"08" січня 2014 р.Справа № 916/2797/13
Господарський суд Одеської області у складі судді Лічмана Л.В.,
секретар судового засідання Бєлих К.В.,
за участю представників учасників процесу:
від прокуратури: Пашкевич О.П.,
від відповідача-1 (Мирненська сільська рада Біляївського району Одеської області): Фурсова Т.В., Макаренко О.І., Схабіцький В.В.,
від відповідача-2 (ТОВ „Інвестиційно-будівельна компанія „Єкотехстрой"): Лінник В.А., Павел О.Ю., Понітко А.А.
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом Прокурора Одеської області в інтересах держави до Мирненської сільської ради Біляївського району Одеської області, Товариства з обмеженою відповідальністю „Інвестиційно-будівельна компанія „Єкотехстрой" про визнання недійсним рішення та договору.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 21.10.2013 р. прийнято позовну заяву Прокурора Одеської області, порушено провадження у справі № 916/2797/13, призначено її до розгляду на 11.11.2013 р.
За правилами ст.77 ГПК України в судовому засіданні 11.11.2013 р. оголошено перерву до 25.11.2013 р., у судовому засіданні 25.11.2013 р. - до 16.12.2013 р., у судовому засіданні 16.12.2013 р. - до 08.01.2014 р.
Сторони повідомлені про час і місце засідань господарського суду, що підтверджується, зокрема, повідомленнями про вручення поштового відправлення та розписками їхніх представників.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 16.12.2013 р. відповідно до ч.3 ст.69 ГПК України за клопотанням Товариства з обмеженою відповідальністю „Інвестиційно-будівельна компанія „Єкотехстрой" продовжено строк розгляду спору до 08.01.2014 р.
Згідно із приписами ст.85 ГПК України в судовому засіданні 08.01.2014 р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Прокурор Одеської області в інтересах держави (далі - Прокурор) звернувся в господарський суд Одеської області з позовною заявою до Мирненської сільської ради Біляївського району Одеської області (далі - Мирненська сільська рада) та Товариства з обмеженою відповідальністю „Інвестиційно-будівельна компанія „Єкотехстрой" (далі - ТОВ „ІБК „Єкотехстрой") про визнання недійсним: рішення комітету з конкурсних торгів Мирненської сільської ради, оформленого протоколом від 12.07.2013 р. № 3, про застосування процедури закупівлі в одного учасника - ТОВ „ІБК „Єкотехстрой" за результатами проведеної процедури закупівлі товарів, робіт та послуг за предметом: „Капітальний ремонт дитячого садочка „Казка" (с. Мирне, Біляївський район, Одеська область) вартістю 14130000,00 грн.; укладеного між відповідачами договору від 29.07.2013 р. № 29-07/13-01 про закупівлю робіт з капітального ремонту дитячого садочка „Казка" (с. Мирне, Біляївський район, Одеська область).
Обґрунтовуючи позов, Прокурор посилається, зокрема, на положення ст.ст.19,142 Конституції України, ст.ст.16,203,215 ЦК України, ст.207 ГК України, ст.ст.3,29,39,40 Закону України „Про здійснення державних закупівель", ст.ст.2,10,62 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" та зазначає, що процедура закупівлі в одного учасника застосована без необхідного документального обґрунтування нагальної потреби у її здійсненні. На думку Прокурора, назване порушення унеможливлює раціональне та ефективне використання державних коштів, чим здатне спричинити істотну шкоду інтересам держави.
У письмових поясненнях Мирненська сільська рада визнала позов в повному обсязі.
В свою чергу ТОВ „ІБК „Єкотехстрой" подало відзив на позовну заяву, в якому просить у її задоволенні відмовити, т.я. нагальна потреба у здійсненні закупівлі в одного учасника пов'язана з:
- аварійним технічним станом дитячого садочка „Казка" та можливим подальшим фізичним руйнуванням конструктивних елементів його будівель, що призведе до додаткових відновлювальних будівельних робіт;
- необхідністю максимально використати сприятливі погодні умови для виконання певних ремонтно-будівельних робіт до початку осінньо-зимового періоду 2013-2014 р.р.;
- соціальною напругою в селі в зв'язку з неналежним забезпеченням мешканців послугами дошкільних навчальних закладів, про що свідчать лист Управління освіти Біляївської районної державної адміністрації Одеської області від 25.12.2013 р. № 3421/01-13 та списки осіб, які претендують на зайняття місць у дитячих садках с. Мирне.
