Рішення від 08.01.2014 по справі 912/1818/13

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 січня 2014 рокуСправа № 912/1818/13

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Н.В. Болгар розглянув у засіданні справу № 912/1818/13

за позовом: публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго", від імені якого діє Голованівський район електричних мереж;

до відповідача: управління соціального захисту населення Голованівської районної державної адміністрації;

про стягнення 29 035 грн. 69 коп.

Представники:

позивача - юрисконсульт Голованівського РЕМ Боєвець Н.М., довіреність № 9559/07 від 27.12.13;

відповідача - участі не брав.

Публічне акціонерного товариства "Кіровоградобленерго", від імені якого діє Голованівський район електричних мереж, (далі по тексту - Товариство) звернулося до господарського суду з позовною заявою, в якій просить стягнути з управління соціального захисту населення Голованівської районної державної адміністрації (далі по тексту - Управління) 29 035 грн. 69 коп. заборгованості за період з січня 2013 р. по серпень 2013 (включно) по відшкодуванню пільг з оплати за спожиту електроенергію працівниками міліції та пожежної охорони звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, 1 720 грн. 50 коп. судового збору.

У відзиві на позов відповідач вимоги заявника вважає незаконними та необґрунтованими, оскільки пільги, компенсації та гарантії виплачуються у відповідності з чинним законодавством, тому просить відмовити у задоволенні позову. Заперечення обґрунтовані наступним:

рішенням Конституційного Суду України від 25.01.12 № 3-рп/2012 встановлено, що Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри виплат і допомоги, які фінансуються за рахунок Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України;

за Прикінцевими положеннями Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" (п. 4) у 2013 році норми і положення статей 22 законів України "Про міліцію", "Про пожежну безпеку" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік ;

з дня набрання чинності Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" усі соціальні пільги, які надаються громадянами згідно з базовими законами, здійснюється в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України;

з введенням в дію з 01.07.13 Кодексу цивільного захисту України, втратили чинність Закони України "Про пожежну безпеку" та "Правові засади цивільного захисту";

кошти на відшкодування наданих пільг не є власністю управління соціального захисту населення Голованівської районної державної адміністрації, а виділяється державою централізовано із державного бюджету, тому виплата суми позову призведе до нецільового використання бюджетних коштів.

При розгляді матеріалів справи, заслуховуванні пояснень представника позивача у засіданні господарський суд встановив наступне.

Статтею 22 Закону України "Про міліцію" встановлено, що держава гарантує працівникам міліції соціальний захист; працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процента знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива; за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом.

За ст. 22 Закону України "Про пожежну безпеку" працівникам державної пожежної охорони держава гарантує соціальний захист; особовому складу державної пожежної охорони та членам їх сімей надається 50-відсоткова знижка плати за жилу площу, комунальні послуги, а також паливо в межах норм, встановлених законодавством; за особами рядового та начальницького складу державної пожежної охорони, звільненими зі служби за віком, через хворобу або за вислугою років, зберігається право на пільги відповідно до цього Закону.

Закон України "Про пожежну безпеку" втратив чинність на підставі Кодексу цивільного захисту України.

Кодекс цивільного захисту набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та введений в дію з 1 липня 2013 року.

Згідно з ч. 1 ст. 115, ч. 1 ст. 120 названого Кодексу, Держава забезпечує соціальний та правовий захист осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, працівників органів управління та сил цивільного захисту і членів їхніх сімей відповідно до Конституції України, цього Кодексу та інших законодавчих актів; знижка у розмірі 50 відсотків плати за користування житлом (квартирна плата) та комунальними послугами (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) у жилих будинках незалежно від форми власності у межах норм споживання, передбачених законодавством, та вартості палива, у тому числі рідкого, у межах встановлених норм для осіб, які проживають у будинках, що не мають централізованого опалення, надається:

1) особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту та членам їхніх сімей, які перебувають на їх утриманні;

2) батькам та членам сімей осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які загинули (померли) або зникли безвісти під час виконання службових обов'язків;

3) особам, звільненим із служби цивільного захисту за віком, через хворобу або за вислугою років, та які стали інвалідами під час виконання службових обов'язків, та членам їхніх сімей.

Забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги, здійснюється за допомогою Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, відповідно до "Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.03 № 117. Відповідно до п. 10, п. 11 названого Положення, підприємства та організації, що надають послуги, щомісяця до 25 числа подають уповноваженому органу на паперових та електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці, згідно з формою "2-пільга"; уповноважений орган щомісяця:

1) звіряє інформацію, що міститься в Реєстрі, з інформацією, яка надходить від підприємств та організацій, що надають послуги, і у разі виявлення розбіжностей щодо загальної кількості пільговиків або розміру пільг, що надаються конкретному пільговику, не провадить розрахунків, що стосуються виявлених розбіжностей, до уточнення цієї інформації;

2) після проведення розрахунків з підприємствами та організаціями, що надають послуги, складає реєстр погашення заборгованості перед підприємствами та організаціями, що надають послуги, згідно з формою "5-пільга" та реєстр розрахунків згідно з формою "7-пільга";

акти звіряння розрахунків за надані пільговикам послуги згідно з формою "3-пільга".

Постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 р. N 256 затверджений "Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету", який визначає відповідно до статті 102 Бюджетного кодексу України механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату, зокрема, електроенергії за рахунок субвенцій з державного бюджету. Відповідно до п. 3 такого Порядку, головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів).

