Постанова від 22.01.2007 по справі А-18/349

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2007 р.

Справа № А-18/349

Господарський суд Івано-Франківської області у складі:

Судді Б.П.Гриняка

При секретарі судового засідання А.С. Томашевській

За позовом: Калуської міської ради, м. Калуш, вул. І. Франка, 1.

До відповідача -1: Калуської районної ради, м. Калуш, вул. Шевченка,6.

До відповідача-2: Калуської районної державної адміністрації, м. Калуш, вул. Шевченка,6.

Третя особа на стороні відповідача: Калуська центральна районна лікарня, м. Калуш, вул. Медична,6.

Третя особа на стороні відповідача:Фонд майна спільної власності територіальних громад селищ, сіл Калуського району, Калуський район, с. Томашівці, вул. Гургули, 65.

Третя особа на стороні позивача: Фонд комунальної власності територіальної громади м. Калуша, м. Калуш, вул. Підвальна, 20.

Представники:

Від позивача: Шіляк Р.П. ( довіреність № 33/2-23/24 від 12.01.07р) -представник;

Від відповідача -1: Тимчишин О.М. ( довіреність № 247/1 -28/63 від 14.11.2006р) -представник;

Від відповідача -2:Середюк І.Я. ( довіреність № 24/1-28/01 від 16.01.07р) -представник;

Третя особа на стороні відповідача 1 : представники не з»явились;

Третя особа на стороні відповідача 2: представники не з»явились;

Третя особа на стороні відповідача 3: Маліборський О.І. ( довіреність № 25 від 13.11.2006р) -представник , Твардовський С.О. - представник .

Суть спору: визнання нечинними розпоряджень Калуської РДА від 21.04.06 р. №205 «Про оформлення права власності на будівлю в м. Калуш по вул. Чорновола, 12»та від 14.06.06р. №268 «Про оформлення права власності на будівлю в м. Калуш, по вул. Б. Хмельницького, 72, визнання нечинними свідоцтв про право власності серії ЯЯЯ №908053 від 15.05.06 р. та серії ЯЯЯ № 559532 від 14.07.06 р.

Розгляд справи відкладався з 14.11.06 р. до 05.12.06 р. , з 05.12.06 р. до 21.12.06 р., з 21.12.06 р. до 16.01.07 р. та оголошувалась перерва до 22.01.07 р.

Ухвалою від 21 грудня 2006 року за клопотанням позивача , суд залучив в якості відповідача-2 - Калуську району державну адміністрацію .

15 січня 2007 року позивач надіслав суду заяву, якою змінив позовні вимоги .

До початку розгляду справи представникам сторін роз'яснено їх права та обов'язки, передбачені ст. 49-51 Кодексу адміністративного судочинства України.

Представникам сторін роз»яснено права відводу відповідно до ст. 127 Кодексу адміністративного судочинства України. Відводу не заявлено.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав вимоги, з підстав викладених у заяві про уточнення ( зміну) позовних вимог.

Відповідачі в судовому засіданні заперечили проти позовних вимог, мотивуючи їх безпідставністю.

Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши її фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду позовної заяви і вирішення справи по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

17 жовтня 2006 року Калуська міська рада звернулась до господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Калуської районної ради , в якому просила визнати неправомірними та скасувати свідоцтва про право власності на будинок дитячої лікарні по вул. Б. Хмельницького, 72 ( Б. Хмельницького, 68) в м. Калуші та на пологовий будинок за адресою вул. Чорновола, 12 ( Шахтарська, 30) в м. Калуші.

14 листопада 2006 року у відзиві на позов Калуська районна рада вказала, що підставою видачі спірних свідоцтв про право власності на будинок дитячої лікарні по вул. Б. Хмельницького, 72 ( Б. Хмельницького, 68) в м. Калуші та на пологовий будинок за адресою вул. Чорновола, 12 ( Шахтарська, 30) ав м. Калуші були розпорядження Калуської районної державної адміністрації від 21.04.2006 р. №205 “ Про оформлення права власності на будівлю в м. Калуші по вул. Чорновола, 12» та від 14.06.2006 р. №268 “ Про оформлення права власності на нежитлову будівлю в. м. Калуші по вул. Б. Хмельницького, 72.

