Ухвала від 08.01.2014 по справі 2-а-851/09

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Стратонович О.В.

Суддя-доповідач: Євпак В.В.

УХВАЛА

іменем України

08 січня 2014 року Справа № 2-а-851/09

Житомирський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого-судді Євпак В.В.

суддів: Капустинського М.М.

Мацького Є.М.,

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області на ухвалу Олевського районного суду Житомирської області від 15 жовтня 2013 року про відмову в задоволенні заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення за поданням державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області у справі за позовом ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Державний виконавець відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області 29 серпня 2013 року звернувся до Олевського районного суду Житомирської області із поданням про зміну способу і порядку виконання рішення по виконавчому листу виданому Олевським районним судом Житомирської області по справі № 2-а-851/2009 про зобов'язання управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області нарахувати ОСОБА_3 кошти, передбачені ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відповідно в процентному ( ст.37) відношенні до мінімальної заробітної плати за період з 15 липня 2008 року по 12 жовтня 2009 року і забезпечити їх виплату.

Ухвалою Олевського районного суду Житомирської області від 15 жовтня 2013 року відмовлено у задоволенні подання державного виконавця Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області Відділу примусового виконання рішень про зміну способу і порядку виконання рішення.

Не погоджуючись з даною ухвалою, державний виконавець відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області подав апеляційну скаргу про скасування ухвали Олевського районного суду Житомирської області від 15 жовтня 2013 року. В своїй апеляційній скарзі посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування рішення. Зазначає, що при виконанні постанови Апеляційного суду Житомирської області від 05 травня 2011 року державний виконавець застосував заходи визначені Законом України "Про виконавче провадження", однак протягом двох місяців не виконав вказане судове рішення, тому враховуючи приписи Закону зобов"язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.

Позивач, представник відповідача та заявник в судове засідання не з"явились, про час та місце судового розгляду повідомлені належним чином.

З врахуванням приписів п.2 ч.1 ст.197 КАС України, розгляд апеляційної скарги здійснюється судової колегією за відсутності сторін, в порядку письмового провадження

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.

Постановою Олевського районного суду Житомирської області від 12 жовтня 2009 року позов ОСОБА_3 задоволено частково.

Стягнуто з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_3 1969,75 грн. допомоги як особі, яка проживає на території посиленого радіоекологічного контролю.

Стягнуто з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_3 4838 грн. доплати як непрацюючому пенсіонеру.

В частині стягнення коштів з Управління Пенсійоного фонду України в Олевському районі Житомирської області відмовлено за безпідставністю.

Постановою апеляційного суду Житомирської області від 05 травня 2011 року постанову Олевського районного суду Житомирської області від 12 жовтня 2009 року в частині стягнення з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області коштів скасовано і ухвалено в цій частині нову постанову.

Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області нарахувати ОСОБА_3 кошти, передбачені ст. ст. 37, 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідно в процентному (ст.37) та кратному ( ст.39) відношенні до мінімальної заробітної плати за період з 15 липня 2008 року по 12 жовтня 2009 року і забезпечити їх виплату.

У задоволенні позовних вимог про стягнення коштів, передбачених ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період до 15 липня 2008 року відмовлено за пропуском строку звернення до суду.

В решті позов залишено без змін.

Виконавчий лист по справі № 2-а-851/2009 від 04.11.2011 року, який виданий Олевським районним судом Житомирської області року знаходиться на виконанні у відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області.

Постанова апеляційного суду Житомирської області від 05 травня 2011 року на даний час не виконана.

Державний виконавець відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області звернувся із поданням про зміну способу і порядку виконання. Зазначив, що виконати рішення суду не має можливості, а тому просить змінити спосіб і порядок виконання, зазначивши про стягнення з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області на користь ОСОБА_3 кошти, передбачені ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в загальній сумі у розмірі 3507,73 грн.

Суд першої інстанції прийшов до висновку про відмову в задоволенні подання про заміну способу і порядку виконання судового рішення.

Колегія суддів з вказаним висновком не погоджується з огляду на наступне.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Частиною першою ст.255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

З 01 січня 2013 року набрав чинності Закон України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень". Цей закон встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України "Про виконавче провадження", та особливості їх виконання.

Відповідно до статті 2 вказаного Закону України держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган.

Водночас судові рішення у справах, пов'язаних із соціальними виплатами, які мають зобов'язальний характер щодо проведення таких виплат, не належать до зазначених у згаданій статті видів рішень, що унеможливлює їх виконання без зміни його способу.

Відповідно до ст.263 КАСУ, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду, що видав виконавчий лист, із поданням, а сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Ця норма не містить виключного переліку обставин, що є підставою для вирішення питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим.

Таким чином, зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють їх виконання. Така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.

Управлінням праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області здійснено перерахунок суми, яка підлягає виплаті за вказаний період в сумі 3507,73 грн., про що прийнято відповідне рішення. Тобто встановлено виконання відповідачем зобов"язальної частини рішення про нарахування зазначених виплат.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що подання державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області про зміну способу і порядку виконання із зобов"язального характеру на стягнення підлягає задоволенню.

Згідно з п. 6 ст. 199 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції має право скасувати ухвалу суду і постановити нову ухвалу.

Керуючись ст.ст. ст.ст.195, 197, 199, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області задовольнити.

Ухвалу Олевського районного суду Житомирської області від 15 жовтня 2013 року про відмову в задоволенні заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення за поданням державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області скасувати та постановити нову ухвалу.

Подання державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області задовольнити.

Змінити спосіб і порядок виконання постанови апеляційного суду Житомирської області від 05 травня 2011 року у справі № 2-а-851/2009 шляхом стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області на користь ОСОБА_3 коштів передбачених ст.ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 3507,73 грн.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя В.В. Євпак

судді: М.М. Капустинський

Є.М. Мацький

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3-ОСОБА_4 АДРЕСА_1

4- відповідачу/відповідачам: Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області вул. Привокзальна, 5,м. Олевськ,Житомирська область,11002

5-Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області вул.Свято-Миколаївська,31,м.Олевськ,Житомирська область,11002

6- Відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області