Товариство протягом 2013 року щомісячно подавало Управлінню розрахунки витрат, що є сумами, на яку надаються пільги з оплати спожитої електроенергії працівникам міліції та пожежної охорони, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років. Сторонами складалися та підписувалися акти звіряння розрахунків за надані пільговикам послуги. Докази того, що між сторонами існує спір щодо конкретних осіб, які мають право на соціальний захист та, відповідно на пільги, гарантовані законами України "Про міліцію", "Про пожежну безпеку", Кодексом цивільного захисту України, відсутні.

За доводами позивача, не спростованими відповідачем, починаючи з січня 2013 року, відшкодування понесених першим витрат, пов'язаних з наданням пільг проводилось не у повному обсязі і за період з січня по серпень 2013 року (включно) заборгованість Управління по відшкодуванню пільг з оплати за спожиту електроенергію працівникам міліції та пожежної охорони, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, складає 29035 грн. 69 коп. Безпосередньо сума, яка не відшкодована позивачеві, відповідачем не оспорена.

Господарський суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог.

Відзив на позов не спростовує обов'язку Управління відшкодувати суму, заявлену у позові до стягнення.

Основи соціального захисту визначаються виключно законами України, що встановлено ст. 92 Конституції України, яка має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

За ст. 95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

Соціальний захист та соціальне забезпечення проводиться за рахунок видатків, що здійснюються з районних бюджетів та бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансферів за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення програм соціального захисту у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, що встановлено ст. ст. 89, 102 Бюджетного кодексу України.

Пунктом 4 "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік", який набрав чинності з 01.01.13, установлено, що у 2013 році норми і положення ст. 22 Закону України "Про міліцію", ст. 22 Закону України "Про пожежну безпеку" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного бюджету України та бюджету пенсійного фонду України на 2013 рік. Пільги надаються особам, визначеним у частині першій ст. 120 Кодексу соціального захисту України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за рахунок коштів, передбачених у Державному бюджеті України на відповідний рік, що передбачено частиною першої такої статі.

У додатку № 3 "Розподіл видатків державного бюджету на 2013 рік" до Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" на субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот передбачено у сумі 7 388 300,0 тис. грн.

Кабінетом Міністрів України не встановлено порядку застосування норм і положень ст. 22 Закону України "Про міліцію", ст. 22 Закону України "Про пожежну безпеку", ст. 120 Кодексу соціального захисту України на виконання Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік".

На даний час є чинною Постанова Кабінету Міністрів України № 256 від 04.03.02. Докази додержання Управлінням п. п. 5, 6 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету відсутні. Докази того, що кошти, передбачені як видати державного бюджету на 2013 рік, на відшкодування пільг особам, зазначеним у позовній заяві, не були виділені при додержанні Управлінням названого Порядку, не були виділені, також відсутні.

Безпідставним визнано посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів від 01.08.1996р. № 879 "Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати", оскільки пільгове споживання електроенергії, яке передбачене в силу прямої вказівки законів України "Про міліцію", "Про пожежну безпеку", Кодексу цивільного захисту України не може обмежуватися нормами, встановленими цією постановою, що підтверджується і судовою практикою, зокрема постановами Вищого господарського суду України, у справах з аналогічних спорів.

Господарський суд враховує доводи Товариства про те, що згідно з ч. 1 ст. 9 Конституції України частиною національного законодавства України є Конвенція про захист прав і основних свобод людини 1950 року, ратифікована Верховною Радою України. Європейський суд з прав людини неодноразово зазначав, що згідно з названою Конвенцією, аргументи відносно відсутності бюджетних асигнувань не є поважною причиною для невиконання органами державної влади своїх зобов'язань (рішення по справі "Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України" від 18.10.05, "Кечко проти України" від 08.11.05).

Відповідно до ч. 4 ст. 17 Закону України "Про електроенергетику", збитки енергопостачальників від надання пільг з оплати за спожиту електричну енергію окремим категоріям побутових споживачів відшкодовуються за рахунок джерел, визначених законодавчими актами, які передбачають відповідні пільги.

На підставі викладеного, господарський суд задовольняє позов Товариства до Управління у повному обсязі.

Витрати позивача по сплаті 1 720 грн. 50 коп. судового збору, згідно з ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, стягуються на його користь з відповідача.

У засіданні 08.01.14 господарським судом проголошені вступна і резолютивна частини рішення.

Керуючись ст. ст. 49, 82, 84, 85, 87, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з управління соціального захисту населення Голованівської районної державної адміністрації (адреса: 25400, Кіровоградська область, смт. Голованівськ, вул. Леніна, 23; і. к. 03197693) на користь публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" (адреса: 25015, м. Кіровоград, пр. Комуністичний, 15: і. к. 23226362) 29 035 грн. 69 коп. заборгованості по відшкодуванню пільг з оплати за спожиту електроенергію працівникам міліції та пожежної охорони, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання № 260363071425 в Філія-Кіровоградське облуправління ВАТ "Ощадбанк", МФО 323475, код ЄДРПОУ 23226362, 1 720 грн. 50 коп. судового збору на поточний рахунок № 26004057000089 у Кіровоградській філії КБ "Приватбанк" МФО 323583, код ЄДРПОУ 23226362.

3. Накази видати заявнику позову після набрання рішенням законної сили.

4. Належним чином засвідчений примірник рішення направити рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу (за адресою: 25400, Кіровоградська обл., смт. Голованівськ, вул. Леніна, 23).

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи Дніпропетровським апеляційним господарським судом.

Апеляційна скарга на рішення подається через місцевий господарський суд, який розглянув справу, протягом десяти днів з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено 13.01.14.

Суддя Н. В. Болгар