Представник позивача в судовому засіданні пояснив, що вищезгадані розпорядження Калуської районної адміністрації та оформлені на підставі них свідоцтва про право власності на нерухоме майно не відповідають вимогам чинного та визначеній законом компетенції органу, який їх видав, стосуються майна, яке розташоване на території Калуської міської ради у місті Калуші, а, отже, порушують права та охоронювані законом інтереси територіальної громади міста Калуша.

Як стверджує позивач, спірні будівлі, в яких розміщувались пологовий будинок та дитяча лікарня в м. Калуші, оскільки не перебували у відомчому підпорядкуванні, були передані у комунальну власність області.

В порядку передбаченому Постановою Кабінету Міністрів України від 0 5.11.1991 р. №311, на виконання рішення Івано-Франківської обласної ради від 24.08.1992 р. виконавчий комітет Калуської міської ради народних депутатів рішенням від 18.03.1992 р. №60 утворив Фонд майна комунальної власності міста Калуша згідно з додатком до якого включив до комунальної власності міста лікувальні заклади на території міста, крім відомчих. Таким чином, спірні будівлі , в яких розміщувались пологовий будинок та дитяча лікарня в м. Калуші, оскільки не перебували у відомчому підпорядкуванні , були передані у комунальну власність міста.

Сесія Калуської міської ради 03.07.1992 р. ухвалила рішення “ Про майно міської Ради народних депутатів, яким встановила, що єдиним власником майна, яке належить до комунальної власності міста, є міська рада народних депутатів та, що відчуження, перепрофілювання чи будь-яка зміна форм власності майна міста може відбутися лише за рішенням міської Ради народних депутатів.

Проте, 14.07.1992 р. Калуська района Рада народних депутатів ( дев»ятнадцята сесія ХХІ скликання приймає “ Ухвалу» про майно району. А розділом VІІ додатку до цього рішення районна рада включила в перелік майна, що належить району будинок родильного будинку по вул. Шахтарській, 30 ( Чорновола, 12). будинок дитячої лікарні по вул. Б. Хмельницького, 72 ( Б. Хмельницького , 68 ) та інші об»єкти нерухомого майна на території міста Калуш.

Рішенням Калуської районної ради від 04.03.1999 р. № 81-6 “ Про уточнення переліку об»єктів, що є спільною власністю територіальних громад району» затверджено уточнений перелік об»єктів, що є спільною власністю територіальних громад району згідно з додатком 1. В даний додаток включено об»єкти нерухомого майна на території міста Калуша, в тому числі спірні будівлі.

Вищезгадані додатки до ухвали районної ради в частині включення в перелік майна, що належить району пологового будинку по вул. Чорновола, 12 ( Шахтарська, 30 ), будинок дитячої лікарні по вул. Б. Хмельницького, 72 ( Б. Хмельницького, 68 ) та інших об»єктів нерухомого майна на території міста Калуш, а також додаток до рішення Калуської районної ради від 04.03.1999 р. в частині включення об»єктів нерухомого майна на території міста до переліку майна, що належить до спільної власності територіальних громад району, позивач вважає недійсними з моменту їх прийняття, мотивуючи тим , що вони не відповідають вимогам чинного законодавства та визначеній законом компетенції органу, який їх видав, стосуються майна, яке розташоване на території Калуської міської ради у місті Калуші. А отже, порушують права та охоронювані законом інтереси територіальної громади міста Калуш, не були спрямовані на реальне настання правових наслідків , що обумовлені ними.

В судовому засіданні Калуська районна рада ( відповідач-1) заперечує позовні вимоги , мотивуючи наступним:

14 липня 1992 р. Калуська районна рада народних депутатів ХХІ скликання прийняла ухвалу “ Про майно району» , де в п. 15.16 розділу 7 додатку в переліку майна, що належить району, включені будинок родильного будинку по вул. Шахтарській, 30 та будинок дитячої лікарні по вулиці Б. Хмельницького, 72 ( 68). В результаті цього, право комунальної власності оформлено за Калуською районною радою.

