Постанова від 09.01.2014 по справі 420/1339/13-а

Головуючий у 1 інстанції -

Суддя-доповідач - Шишов О.О.

УКРАЇНА
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 січня 2014 року справа №420/1339/13-а

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Шишова О.О., Сіваченка І.В., Васильєвої І.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області на постанову Новопсковського районного суду Луганської області від 20 листопада 2013 року у справі № 420/1339/13-а за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Новопсковського районного суду до управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області з адміністративним позовом, в якому просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області, а саме - відмову № 19/А-14 від 25.04.2013 року в перерахунку державної і додаткової пенсії, як інваліду 2 групи, щодо захворювання якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, призначеною відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1210 в розмірі - державної основної пенсії - 7849,49 грн., додаткової пенсії - 328,80 грн. - неправомірними, зобов'язати відповідача зробити перерахунок призначеної йому пенсії, як інваліду 2 групи щодо захворювання якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, державної основної пенсії - 7849,49 грн. і додаткової пенсії - 328,80 грн. з урахуванням збільшення, починаючи з 01.02.2012 року.

Позовні вимоги мотивовані тим, що він є постраждалим внаслідок аварії на ЧАЕС,

інвалідом 2-ї групи від захворювання, яке пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на

ЧАЕС, оскільки з 23.09.1986 року по 23.10.1986 рік приймав участь на роботах по ліквідації

наслідків аварії на ЧАЕС і отримує пенсію по інвалідності з 2006 року. При призначенні пенсії

по інвалідності ним було надано довідку про заробітну плату, видану Комунальною лікувально-профілактичною установою «Міська станція швидкої медичної допомоги міста Єнакієве» від 03.12.2004 р. №159, та йому була нарахована пенсія по інвалідності, виходячи із даної довідки. В подальшому в 2007 році він звертався до суду про перерахунок пенсії і пенсія йому нараховувалась відповідно до ст.ст. 50, 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до кінця 2011 року.

З 1 січня 2012 року йому була перерахована та виплачена пенсія згідно Постанови КМУ № 1210, на підставі матеріалів пенсійної справи в розмірі 8178,29 грн.. А з лютого 2012 року відповідачем порушуються його права, як пенсіонера, оскільки безпідставно зменшено розмір його пенсії , передбаченої Законом України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». В даний час пенсія йому нараховується та виплачується в мінімальному розмірі, з урахуванням заробітної плати в розмірі, що був встановлений Урядом в період з 1986 -1990 р.р.

Суд першої інстанції позовні вимоги задовольнив, мотивувавши рішення тим, що відповідач не довів відповідно ст.71 КАС України правильність свого рішення та правильність проведення перевірки щодо встановлення розміру отриманної позивачем заробітної плати у жовтні 1986 року.

З постановою суду першої інстанції не погодилося управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області та зазначило, що довідка про заробітну плату № 159 від 03.12.2004 року, яка видана міською станцією швидкої медичної допомоги м.Єнакієве на ОСОБА_2,, не підтверджена актом зустрічної перевірки №470 від 04.09.2012року, який надійшов до управління. Оскільки, після з'ясування обставин відсутні умови для відновлення пенсії, то проведення її виплати з урахуванням заробітної плати, за даними довідки №159 від 03.12.2004, суперечить діючому законодавству. Після перевірки пенсійна справа була приведена у відповідність згідно постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». З 01.01.2012 здійснено перерахунок пенсії за матеріалами пенсійної справи з урахуванням заробітної плати в розмірі, що був встановлений рішенням Уряду в період 1986-1990 роках -350 крб. (70крб. х 5-ти кратний розмір). Вважали, що суд першої інстанції неправильно витлумачив норми матеріального права, і тому прийняв незаконне рішення.

Просили скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Сторони у судове засідання не прибули, належним чином були повідомлені про дату, час і місце судового засідання. Від них не надійшло клопотань про розгляд справи за їх участю. При таких обставинах суд вважає можливим розглянути справу в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 є

постраждалим внаслідок аварії на ЧАЕС, інвалідом 2 групи, від захворювання, яке пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується довідкою МСЕК № 0066266 від 09.06.2006 року, має 1 категорію, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 15.12.2004 р., та на нього розповсюджується дія Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». До 15.12.2004 року позивач мав статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії.

Як встановлено судом першої та апеляційної інстанції, в період з 23.09.1986 року по 23.10.1986 рік позивач приймав участь на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Починаючи з 2006 року позивач отримував пенсію по інвалідності, нараховану відповідно до довідки виданої Комунальною лікувально -профілактичною установою «Міська станція швидкої медичної допомоги міста Єнакієве» № 159 від 03.12.2004 р. з його заробітної плати, заробленої за час роботи в Чорнобильській зоні.

В період з 01.11.2006 р. по 31.10.2011 рік позивач отримував державну пенсію у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров»ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком відповідно до постанови Новопсковського районного суду від 23.10.2007 року.

Згідно матеріалів пенсійної справи з 01.11.2011 року перерахунок позивачу пенсії здійснено за матеріалами пенсійної справи, відповідно до вимог постанови КМУ № 1210 від 23.11.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Станом на 01.01.2012 року пенсія позивачу була нарахована та виплачена відповідно до документів, які містяться в пенсійній справі, з урахуванням вимог п.2 постанови КМУ № 1210 від 23.11.2011 року у розмірі 8178, 29 грн., що підтверджено розпорядженням відповідача 118975 від 11.01.2012 року.

