ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
Справа №813/7886/13-а
23 грудня 2013 року Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Кузана Р.І.,
з участю секретаря судового засідання Перчак С.В.,
представників:
позивача Кутянського А.Г.,
відповідача Лешика І.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Ірокс» до Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області про скасування постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності,
Приватне акціонерне товариство «ІРОКС» (надaлі -ПАТ «ІРОКС») звернулось у Львівський окружний адміністративний суд з позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову відповідача №1с/49-ю/пз від 25.09.2013р. про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності в сумі 11470,00 гривень.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржувану постанову Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області винесено без належних на це підстав. Позивач з 05.07.2013р. не проводив будівництво на об'єкті по вул. Антонича-Майданна у м.Львові, не є замовником такого будівництва, а відсутність в замовника будівництва - АГК № 15 Галицього району м.Львова, зареєстрованої у встановленому законом порядку декларації про початок виконання будівельних робіт, зумовлена неправомірними діями відповідача, що полягали у невиконанні Постанови Львівського окружного адміністративного суду від 03.04.2013р. по справі № 813/508/13-а в частині зобов'язання зареєструвати таку декларацію. Відтак, підстав для винесення постанови про накладення штрафут№1с/49-ю/пз від 25.09.2013р. у відповідача не було.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених в позовній заяві та долучених до матеріалів справи доказів. Просив адміністративний позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив. Зазначив, що в період проведення перевірки ПАТ «ІРОКС» не зареєстровано дозвільної документації, не виконано вимог припису № 9с від 05.07.2013р., а тому Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області (надалі - ІДАБК у Львівській області) правомірно винесено оскаржувану постанову. Просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне:
Відповідно до статті 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Згідно з ст. 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» проектна документація - затверджені текстові та графічні матеріали, якими визначаються містобудівні, об'ємно-планувальні, архітектурні, конструктивні, технічні, технологічні вирішення, а також кошториси об'єктів будівництва
За положеннями ч.1 ст.31 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" проектна документація на будівництво об'єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджується замовником. Затвердження проектної документації на будівництво об'єктів, що споруджуються із залученням бюджетних коштів, коштів державних і комунальних підприємств, установ та організацій, а також кредитів, наданих під державні гарантії, здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. До проектної документації на будівництво об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку, а також об'єктів, які підлягають оцінці впливу на навколишнє природне середовище у транскордонному контексті, додаються результати оцінки впливу на стан навколишнього природного середовища (матеріали оцінки та звіти про оцінку і громадське обговорення). Перелік таких об'єктів та порядок проведення оцінки визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 34 цього ж Закону замовник має право виконувати будівельні роботи після:
1) направлення замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт Державній архітектурно-будівельній інспекції або її територіальному органу (далі - інспекції державного архітектурно-будівельного контролю) за місцезнаходженням об'єкта будівництва - щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України;
2) реєстрації відповідною інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I - III категорій складності;
3) видачі замовнику відповідною інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до IV і V категорій складності.
Статтею 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Орган державного архітектурно-будівельного контролю розглядає відповідно до закону справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих і будівельних робіт та ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів будівництва визначає Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю (далі - Порядок), затверджений Постановою КМУ від 23.05.2011 №553.
Згідно п.2 Порядку, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням: 1) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, державних стандартів і правил, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції; 2) порядку здійснення авторського і технічного нагляду, ведення загального та (або) спеціальних журналів обліку виконання робіт (далі - загальні та (або) спеціальні журнали), виконавчої документації, складення актів на виконані будівельно-монтажні та пусконалагоджувальні роботи; 3) інших вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, правилами та проектною документацією, щодо створення об'єкта будівництва.
Відповідно до п. 5 Порядку, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за територіальним принципом (у межах областей) у порядку проведення планових та позапланових перевірок.
За результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою інспекції складається акт перевірки (п.8,16 Порядку).
Посадові особи інспекції під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю зобов'язані у повному обсязі, об'єктивно та неупереджено здійснювати державний архітектурно-будівельний контроль у межах повноважень, передбачених законодавством (п.12 Порядку).
У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт (п.17 Порядку).
Протокол протягом трьох днів після його складення та всі матеріали перевірки подаються керівникові відповідної інспекції або його заступникові для винесення постанови про накладення штрафу, передбаченої законодавством України (п.20 Порядку).
ІДАБК у Львівській області проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил. Перевіркою встановлено, що ПрАТ «ІРОКС» не виконано вимоги припису відповідача №9с від 05.07.2013р., а саме не зупинено виконання будівельних робіт з будівництва житлового кварталу по вул. Майданній в м. Львові багатоповерхових житлових будинків із вбудованими приміщеннями на вул. Антонича-Майданна, корпус №2, корпус №3, корпус №8 по Генплану до отримання права на виконання будівельних робіт. Результати вказаної перевірки оформлено актом від 09.09.2013р .№78с.