Твердження позивача , що на момент прийняття районною владою ухвали “ Про майно району» спірні будівлі уже знаходилися в комунальній власності міста Калуша, відповідач-1 заперечує, вказуючи , що вони не відповідають дійсним обставинам справи.

В своїх поясненнях відповідач-1 посилається на ст. 7 Закону України “ Про місцеві ради народних депутатів та місцеве і регіональне самоврядування». Який був чинний на момент прийняття рішення стосовно майна, органи місцевого самоврядування мали право мати об»єкти комунальної власності за межами відповідних адміністративно-територіальних одиниць.

В період з 1991р. по 1999р. діяв єдиний лікувальний заклад, який не був відомчим -це Центральна районна лікарня, в структуру якої входили такі медичні установи , як дитяча лікарня та пологовий будинок. Зокрема Центральна районна лікарня в цілому централізовано фінансувалася за кошти районного бюджету.

Відповідач-1 вказує на пункт 9 інформаційного листа ВГСУ від 30.01.2001 р. № 01-8/8 “ Про деякі приписи законодавства, яке регулює питання, пов»язані із здійсненням права власності та його захистом» , яким передбачено, що одним із основних критеріїв визначення законності володіння майном і відображення його на балансі підприємства є джерела фінансування ( централізоване або власні кошти підприємства).

09 лютого 1998 року Калуською міською радою прийнято рішення №150 “ Про внесення змін в рішення ХХІІІ сесії ХХІ скликання від 14.02.1993 р. “ Про фонд комунального майна міста» в додатку до якого визначений перелік житлових і нежитлових будівель, які відносяться до комунального майна міста і знаходяться на балансі виробничого житлово-експлуатаційного об»єднання міськвиконкому. До вказаного переліку не включені ні будівля пологового будинку по вул. Чорновола ( Шахтарська,30), ні будівлю дитячої лікарні по вул. Б. Хмельницького, 72 ( 68).

Відповідно до рішення Калуської районної ради від 04.03.1999 р. № 81-6 “ про уточнення переліку об»єктів, що є спільною власністю територіальних громад району», спірні будівлі включені до переліку майна, що належить до спільної власності територіальних громад району.. Однією з підстав для прийняття зазначених рішень про включення вказаних медичних установ до переліку об»єктів власності територіальних громад міста та району є їх фінансування з відповідних бюджетів.

Відповідач-1 стверджує , що оскільки рішення про передачу приміщень дитячої лікарні та пологового будинку у комунальну власність міста Калуська районна рада не приймала, то і підстав вважати власником територіальну громаду міста немає. Відповідно до ч. 8 ст. 60 Закону України “ Про місцеве самоврядування в Україні» , право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб»єктів. Об»єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб»єктам права власності без згоди безпосередньої громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

В судовому засіданні та у відзиві на позов Калуська районна державна адміністрація

( відповідач-2) позовні вимоги не визнає, мотивуючи їх безпідставністю.

Твердження позивача, що на виконання постанови КМУ від 05.11.1991 р. №311 “ Про розмежування державного майна України між загальнодержавною ( республіканською) власністю адміністративно-територіальних одиниць ( комунальною власністю) “ виконавчий комітет Калуської міської ради народних депутатів рішенням від 18.03.1992 р. 360 “ Про утворення фонду майна комунальної власності м. Калуша» включив до переліку комунальної

власності міста лікувальні заклади на території м. Калуша, крім відомчих, відповідач-2 спростовує , вказуючи на те , що вданому рішенні мова йде про лікувальні заклади на території м. Калуша без зазначення конкретно визначеного майна, яке може бути об»єктом права власності. В свою чергу 14.07.1992 р. Калуська районна рада народних депутатів приймає ухвалу “ Про майно району», де в п. 5, 16 розділу 7 додатку в перелік майна, що належить району включає родильний будинок по вул. Чорновола, 12 та будинок дитячої лікарні по вул. Б. Хмельницького, 72. В результаті цього право комунальної власності оформлено за районною радою і як наслідок чого районна рада здійснювала право володіння, користування та розпорядження майном та витрачала бюджетні кошти на утримання зазначених будівель.

