03 грудня 2013 року м. Київ В/800/4389/13
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Цвіркуна Ю.І.,
суддів: Бухтіярової І.О., Борисенко І.В., А.М., Рибченка А.О., Федорова М.О.,
розглянувши заяву Цюрупинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області про перегляд Верховним Судом України постанови Вищого адміністративного суду України від 25 липня 2013 року у справі №2-а-213/11/2170 Херсонського окружного адміністративного суду
за позовом Фізичної особи-підприємця (СПД) ОСОБА_4
до Прокопенка В'ячеслава Павловича - головного державного податкового інспектора Державної податкової адміністрації у Херсонській області, Аркаєва Кирила Олександровича - головного державного податкового інспектора Державної податкової адміністрації у Херсонській області, Державної податкової адміністрації у Херсонській області, Державної податкової інспекції у Білозерському районі Херсонської області
про застосування штрафних (фінансових) санкцій,
встановив:
Цюрупинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Херсонській області (далі-ДПІ) звернулась із заявою про перегляд Верховним Судом України постанови Вищого адміністративного суду України від 25 липня 2013 року, якою касаційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 задоволено частково, змінено постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 28.09.2011 року та постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 07.02.2011 року, позов задоволено частково; скасовано рішення Державної податкової інспекції у Білозерському районі Херсонської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 31.12.2010 року №0001782301 у частині застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 3242,50 грн. та від 31.12.2010 року №0001772301 у частині застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму на суму 340,00 грн.; в іншій частині позову відмовлено.
Ухвалою судді Вищого адміністративного суду України від 01 листопада 2013 року встановлено Цюрупинській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області строк для усунення недоліків, допущених при поданні заяви про перегляд Верховним Судом України ухвали Вищого адміністративного суду України від 25 липня 2013 року у справі №2-а-213/11/2170 Херсонського окружного адміністративного суду, до 25 листопада 2013 року.
Вимоги, встановлені в ухвалі судді Вищого адміністративного суду України від 01 листопада 2013 року, виконані.
Крім того, заявником подано клопотання про заміну Державної податкової інспекції у Білозерському районі Херсонської області Державної податкової служби на її правонаступника - Цюрупинську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Херсонській області, розглянувши яке, суд дійшов висновку про обґрунтованість цього клопотання та його задоволення.
У заяві про перегляд судового рішення, заявник посилається на неоднакове застосування судом касаційної інстанції п. 4 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265/95-ВР.
Як приклад неоднакового застосування норм закону, заявник вказує на ухвалу Вищого адміністративного суду України від 19 грудня 2012 року №К-28430/10.
Згідно зі статтею 237 КАС України заява про перегляд судових рішень в адміністративних справах може бути подана виключно з мотивів: 1) неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, що потягло ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах; 2) встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов'язань при вирішенні справи судом.
Колегія суддів не вбачає підстав для допуску справи до провадження Верховного Суду України з огляду на наступне.
У справі, про перегляд якої ставиться питання, суд касаційної інстанції, з огляду на встановлені судами обставини, скасував рішення Державної податкової інспекції у Білозерському районі Херсонської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 31.12.2010 року №0001782301 у частині застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 3242,50 грн. з огляду на неправомірність застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій за кожен з двох випадків нероздрукування фіскальних звітних чеків.
Так, Верховним Судом України неодноразово висловлювалась позиція (постанови Верховного Суду України від 16 квітня 2013 року №21-89а13, від 04 червня 2013 року №21-155а13), відповідно до якої за вчинення порушень, про які йдеться у пункті 4 статті 17 Закону № 265/95-ВР, відповідний орган державної податкової служби України може застосувати лише одну фінансову санкцію у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян незалежно від кількості виявлених під час перевірки суб'єкта підприємницької діяльності, який здійснює розрахункові операції за товари (послуги), випадків невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку та/або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій.
Відповідно до ч. 1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Оскільки метою правового регулювання допуску адміністративної справи до перегляду Верховним Судом України є усунення неоднакового правозастосування в судових рішеннях суду касаційної інстанції та висловлення Верховним Судом України своєї правової позиції з приводу застосування певної норми матеріального права, за наявності такої правової позиції та відповідності їй постанові Вищого адміністративного суду від 25 липня 2013 року, заява про допуск справи до провадження в порядку, встановленому главою 3 розділу ІV КАС України, не підлягає задоволенню.
З огляду на викладене, підстави для допуску справи до провадження Верховного Суду України відсутні.
Керуючись статтями 55, 236-240 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Допустити заміну Державної податкової інспекції у Білозерському районі Херсонської області Державної податкової служби її правонаступником - Цюрупинською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Херсонській області.
Відмовити Цюрупинській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області в допуску до перегляду Верховним Судом України постанови Вищого адміністративного суду України від 25 липня 2013 року у справі №2-а-213/11/2170 Херсонського окружного адміністративного суду за позовом Фізичної особи-підприємця (СПД) ОСОБА_4 до Прокопенка В'ячеслава Павловича - головного державного податкового інспектора Державної податкової адміністрації у Херсонській області, Аркаєва Кирила Олександровича - головного державного податкового інспектора Державної податкової адміністрації у Херсонській області, Державної податкової адміністрації у Херсонській області, Державної податкової інспекції у Білозерському районі Херсонської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Ю.І.Цвіркун
Судді І.О.Бухтіярова
І.В.Борисенко
А.О.Рибченко
М.О.Федоров