ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62
11 січня 2007 р.
Справа № 14/443-19/325
за позовом Галицький районний центр зайнятості Коновальця, 11,Галич,77100
до відповідача Дитячий лікувально-оздоровчий комплекс "Сокіл" Сокіл,Галицький район, Івано-Франківська область,77164
про майнові спори (стягнення коштів)
, Суддя Максимів Тетяна Володимирівна
При секретарі Ковалюк Сергій Ярославович
Представники:
від позивача: Грабовська Н.Л. - юрисконсульт, довіреність № 1238/06-06 від 15.11.06
від відповідача: Лаб'як Л.Д., представник, довіреність № 3д/1 від 15.11.06р.
від відповідача: Мисів М.Я., директор ДЛОК "Сокіл", паспорт серія -СС № 770 530 від 10.07.1999р.
Представникам сторін роз"яснено права та обов"язки, передбачені ст.20,22 ГПК України. Клопотань про здійснення технічної фіксації судового процесу сторонами не подавалося.
СУТЬ СПОРУ: про стягнення 8821,07 грн.
Центр зайнятості звернувся до господарського суду Івано-Франківської області з позовом про стягнення з ДЛОК “Сокіл» 8 821,07 грн., які ним перераховано відповідачеві на виконання умов договорів про організацію оплачуваних громадських робіт, мотивуючи свої вимоги безпідставністю використання на ці цілі коштів фонду сприяння зайнятості населення через наявність необхідних коштів у ДЛОК “Сокіл».
Рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 06.02.2006 у позові відмовлено.
Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 31.05.2006 рішення господарського суду Івано-Франківської області від 06.02.2006 скасовано та позов задоволено.
Постановою Вищого Господарського суду України від10.10.06. справу передано на новий розгляд та зобов"язано з'ясувати фактичні обставини взаємовідносин сторін за кожним із спірних договорів; в кожному окремому випадку встановити визначені сторонами умови оплати праці осіб, зайнятих на оплачуваних громадських роботах, і перевірити їх дотримання; витребувати та дослідити складені сторонами документи (довідки про наявність чи відсутність коштів, звіти відповідача про використання коштів, двосторонні акти, інше), що згідно з умовами договорів мали свідчити про виконання зобов'язань за кожним з них; перевірити наявність у відповідача коштів на ці моменти; дослідити та дати оцінку доводам ДЛОК “Сокіл» щодо відсутності у нього необхідних коштів для здійснення виплат за кожним з договорів (в тому числі, з урахуванням цільового призначення коштів).
В судовому засіданні 16.11.06. представник Галицького районного центру зайнятості підтримав позов та подав доповнення до позовної заяви №1231/06-06 від 13.11.06.
Представники відповідача проти заявлених вимог позивача заперечують та подали відзив від 16.11.06. №28.
На виконання постанови ВГСУ від 10.10.06. судом зібрано: робочі наряди, акти виконаних робіт по спірних договорах, платіжні доручення про фінансування громадських робіт, Акти про використання коштів ФЗДЗСВБ для організації оплачуваних громадських робіт та Звіти про використання коштів для фінансування оплачуваних громадських робіт з коштів ФЗДЗСВБ, виписки з особового рахунку Дитячого лікувального оздоровчого комплексу "Сокіл" з 01.01.03. по 30.12.06.
Дослідивши зібрані судом докази, вивчивши їх в сукупності, вислухавши представників сторін, суд
встановив:
Приписами ст. 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»на районний центр зайнятості покладено крім інших функцій, функції робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
У відповідності до вимог п. 2 ст. 7 даного Закону , центр зайнятості надає соціальні послуги по фінансуванню організації оплачуваних громадських робіт для безробітних.
Згідно з п. 1 Положення «Про порядок організації та проведення оплачуваних громадських робіт», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 квітня 1998 року за № 578 «Про затвердження положень щодо застосування Закону України «Про зайнятість населення», оплачувані громадські роботи -це загальнодоступні види тимчасової трудової діяльності громадян, що не потребують спеціальної кваліфікації і виконуються на договірній основі.
Згідно з пунктами 12 і 13 Положення центри зайнятості безпосередньо можуть укладати договори про організацію оплачуваних громадських робіт з підприємствами усіх форм власності. Направлення державною службою зайнятості громадян на оплачувані громадські роботи здійснюються у встановленому порядку на підставі укладених договорів.
Галицьким районним центром зайнятості, в особі директора Барановської Г.М. та ДЛОК «Сокіл», в особі директора Мисів М.Я. протягом 2003-2004 років укладено договори про спільну діяльність організації оплачуваних громадських робіт, а саме:08.04.2003 року - договір №22, 02.06.2003 року -договір № 46, 09.06.2003 року - договір № 51, 18.08.2003 року -договір № 85, 12.01.2004 року -договір № 1, 05.04.2004 року -договір № 40, 10.06.2004 року -договір № 79, 07.09.2004 року -договір № 130 ( копії наявні в матеріалах справи).
Пунктом 6 договорів за 2003 рік та пунктом 3 договорів за 2004 рік сторонами обумовлено порядок організації, фінансування оплачуваних громадських робіт та оплату праці громадян.