Відповідач-2 стверджує , що жодних претензій впродовж 1992-2006 р. не поступало та відповідно до рішення районної ради від 04.03.1999 р. №81-6 “ Про уточнення переліку об»єктів, що є спільною власністю територіальних громад району» головою районної державної адміністрації за клопотанням Калуської районної ради були прийняті розпорядження від 21.04.2006 р. №205 “ Про оформлення права власності на будівлю по вул. Чорновола , 12» та розпорядження від 14.06.2006 р. №268 “ Про оформлення права власності на будівлю по вул. Б. Хмельницького, 72».

Зазначені розпорядження прийняті відповідно до п. 6.1 Тимчасового Положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно зареєстроване наказом Міністерства юстиції від 28.01.2003 р. №6/5 в якому вказується, що оформлення права власності на об»єкти нерухомого майна проводяться з видачею свідоцтва про право власності місцевими органами виконавчої влади. Згідно ч. 2 ст. 1 Закону України “ Про місцеві державні адміністрації» місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. В свою чергу, ч. 2 ст. 13 закону передбачає , що місцеві державні адміністрації вирішують і інші питання віднесені законом до їх повноважень. Також, додаток №1 до п. 2.1 Тимчасового Положення про порядок реєстрації права власності на нерухоме майно зареєстровано наказом Міністерства юстиції від 28.01.2003 р. №6/5 ( перелік правовстановлювальних документів, на підставі яких проводиться реєстрація права власності на об»єкти нерухомого майна) регламентує, що правовстановлювальним документом, на підставі якого проводиться реєстрація права власності на об»єкти нерухомого майна є свідоцтва про право власності на об»єкти нерухомого майна видані органами місцевого самоврядування та місцевими адміністраціями.

Відповідач-2 також заперечує проти трактування позивачем у заяві про уточнення ( зміну ) позовних вимог на свою користь п. 1.3 Тимчасового Положення про порядок реєстрації права власності на нерухоме майно: державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють підприємства бюро технічної інвентаризації у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць на підставі рішень виконавчих органів місцевого самоврядування. Коли в положенні йдеться: реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють підприємства бюро технічної інвентаризації.

Заслухавши доводи представників сторін, дослідивши матеріали справи суд вважає за необхідне позов задоволити, виходячи з наступного.

Відповідно до вимог п.6.1. ст.6. Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 07.02.02 №7/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.02.02 за №157/6445, оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна провадиться з видачею свідоцтва про право власності місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування.

Відповідно до вимог п.п. 10 пункту “б» статті 30 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать облік та реєстрація відповідно до Закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності.

Повноваження місцевих державних адміністрацій визначено Законом України “Про місцеві державні адміністрації» та Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні». Однак місцевим державним адміністраціям дані Закони не надають повноважень здійснювати оформлення права власності, облік та реєстрацію об'єктів нерухомого майна.

Відповідно до ч. 3 ст. 1 Закону України “Про місцеві державні адміністрації» місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Місто Калуш не входить до території Калуського району а є окремою адміністративно -територіальною одиницею.

Указом Президії Верховної Ради УРСР від 20.03.1972 р. № 532 місто Калуш віднесено до категорії міст обласного підпорядкування,а територія міста Калуша не входить до території Калуського району.

Таким чином з огляду на наведене законодавство єдиним компетентним органом, який має повноваження оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна з видачею свідоцтва про право власності у межах міста Калуша є виконавчий комітет Калуської міської ради і до компетенції Калуської районної державної адміністрації не входить право приймати розпорядження про оформлення (реєстрацію) прав власності на нерухоме майно в межах міста Калуша.

