Ухвала від 09.01.2014 по справі 235/6516/13-а

Головуючий у 1 інстанції - Філь О.Є.

Суддя-доповідач - Шишов О.О.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 січня 2014 року справа №235/6516/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Шишова О.О., Сіваченка І.В., Васильєвої І.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області на постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 27 листопада 2013 року у справі № 235/6516/13-а за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області, третя особа: Красноармійська об'єднана державна податкова інспекція, про визнання неправомірною відмови, скасування рішення та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Красноармійського міськрайонного суду Донецької області задоволені частково позовні вимоги ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області, третя особа: Красноармійська об'єднана державна податкова інспекція, про визнання неправомірною відмови, скасування рішення та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.

Визнана неправомірною відмова Управління Пенсійного Фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області в перерахунку ОСОБА_2 пенсії з урахуванням надбавки за вислугу років у розмірі 40% від посадового окладу з урахуванням доплати за ранг, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.

Скасовано рішення Управління Пенсійного Фонду України в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області від 11.10.2013 року про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_2 з урахуванням надбавки за вислугу років у розмір 40% від посадового окладу з урахуванням доплати за ранг.

Скасовано рішення Управління Пенсійного Фонду України в м. Красноармійському районі Донецької області від 31.10.2013 року про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_2 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області провести з 01 жовтня 2013 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з урахуванням надбавки за вислугу років у розмір 40% від посадового окладу з урахуванням доплати за ранг, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу».

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України м. Красноармійську районі Донецької області провести з 01 листопада 2013 року перерахунок та виплату ОСОБА_2 з урахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу».

В задоволенні решті позовних вимог відмовлено.

З рішенням суду першої інстанції не погодився відповідач та звернувся з апеляційною скаргою у якій вказав, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права. Зазначив, що позивач отримує пенсію призначену за нормами ст.37 Закону України «Про державну службу» у розмірі заробітної плати державного службовця визначеному ч.2 ст.33 зазначеного Закону, тобто без сум матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати, оскільки вони не належить до заробітної плати та до інших надбавок. Законних підстав для врахування зазначених сум під час розрахунку пенсії не має. Просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Встановлено, що позивачка ОСОБА_2 перебуває на обліку в УПФУ ви. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області районі та отримує пенсію за віком, згідно з Законом України «Про державну службу» з 16 квітня 2007 року.

04.10.2013 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по заробітку з урахуванням надбавки за вислугу років у розмірі 40 відсотків до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг.

Рішенням від 11.10.2013 року відповідач відмовив в перерахунку пенсії (а.с. 40).

25.10.2013 року позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати за період з 01.05.2005 року по 30.04.2007 року.

Рішенням від 31.10.2013 року повивачу було відмовлено в проведенні перерахунку.

Відповідно до частини 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

04 лютого 2003 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16 січня 2003 року N 432-ІV, яким внесено зміни до зазначеного закону та доповнено його статтею 371, якою визначено порядок і умови перерахунку пенсії державним службовцям. Зокрема, у. разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям,' а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які; нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця; відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до статті 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» - на Кабінет Міністрів України було покладено обов'язок у тримісячний термін привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.

Згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-ІУ «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:

1)пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2)іншим пенсіонерам, - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум

заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому:

- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання «заслужений», за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються, в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент Виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються 'в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Що стосується позовних вимог про включення в розрахунок пенсії середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення, то за змістом статті 37 Закону № 3723-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3 723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення»(далі - Закон № 1788-ХІІ) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини, фактичних витрат на оплату праці;найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року № 105 8-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(далі - Закон № 105 8- IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір, на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат; з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

На суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань і індексацію нараховуються страхові внески на загальнообов?язкове державне пенсійне страхування, що відображено у наданій довідці форми N5-1.

Таким чином, суд першої інстанції вважав, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсії, є правильним, оскільки перевага має надаватись не положенням законів № 3 723 - ХІІ та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону № Ю58-ІУ та стаття 66 Закону № 1788-ХІІ.

Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, яка викладена в постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11.

Частиною першою ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

На підставі ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суд першої інстанції прийшов до висновку, що оскільки позивач звернувся з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням надбавки за вислугу років у розмірі 40% до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг 04.10.2013 року, тобто до 15 числа місяця, то перерахунок пенсії з урахуванням надбавки за вислугу років у розмірі 40% до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг повинен бути проведений з першого числа місяця звернення, тобто з 01.10.2013 року, а не з 16.04.2007 року, як просить в позові позивачка. З заявою про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги та індексації заробітної плати позивачка звернулась до відповідача 25.10.2013 року, тобто після 15 числа місяця, то перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги та індексації заробітної плати повинен бути проведений з першого числа місяця, наступного за зверненням, тобто з 01.11.2013 року.

З вказаними висновками суду першої інстанції погоджується колегія суддів.

Статтею 200 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому при таких обставинах апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення а рішення суду без змін.

Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області на постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 27 листопада 2013 року у справі № 235/6516/13-а - залишити без задоволення.

Постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 27 листопада 2013 року у справі № 235/6516/13-а - залишити без змін.

Рішення набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання рішенням законної сили.

Колегія суддів: О.О.Шишов

І.В.Сіваченко

І.В.Васильєва