Крім того, товариство звертає увагу суду на те, що процедура закупівлі відповідно до ст.18 Закону України „Про здійснення державних закупівель" Мирненською сільською радою не оскаржувалась, а оспорюваний правочин укладено з дотриманням строків, встановлених абз.3,4 ч.2 ст.31 та абз.4 ч.5 ст.36 Закону України „Про здійснення державних закупівель".
Також відповідач-2 вказує на те, що інформація про застосування процедури закупівлі в одного учасника, її обґрунтування, повідомлення про акцепт пропозиції та про результати проведення процедури закупівлі в одного учасника перед їх оприлюдненням пройшли перевірку уповноваженого органу на предмет відповідності діючому законодавству.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, перевіривши обґрунтованість їхніх доводів, суд задовольняє позов, враховуючи наступне.
17.06.2013 р. на засіданні комітету з конкурсних торгів Мирненської сільської ради прийнято оформлене протоколом № 1 рішення про затвердження річного плану закупівель, до якого включено капітальний ремонт дитячого садочка „Казка" з очікуваною вартістю 14130000,00 грн. із застосуванням процедури закупівлі у одного учасника. Джерелом фінансування визначено кошти місцевого бюджету.
Як вбачається з протоколу від 27.06.2013 р. № 2 засідання комітету з конкурсних торгів Мирненської сільської ради, нею проведено переговори з ТОВ „ІБК „Єкотехстрой" щодо здійснення капітального ремонту дитячого садочка „Казка" протягом 2013-2014 р.р.
В подальшому за результатами проведеної Мирненською сільською радою процедури закупівлі товарів, робіт та послуг за предметом: „Капітальний ремонт дитячого садочка „Казка" (с. Мирне, Біляївський район, Одеська область) комітетом з конкурсних торгів Мирненської сільської ради прийнято рішення, оформлене протоколом 12.07.2013 р. № 3, про застосування процедури закупівлі в одного учасника - ТОВ „ІБК „Єкотехстрой".
29.07.2013 р. між відповідачами укладено договір № 29-07/13-01, згідно умов якого ТОВ „ІБК „Єкотехстрой" як підрядник зобов'язується у 2013-2014 р.р. в межах договірної ціни (14130000,00 грн.) виконати на свій ризик власними силами та засобами та у разі необхідності із залученням субпідрядних організацій у строки, обумовлені у цьому договорі, роботи з капітального ремонту дитячого садка „Казка" по вул. Мира, 21 в селі Мирне Біляївського району Одеської області, з дотриманням будівельних норм і правил, а Замовник - прийняти і оплатити такі роботи.
Згідно абз.1 ч.1 ст.39 Закону України „Про здійснення державних закупівель" від 01.06.2010 р. № 2289-VI в редакції, чинній на момент проведення спірної процедури закупівлі, закупівля в одного учасника - це процедура, відповідно до якої замовник укладає договір про закупівлю з учасником після проведення переговорів з одним або кількома учасниками та акцепту пропозиції переможця процедури закупівлі в одного учасника.
В ч.2 цієї ж статті встановлено перелік випадків, в яких процедура закупівлі в одного учасника як виняток може бути застосована замовником, у т.ч. в разі: нагальної потреби у здійсненні закупівлі у зв'язку з виникненням особливих економічних чи соціальних обставин, які унеможливлюють дотримання замовниками строків для проведення процедур конкурсних торгів, зокрема пов'язаних із забезпеченням продуктами нафтопереробки рідкими спеціалізованого санітарного транспорту бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги, з негайною ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, а також наданням у встановленому порядку Україною гуманітарної допомоги іншим державам (п.3 ч.2 ст.39); потреби здійснити додаткову закупівлю у того самого постачальника з метою уніфікації, стандартизації або забезпечення сумісності з наявними товарами, технологіями, роботами або послугами, якщо заміна попереднього постачальника (виконавця робіт, надавача послуг) може призвести до несумісності або виникнення проблем технічного характеру, пов'язаних з експлуатацією та обслуговуванням (п.5 ч.2 ст.39); необхідності проведення додаткових будівельних робіт, не включених у початковий проект, але які стали через не передбачувані обставини необхідними для виконання проекту за умови, що договір буде укладено з попереднім виконавцем цих робіт, якщо такі роботи технічно чи економічно пов'язані з головним договором (п.8 ч.2 ст.39).