Наведене є достатньою підставою для визнання нечинними розпорядженя Калуської районної державної адміністрації від 21.04.2006 р. № 205 “Про оформлення права власності на будівлю в м. Калуш, по вул. Чорновола, 12», розпорядження Калуської районної державної адміністрації від 14.06.2006 р. № 268 “Про оформлення права власності на будівлю в м. Калуш, по вул. Б.Хмельницького, 72», свідоцтво серії ЯЯЯ № 908053 від 15.05.2006 р. про право власності на нерухоме майно -нежитлову будівлю за адресою: Івано-Франківська обл, м. Калуш, вул. Чорновола (вул. Шахтарська), буд. 12, свідоцтво серії ЯЯЯ № 559532 від 14.07.2006 р. про право власності на нерухоме майно -нежитлову будівлю за адресою: Івано-Франківська обл., м. Калуш, вул. Б.Хмельницького, буд. 72.

Відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а саме ст. 60 територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Враховуючи дану норму Закону та рішення виконавчого комітету Калуської міської ради від 18.03.92 №68 «Про утворення фонду комунальної власності міста Калуша»та додаток №1 до даного рішення, можна зробити висновок про те,що спірні об»єкти нерухомога майна, а саме нежитлова будівля, А, 1941,4 кв. м.; гараж, Б, 97,8 кв. м. за адресою: м. Калуш, вул. Чорновола (вул. Шахтарська), буд. 12 та нежитлова будівля дитячої лікарні , А, 1468,3 кв. м.; гаражі і побутові приміщення, Б, 142,9 кв. м. за адресою: м. Калуш, вул. Б.Хмельницького, буд. 72, належить територіальній громаді м. Калуша, представником якої є Калуська міська рада.

Відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати щодо розгляду справи слід покласти на відповідача-1 та відповідача-2 пропорційно.

На підставі наведеного, керуючись ст. 8, 124 Конституції України, ст. 158-167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити.

1.Визнати нечинним розпорядження Калуської районної державної адміністрації від 21.04.06 р. №205 «Про оформлення права власності на будівлю в м. Калуш по вул. Чорновола, 12»

2.В изнати нечинним розпорядження Калуської районної державної адміністрації від 14.06.06р. №268 «Про оформлення права власностіна будівлю в м. Калуш, по вул. Б. Хмельницького, 72.

3.Визнати нечинним свідоцтво про право власності серії ЯЯЯ №908053 від 15.05.06 р. про право власності на нерухоме майно-нежитлову будівлю, А, 1941,4кв.м.; гараж, Б, 97,8 кв. м.за адресою: м. Калуш, вул. Чорновола ( вул. Шахтарська) буд. 12, зареєстроване Івано-Франківським обласним бюро технічної інвентаризації 24.05.2006 р. за № 14746211.

4. Визнати нечинним свідоцтво серії ЯЯЯ №559532 від 14.07.06 р. про право власності на нерухоме майно -нежитлову будівлю дитячої лікарні, А, 1468,3кв. м.; гаражі і побутові приміщення, Б, 142,9 кв. м. за адресою: м. Калуш, вул. Б. Хмельницького, буд.72 зареєстроване Івано-Франківським обласним бюро технічної інвентаризації 16.07.2006 р. за № 11238002.

Стягнути із Калуської районної ради, м. Калуш, вул. Шевченка, 6 в користь Калуської міської ради, м. Калуш, вул. І. Франка, 1 -3,40 грн. судового збору.

Стягнути із Калуської районної державної адміністрації, м. Калуш, вул. Шевченка,6 в користь Калуської міської ради, м. Калуш, вул. І. Франка, 1 -3,40 грн. судового збору.

Заходи забезпечення позову, встановленні ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 03.11.06 р. - скасувати.

Постанова набирає законної сили після строку подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення ; апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Відповідно до п. 1 ст. 258 КАС України , за кожним судовим рішенням , яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, за заявою осіб, на користь яких воно ухвалено, видається один виконавчий лист.

СУДДЯ Б.П.ГРИНЯК

Виготовлено в АС "Діловодство суду"