про залишення позовної заяви без руху
09 січня 2014 року Справа № 803/22/14
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Сорока Ю.Ю., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до начальника управління Укртрансінспекції у Волинській області Степанова В.П. про визнання дій протиправними та скасування постанови,
ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до начальника управління Укртрансінспекції у Волинській області Степанова В.П. про визнання дій протиправними та скасування постанови від 23.12.2013 року №028835 про застосування адміністративно-господарського штрафу в розмірі 1 700 грн.
Позовна заява подана без додержання вимог, встановлених статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), та містить такі недоліки.
Частиною третьою статті 106 КАС України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 року №3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 1 пункту 3 частини 2 статті 4 зазначеного Закону визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру - 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати, адміністративного позову немайнового характеру - 0,06 розміру мінімальної заробітної плати.
Разом з тим, частиною третьою статті 4 цього ж Закону визначено, що під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Відповідно до частини третьої статті 6 вказаного Закону за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Згідно із нормами пункту 3 частини другої статті 41 Бюджетного кодексу України до набрання чинності законом про Державний бюджет на поточний бюджетний період діють норми Закону про Державний бюджет України на попередній бюджетний рік.
Статтею 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" від 06.12.2012 року №5515-VI (з наступними змінами та доповненнями) станом на 01.12.2013 року встановлено мінімальну заробітну плату у місячному розмірі 1 218, 00 грн., і від цього розміру слід обчислювати ставку судового збору.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що вона одночасно містить вимоги майнового та немайнового характеру, а тому розмір судового збору слід обраховувати за правилами частини третьої статті 6 Закону України "Про судовий збір".
Позовна вимога майнового характеру, а саме про скасування постанови від 23.12.2013 року №028835 про застосування адміністративно-господарського штрафу в розмірі 1700 грн. повинна бути оплачена судовим збором в сумі 182, 70 грн. (1 218,00 грн. х 1, 5 х 10% = 182, 70 грн.), а позовна вимога немайнового характеру про визнання дій начальника управління Укртрансінспекції у Волинській області Степанова В.П. протиправними - в розмірі 73, 08 грн. (1 218, 00 грн. х 0, 06 = 73, 08 грн.)
Тому, позивач за подання даного адміністративного позову повинен сплатити судовий збір в загальному розмірі 255, 78 грн.
Проте, до позовної заяви позивачем долучено документ про сплату судового збору в сумі 68, 82 грн., що підтверджується квитанцією №2819.46.1 від 03.01.2014 року.
Таким чином, позивачу слід доплатити судовий збір в сумі 186, 96 грн. (255,78 грн. - 68, 82 грн. = 186, 96 грн.)
Відповідно до частини 1 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Таким чином, при усуненні недоліків позовної заяви, позивачу слід надати докази сплати судового збору у розмірі 186, 96 грн., шляхом подання до суду оригіналу квитанції чи іншого платіжного документу.
Оскільки позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України, її слід залишити без руху.
Керуючись статтею 108 КАС України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до начальника управління Укртрансінспекції у Волинській області Степанова В.П. про визнання дій протиправними та скасування постанови, залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви до 23 січня 2014 року.
У випадку невиконання вимог цієї ухвали, позовна заява буде вважатись неподаною та повернута позивачеві.
Копію ухвали невідкладно надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ю.Ю. Сорока