За змістом наданого до матеріалів справи письмового обґрунтування саме п.п.3,5,8 ч.2 ст.39 Закону України „Про здійснення державних закупівель" стали правовими підставами для застосування процедури закупівлі в одного учасника, в той час як фактичними передумовами для їх застосування являються:
- для п.3 ч.2 ст.39 Закону України „Про здійснення державних закупівель" - аварійний технічний стан дитячого садочка „Казка" та можливі руйнування конструктивних елементів будівель, що призведе до додаткових відновлювальних будівельних робіт та витрат; необхідність максимально використати сприятливі погодні умови для виконання певних ремонтно-будівельних робіт до початку осінньо-зимового періоду 2013-2014 р.р.; соціальна напруга в селі в зв'язку з неналежним забезпеченням його мешканців послугами дошкільних навчальних закладів;
- для п.5 ч.2 ст.39 Закону України „Про здійснення державних закупівель" - наявність між відповідачами іншого договору, на виконання якого ТОВ „ІБК „Єкотехстрой" здійснювалось розроблення проектно-кошторисної документації на проведення капітального ремонту дитячого садочка „Казка", під чає якого спеціалісти цього підприємства досконало ознайомились з об'єктом, дослідили технічний стан будівель дитячого садочка, конструктивних елементів, інженерних систем та комунікацій, проаналізували та обрали оптимальні технології будівельних робіт, матеріали тощо, що має забезпечить максимально ефективну сумісність розробленого проекту та фактичного виконання ремонтно-будівельних робіт;
- для п.8 ч.2 ст.39 Закону України „Про здійснення державних закупівель" - необхідність проведення додаткових будівельних робіт, не включених у початковий проект, з причин незворотності процесу руйнування конструктивних елементів будівель.
Відповідно до абз.12,14 ч.1 ст.39 Закону України „Про здійснення державних закупівель" обґрунтування застосування процедури закупівлі в одного учасника повинно містити посилання на експертні, нормативні, технічні та інші документи, що підтверджують наявність умов застосування процедури закупівлі.
В п.7 обґрунтування застосування процедури закупівлі в одного учасника такими документами названо дефектні акти щодо технічного стану дитячого садочка „Казка", акт обстеження технічного стану дитячого садочка „Казка", договір на розробку проектно-кошторисної документації на проведення капітального ремонту, позитивний висновок щодо проходження комплексної державної експертизи проектно-кошторисної документація на проведення капітального ремонту, проектно-кошторисна документація на проведення капітального ремонту, протокол технічної наради.
Проаналізувавши зміст зазначених вище документів, господарський суд вказує на те, що всі вони свідчать про потребу у здійсненні ремонту об'єкту, проте жоден з них не доводить існування нагальної потреби відмовитись від найбільш ефективної в розумінні Закону України „Про здійснення державних закупівель" процедури відкритих торгів, замінивши її на таку, що проводиться виключно у виняткових випадках, процедуру закупівлі в одного учасника.
Також суд звертає увагу відповідачів на ту обставину, що приписи п.5 ч.2 ст.39 Закону України „Про здійснення державних закупівель" передбачають умовою для його застосування додаткову закупівлю для запобігання можливим проблемам під час заміни попереднього постачальника, а норма п.8 ч.2 ст.39 Закону України „Про здійснення державних закупівель" - необхідність проведення додаткових будівельних робіт, не включених у початковий проект, проте технічно чи економічно пов'язаних з головним договором.
Між тим, в процесі проведення оспорюваної Прокурором процедури не йшлось ані про додаткову закупівлю, ані про будь-які додаткові будівельні роботи з метою продовження реалізації попередньо досягнутих домовленостей.