Так, пунктами 6 договорів за 2003 рік оплата праці робітників, зайнятих на оплачуваних громадських роботах, здійснюється за фактично виконану роботу за існуючими розцінками, тарифами та окладами але не нижче розміру заробітної плати, встановленої законодавством, за умови якісного виконання норм праці.
У разі, коли з незалежних від працюючого причин оплата праці буде нижче мінімальної заробітної плати, доплата здійснюється підприємством, а в разі недостатності коштів фонду оплати праці у підприємства - за рахунок коштів ФЗДЗСВБ за довідками про фактичну щомісячну заробітну плату, які видаються підприємством та довідки банку про наявність коштів у підприємства.
У разі часткового фінансування оплачуваних громадських робіт за рахунок Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття підприємство подає Центру звіт про напрями використання коштів з наданням копій фінансових та інших документів. Після завершення робіт складається двосторонній акт.
Пунктами 3 укладених договорів за 2004рік визначено, що оплачувані громадські роботи організовуються Роботодавцем. Оплата праці робітників, зайнятих на оплачуваних громадських роботах, здійснюється Роботодавцем за фактично виконану роботу. У разі часткового фінансування оплачуваних громадських робіт за рахунок Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття Роботодавець подає Фонду звіт про напрями використання коштів з наданням копій фінансових та інших документів. Після завершення робіт складається двосторонній акт.
На виконання умов даних договорів, Галицьким районним центром зайнятості в 2003 році для фінансування громадських робіт відповідачу перераховано кошти в розмірі 5 474 грн. 92 коп., в 2004 році - 3 346 грн. 15 коп., тобто Фондом повністю профінансовано оплату праці робітників, зайнятих на оплачуваних громадських роботах.
Відповідно до п.6 договорів за 2003 рік та п.п. 3.4. Фонд згідно пунктів 3.2 -3.3. договору планує виконати платежі із Фонду загальнообов"язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Перерахування коштів Галицьким районним центром зайнятості на рахунок ДЛОК «Сокіл»в розмірі 8 821 грн. 07 коп. підтверджено матеріалами справи, а саме копіями розрахункових документів в графі яких «призначення платежу»зазначено: «фінансування громадських робіт згідно наряду…».
У відповідності до вимог п. 17 Положення «Про порядок організації та проведення оплачуваних громадських робіт», фінансування оплачуваних громадських робіт проводиться за рахунок коштів місцевих бюджетів, коштів державного фонду сприяння зайнятості населення ( в частині організації таких робіт для безробітних) та коштів підприємств, для яких ці роботи виконуються.
Пунктом 21 Положення встановлено, що оплата праці осіб, зайнятих на оплачуваних громадських роботах, здійснюється за рахунок коштів місцевих бюджетів та підприємств за фактично виконану роботу і не може бути меншою мінімального розміру заробітної плати, встановленої законодавством, за умови якісного виконання норм праці. Підприємства можуть встановлювати відповідні доплати до заробітної плати згідно з законодавством.
Згідно з п. 22 вищезгаданого Положення, для безробітних, у яких закінчився строк виплати допомоги по безробіттю, оплата праці або доплата до мінімальної заробітної плати може фінансуватися за рахунок державного фонду сприяння зайнятості населення за умови відсутності коштів у підприємства на момент сплати заробітної плати, що підтверджується відповідною довідкою банку.
Статтями 161, 162 Цивільного кодексу Української РСР, статтями 525, 526 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язання повинні виконуватися належним чином і в установлений строк відповідно до вказівок закону, договору, а при відсутності таких вказівок - відповідно до вимог, що звичайно ставляться; одностороння відмова від виконання зобов'язання і одностороння зміна умов договору не допускається, за винятком випадків, передбачених законом.
Як вбачається з матеріалів справи, в тому числі з банківських виписок особового рахунку ДЛОК «Сокіл», в період дії вищевказаних договорів, на рахунку відповідача були наявні кошти.
Однак, як зазначено представнками відповідача у судовому засіданні ДЛОК «Сокіл»є закладом державної форми власності (Довідка №824 про включення до ЄДРПОУ) та не є прибутковою організацією і кошти, які поступають на рахунок відповідача за путівки в дитячий табір використовуються чітко за цільовим призначенням, а саме: на харчування, лікування, медичне та культурне обслуговування дітей, на заробітну плату обслуговуючого персоналу та інше.
В системному аналізі спірних договорів та чинного законодавства України, яке стосується спірних правовідносин, вбачається, що обов"язок щодо оплати робіт покладено на Фонд загальнообов"язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, крім випадків наявності коштів у підприємства на момент сплати заробітної плати, що підтверджується відповідною довідкою банку.
Суд вважає, що хоча у відповідача і були кошти на рахунку, однак їх цільове призначення чітко визначено специфікою і характером діяльності ДЛОК "Сокіл", отже відсутні підстави для задоволення позову.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.161,162 ЦК УРСР, ст.525,526 ЦК України, ст. 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд
в позові відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, у разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання повного рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Максимів Тетяна Володимирівна
рішення підписане 18.01.07
Виготовлено в АС "Діловодство суду"