи суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог прокурора враховуючи наступне.

Компетенція органів місцевого самоврядування визначена Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в України» та іншими законами.

Так, згідно вимог ст.25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З аналізу вказаних норм чинного законодавства вбачається, що на пленарних засіданнях зокрема районної ради можуть розглядатись і вирішуватись лише питання, віднесені до їх відання Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими законами.

Тобто, при здійсненні своїх повноважень, орган місцевого самоврядування повинен керуватись принципом "дозволено те, що дозволено законом".

Оскарженим пунктом 1 рішення Монастириської міської ради від 27 листопада 2013 року №716 «Про підтримку підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом» міська рада вирішила підтримати Резолюцію народного Віче «За європейську Україну!», проголошену в м.Києві на Європейській площі 24 листопада 2013 року.

"Резолюція Народного Віче "За європейську Україну!"" (а.с.10-11), яка долучена до вказаного рішення ради, по суті своїй є колективним зверненням громадян, яке адресоване Президенту України, Кабінету міністрів України, Верховній Раді України та іншим органам та посадовим особам, з вимогами здійснити певні дії чи вжити заходів.

Статтею 40 Конституції України передбачено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів регулюється Законом України "Про звернення громадян".

Відповідно до ч.1 Закону України "Про звернення громадян" громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги. (ч.1 ст.3 Закону України "Про звернення громадян").

Згідно вимог ч.1 ст.5 Закону України "Про звернення громадян", звернення адресуються органам державної влади і місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форм власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.

Закони України "Про звернення громадян" та "Про місцеве самоврядування в Україні", чи інше чинне законодавство України, не передбачають прийняття таких звернень громадян у формі рішень відповідних місцевих рад та не вимагають здійснення відповідною радою додаткових процедур щодо цих звернень: підтримання, прийняття, затвердження, схвалення, тощо.

У випадку реалізації громадянами своїх повноважень шляхом направлення індивідуальних чи колективних звернень, такі звернення надсилаються безпосередньо адресатам, а не виносяться на голосування ради. Підтримання, схвалення або затвердження звернення громадян не належить до компетенції місцевої ради. Органи місцевого самоврядування, здійснюючи владу самостійно, на сесії ради вирішують лише питання місцевого значення, які віднесені законом до їх компетенції.

Таким чином, відповідач пунктом 1 оскарженого рішення вирішив питання, не віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до його відання, оскільки не є органом, уповноваженим законом на прийняття такого рішення.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що пункт 1 рішення Монастириської міської ради від 27 листопада 2013 року №716 "Про підтримку підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом" суперечить Конституції та Законам України "Про звернення громадян" і "Про місцеве самоврядування в Україні", а тому, в цій частині оскаржене рішення є протиправним.

Керуючись положеннями ч.2 ст.11 КАС України щодо розгляду адміністративної справи в межах заявлених позовних вимог, інші пункти оскарженого рішення не досліджувались судом на предмет їх правомірності та відповідності вимогам закону.

Положеннями п. 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» встановлено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Відповідно до п.1 ч.2 ст.162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень.

Враховуючи наведене, пункт 1 оскарженого рішення ради слід визнати протиправним і скасувати.

Керуючись ст.ст.11,158-163,167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними і скасувати пункти 1 рішення Монастириської міської ради від 27 листопада 2013 року №716 "Про підтримку підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом".

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

В повному обсязі постанова складена 08 січня 2014 року.

Суддя Баб'юк П.М.

копія вірна

Суддя Баб'юк П.М.