Враховуючи наведене, зміст вимоги Державної фінансової інспекції в Одеській області від 22.11.2013 р. № 15-31-25-17/12382 та висновку уповноваженого органу за результатами моніторингу державних закупівель від 12.09.2013 р. № 3303-05/31914-08, які в межах своєї компетенції визнали дії відповідача-1 по прийняттю рішення комітету з конкурсних торгів Мирненської сільської ради, оформленого протоколом від 12.07.2013 р. № 3, порушенням закону, позовні вимоги в частині визнання недійсним рішення комітету з конкурсних торгів підлягають задоволенню.
Частинами 1,3 ст.215 ЦК України передбачено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені ч.ч.1-3,5,6 ст.203 цього Кодексу; якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Відповідно до ч.1 ст.203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Частиною 4 ст.40 Закону України „Про здійснення державних закупівель" забороняється укладання договорів, які передбачають витрачання державних коштів до/без проведення процедур закупівель, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відтак, з огляду на безпідставне непроведення обов'язкової процедури відкритих торгів, укладений між відповідачами договір суперечить нормативно-правовим актам, тому визнається судом недійсним за правилами ст.ст.203,215 ЦК України, а, отже, позов у цій частині також слід задовольнити.
Не приймаються до уваги посилання ТОВ „ІБК „Єкотехстрой" на лист Управління освіти Біляївської районної державної адміністрації Одеської області від 25.12.2013 р. № 3421/01-13 та списки осіб, які претендують на зайняття місць у дитячих садках с. Мирне, як на докази виникнення особливих соціальних обставин станом на момент проведення закупівлі, оскільки вказані документи датовані груднем 2013 р., у зв'язку з чим про існування певних обставин станом на липень 2013 р. не свідчать.
Додатково господарський суд відмічає, що неоскарження процедури закупівлі Мирненською сільською радою, укладання оспорюваного правочину з дотриманням строків, встановлених Законом України „Про здійснення державних закупівель", та оприлюднення уповноваженим органом інформації, пов'язаної з проведенням процедури закупівлі в одного учасника, з перевіркою її на предмет відповідності діючому законодавству або без неї, ніяким чином не позбавляють Прокурора права подати власний позов для захисту інтересів держави з метою усунення порушень, які ним виявлено.
На підставі ч.3 ст.49 ГПК України судовий збір стягується в доход державного бюджету з обох відповідачів порівну.
Керуючись ст.ст.33,34,43,44-49,82-85 ГПК України, вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати недійсним рішення комітету з конкурсних торгів Мирненської сільської ради Біляївського району Одеської області, оформлене протоколом від 12.07.2013 р. № 3, про застосування процедури закупівлі в одного учасника - Товариства з обмеженою відповідальністю „Інвестиційно-будівельна компанія „Єкотехстрой" за результатами проведеної процедури закупівлі товарів, робіт та послуг за предметом: „Капітальний ремонт дитячого садочка „Казка" (с. Мирне, Біляївський район, Одеська область) вартістю 14130000,00 грн.
Визнати недійсним договір від 29.07.2013 р. № 29-07/13-01 про закупівлю робіт з капітального ремонту дитячого садочка „Казка" (с. Мирне, Біляївський район, Одеська область), укладений між Мирненською сільською радою Біляївського району Одеської області та Товариством з обмеженою відповідальністю „Інвестиційно-будівельна компанія „Єкотехстрой".
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Інвестиційно-будівельна компанія „Єкотехстрой" (65082, м. Одеса, вул. Софіївська,15, код 34673858) в доход Державного бюджету України (ГУДКСУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 37607526, р/р № 31210206783008, МФО 828011, КБК 22030001) 1147/одна тисяча сто сорок сім/ грн. 00 коп. судового збору.
Стягнути з Мирненської сільської ради Біляївського району Одеської області (67652, Одеська обл., Біляївський р-н, с. Мирне, вул. Леніна, 96-В, код 04526986) в доход Державного бюджету України (ГУДКСУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 37607526, р/р № 31210206783008, МФО 828011, КБК 22030001) 1147/одна тисяча сто сорок сім/ грн. 00 коп. судового збору.
Рішення набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання і може бути оскаржено в апеляційному порядку.
Накази видати після набрання рішенням суду законної сили.
Повний текст рішення підписано 13.01.2014 р.
Суддя Лічман Л.В.