На підставі даного акта складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 09.09.2013р. №15с-ю та винесено оскаржувану постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 25.09.2013р. №1с/49-ю/пз.
Судом встановлено, що між позивачем (Виконавець) та Автогаражним кооперативом № 15 Галицького району м.Львова (Замовник) 30.11.2012р. укладено договір підряду на виконання будівельно-монтажних робіт по будівництву багатоповерхових житлових будинків із вбудованими приміщеннями по вул. Антонича-Майданна в мікрорайоні «Сихів» у м.Львові. За умовами вказаного договору Замовник зобов'язується забезпечити Виконавця проектно-кошторисною документацією. Результати виконання робіт оформляються відповідними актами та довідками про виконані роботи.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 03.04.2013р. №813/508/13-а ІДАБК у Львівській області зобов'язано зареєструвати Автогаражному кооперативу № 15 Галицького району м.Львова декларацію про початок виконання будівельних робіт "Будівництво житлового кварталу по вул. Майданній у м. Львові багатоповерхових житлових будинків із збудованими приміщеннями на вул. Антонича - Майданна корпус 2, 3, 7, 8 за генпланом", подану 15.01.2013р.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 25.06.2013р. №7699/13/876 вказана постанова залишена без змін.
Матеріалами справи підтверджується, що АГК № 15 Галицького району м.Львова неодноразово подавалась на реєстрацію до відповідача декларація про початок виконання будівельних робіт, однак така відповідачем зареєстрована не була.
На виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 03.04.2013р. №813/508/13-а Головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішення управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області було відкрито виконавче провадження ВП 39044782 про виконання виконавчого листа, виданого на підставі вищевказаної постанови.
Судом встановлено, що про існування судового рішення, що набрало законної сили відповідачу було відомо, як на момент проведення перевірки так і на момент винесення спірної постанови, що не заперечується самим відповідачем.
Крім того, суд зазначає, що Декларацію на початок виконання будівельних робіт "Будівництво житлового кварталу по вул. Майданній у м. Львові багатоповерхових житлових будинків із збудованими приміщеннями на вул. Антонича - Майданна корпус 2, 3, 7, 8 за генпланом" відповідачем зареєстровано 25.09.2013р. №ЛВ083132660571, виконавче провадження з примусового виконання даного виконавчого листа закінчено на підставі Постанови про закінчення виконавчого провадження від 22.11.2013р. ВП №38044732.
Частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно з статтею 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Статтею 72 КАС України визначено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд вправі постановою визнати протиправним рішення суб'єкта владних повноважень чи окремі його положення, дії чи бездіяльність і скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення.
Встановлені судом фактичні обставини свідчать про необґрунтованість доводів суб'єкта владних повноважень про відсутність у ПрАТ "ІРОКС" права на проведення будівельних робіт та порушення ним Закону України "Про відповідальність за правопорушення містобудівної діяльності". Відповідачем не доведено, що такі будівельні роботи виконувались позивачем, не долучено до матеріалів справи актів приймання-передачі таких робіт за період коли проводилась перевірка. Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області незважаючи на наявність судового рішення, яке набрало законної сили у справі №813/508/13-а своєчасно не зареєстровано Декларацію на початок виконання будівельних робіт "Будівництво житлового кварталу по вул. Майданній у м. Львові багатоповерхових житлових будинків із збудованими приміщеннями на вул. Антонича - Майданна корпус 2, 3, 7, 8 за генпланом". Виконання позивачем договірних зобов'язань перед замовником будівництва - АГК №15 Галицького району м.Львова, фактично залежала від протиправної бездіяльності відповідача. Відтак, суд дійшов висновку, що відповідачем винесено спірну постанову від № 1с/49-ю/пз 25.09.2013 р. про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності без належних на це підстав.
Беручи до уваги викладене та оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Судові витрати у розмірі 114 грн. 71 коп. відповідно до ст. 94 КАС України слід стягнути на користь позивача.
Керуючись статтями. 7-14, 69-71, 86, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області № 1с/49-ю/пз від 25.09.2013р. про накладення штрафу в сумі 11470 (одинадцять тисяч чотириста сімдесят) гривень за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного акціонерного товариства «Ірокс» судовий збір в сумі 114 (сто чотирнадцять) гривень 71 коп.
Апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, виготовленої в повному обсязі. Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Кузан Р.І.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 30 грудня 2013 року.