Як вбачається з матеріалів пенсійної справи, на початку 2012 року працівниками УПФУ в Новопсковському районі було проведено перевірку документів, що маються в пенсійній справі позивача , та під час перевірки відповідачем було встановлено, що в довідці № 159 від 03.12.2004 року про збережену заробітну плату за роботу в зоні відчуження виданої Комунальною лікувально-профілактичною установою «Міська станція швидкої медичної допомоги міста Єнакієве» містяться недостовірні відомості.

02.04.2012 року управлінням ПФУ в Новопсковському районі був направлений лист до управління ПФУ в м.Єнакієве Донецької області для проведення зустрічної перевірки довідок про заробітну плату за час виконання ОСОБА_2 робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, та 12.09.2012 року до УПФУ в Новопсковському районі надійшов акт № 470 від 04.09.2012 року зустрічної перевірки достовірності наданих документів про стаж (заробітну плату) для призначення пенсії згідно Закону України « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування». В зазначеному акті перевірки, на думку відповідача, не підтверджено підстави, перелік та види доплат при донарахуванні заробітної плати позивачу.

Враховуючи вищезазначений акт перевірки, відповідачем, пенсійна справа позивача приведена у відповідність чинному законодавству та виплата пенсії з 01.02.2012 року проводиться з урахуванням заробітної плати в розмірі, що був встановлений рішенням Уряду в період 1986-1990 р.р. - 350 крб. ( 70 крб х 5-ти кратний розмір), т. б. без урахування заробітної плати за роботу в зоні відчуження ЧАЕС, в результаті чого розмір пенсії позивача з 01.02.2012 року визначений на рівні 2096,10 грн.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції помилково прийшов до висновку про задоволення позовних вимог. А саме судом не був обґрунтований факт того, що відповідач відповідно ст.71 КАС України не довів правомірність та правильність прийнятого рішення. Так під час проведеної перевірки первинних документів, а саме довідки № 460 від 24.02.2000р., яка видана МОЗ України центральною міською лікарнею м.Снакієве про період перебування в зоні відчуження та довідки №159 від 03.12.2004р., видана Комунальною лікувально-профілактичною установою «Міська станція швидкої медичної допомоги м.Снакієве» встановлені розбіжності у зазначенні кратності по зонам відчуження. Цей факт встановлений актом зустрічної перевірки №470 від 04.09.2012.

Крім того суд першої інстанції зазначив перелік підзаконних нормативних документів, які передбачають порядок нарахування збереженої заробітної плати за період перебування в зоні відчуження, але висновків щодо порушення управлінням у відношенні до ОСОБА_2 приписів перелічених судом нормативних актів не зроблено.

Дослідив матеріали справи суд апеляційної інстанції вважає, що дії управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області діяло в межах наданих повноважень відповідно до законодавства.

Так Постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затверджений порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок №1210). Цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до п.7 Порядку пенсії відряджених, призваних на військові збори військовозобов'язаних . які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати , яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характер виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у II зоні -5, ІІ-4, і-3.) При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути меншою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Згідно з п.17 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунок) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005року № 22-1. довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією де працювала особа яка звертається за пенсією.

Для обгрунтованості видачі довідки про заробітну плату №159 від 03.12.2004, виданою третьою особою, управлінням здійснено запит до управління Пенсійного фонду України в місті Єнакієве Донецької області з метою проведення зустрічної перевірки на діючому підприємстві.

Наявність первинних документів, перелік та види доплат про донарахування заробітної плати за час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у міській станції швидкої медичної допомоги м.Єнакієве на ОСОБА_2, відповідно яких видана довідка № 159 від 03.12.2004 року про заробітну плату, не підтверджена актом зустрічної перевірки №470 від 04.09.2012року, який надійшов до управління.

Згідно зі ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 від 09.07.2003 виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду припиняється, якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості.

Поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.

Оскільки, після з'ясування обставин (акт перевірки №470 від 04.09.2012) відсутні умови для відновлення пенсії, то проведення її виплати з урахуванням заробітної плати, за даними довідки №159 від 03.12.2004, суперечить діючому законодавству.

У зв'язку з проведеною перевіркою пенсійна справа відповідача приведена у відповідність згідно постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». З 01.01.2012 здійснено перерахунок пенсії за матеріалами пенсійної справи з урахуванням заробітної плати в розмірі, що був встановлений рішенням Уряду в період 1986-1990 роках -350 крб. (70крб. х 5-ти кратний розмір).

Пунктом 4 частини 1 статті 202 КАС України встановлено, що підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийняв рішення з порушенням норм матеріального права. Тому постанову необхідно скасувати та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області на постанову Новопсковського районного суду Луганської області від 20 листопада 2013 року - задовольнити.

Постанову Новопсковського районного суду Луганської області від 20 листопада 2013 року - скасувати.

Прийняти нову постанову.

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області про визнання дій по відмові № 19/А-14 від 25.04.2013 року в перерахунку державної і додаткової пенсії, як інваліду 2 групи, призначеною відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1210 в розмірі - державної основної пенсії - 7849,49 грн., додаткової пенсії - 328,80 грн. - неправомірними, зобов'язання відповідача зробити перерахунок призначеної пенсії, як інваліду 2 групи, державної основної пенсії - 7849,49 грн. і додаткової пенсії - 328,80 грн. з урахуванням збільшення, починаючи з 01.02.2012 року - відмовити.

Рішення набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання рішенням законної сили.

Головуючий О.О.Шишов

Судді І.В.Сіваченко

І.В.Васильєва