09 січня 2014 року Чернігів Справа № 825/37/14
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Падій В.В., перевіривши скаргу ОСОБА_1 на управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Чернігівській області, боржник - Новогород-Сіверська районна державна адміністрація Чернігівської області про скасування постанови,-
ОСОБА_1 звернулась до суду зі скаргою на управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Чернігівській області, боржник - Новогород-Сіверська районна державна адміністрація Чернігівської області про скасування постанови.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Частиною 3 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору, визначає Закон України від 08.07.2011 року №3674-VІ «Про судовий збір» (далі - Закон №3674-VІ).
Відповідно статті 1 Закону №3674-VІ судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, а також за видачу судами документів і включається до складу судових витрат.
Відповідно до частини 3 статті 6 Закону №3674-VІ за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Так, ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру становить 0,06 розміру мінімальної заробітної плати (частина 1,2 статті 4 Закону № 3674-VI).
Відповідно до статті 8 Закону України від 06.12.2012 № 5515-VI "Про державний бюджет України на 2013 рік" з 01 січня 2013 року мінімальна заробітна плата становить 1147,00 грн.
Таким чином, сума судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру становить 68,82 грн.
Однак, позивачем не надано до суду оригіналу документу про сплату судового збору або копії документу, який дає пільги, щодо його сплати.
Статтею 104 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що позов пред'являється шляхом подання позовної заяви до суду першої інстанції.
Відповідно до частини 1 статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов подається до адміністративного суду у формі письмової позовної заяви особисто позивачем або його представником.
Пунктами 1-3 частини 1 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у позовній заяві зазначаються, зокрема, найменування адміністративного суду, до якого подається позовна заява; ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є; ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі.
Крім того, частиною 1 статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що особами, які беруть участь у справі, є сторони, треті особи, представники сторін та третіх осіб.
Розшифрування поняття «сторін» містить у собі стаття 50 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частин 1-3 статті 50 Кодексу адміністративного судочинства України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень.
Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1, всупереч вимогам статей 47,50 Кодексу адміністративного судочинства України, замість сторін у справі (позивача та відповідача), зазначено: скаржник та боржник.
Відповідно до частини першої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Вказані недоліки позивач може усунути у п'ятиденний строк з моменту отримання ухвали суду шляхом приведення скарги у відповідність до статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України та подання до суду оригіналу документу про сплату судового збору або копії документу, який дає пільги, щодо його сплати.
Керуючись статтями 47,50,104,105,106,108,165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Скаргу ОСОБА_1 - залишити без руху
Копію ухвали про залишення скарги без руху надіслати скаржнику.
Встановити скаржнику п'ятиденний строк, з дня отримання зазначеної ухвали суду, для усунення недоліку поданої скарги.
Роз'яснити скаржнику, що у разі не усунення зазначеного недоліку у встановлений судом строк, відповідно до статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України скарга буде повернута йому та вважатись неподаною.
Ухвала може бути оскаржена особою, яка подала скаргу.
Ухвала набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядок і строк, передбачений статтями 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: В.В.Падій