Справа № 819/3086/13-a
"25" грудня 2013 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
Головуючого судді Жука А.В.
при секретарі судового засідання: Порплиці Т.В.
за участю:
прокурора: Васильківської О.А.
представника відповідача: Кінаша Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу
за адміністративним позовом Прокурора Тернопільського району Тернопільської області
до Великобірківської селещної ради Тернопільського району Тернопільської області
про скасування п.3 рішення Великобірківської селищної ради № 511 від 2 грудня 2013 року "Про розгляд рішення Тернопільської районної ради від 02 грудня 2013 року "Про суспільно - політичну ситуацію в Україні", -
Прокурор Тернопільського району Тернопільської області звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду (надалі - позивач) з позовом до Великобірківської селещної ради Тернопільського району Тернопільської області (надалі - відповідач) про скасування п.3 рішення Великобірківської селищної ради № 511 від 2 грудня 2013 року "Про розгляд рішення Тернопільської районної ради від 02 грудня 2013 року "Про суспільно - політичну ситуацію в Україні".
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що з метою забезпечення додержання вимог Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" прокуратурою Тернопільського району проведено перевірку у Великобірківській селищній раді щодо додержання вимог вказаного Закону, за результатами якої прокурор Тернопільського району звернувся до суду з даною позовною заявою.
Прокурор вважає, що оскаржене рішення суперечить положенням Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", оскільки Великобірківська селищна рада при прийнятті рішення №511 "Про розгляд рішення Тернопільської районної ради від 02 грудня 2013 року "Про суспільно - політичну ситуацію в України" вийшла за межі наданих їй повноважень визначених ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" чим порушила вимоги ст. 19 Конституції України, яка зобов'язує органи місцевої влади та їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України
Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю з мотивів, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши в судовому засіданні пояснення прокурора та представника відповідача, оцінивши представлені у справі докази у їх сукупності, на підставі чинного законодавства, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 02.12.2013 на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" Великобірківською селищною радою шостого скликання прийнято рішення №511 "Про розгляд рішення Тернопільської районної ради від 02 грудня 2013 року "Про суспільно - політичну ситуацію в України" яким зокрема, вирішено:
1. Підтримати рішення Тернопільської районної ради №347 "Про суспільно-політичну ситуацію в Україні" від 02.12.2013 року.
2. Підтримати звернення депутатів Тернопільської районної ради прийнятті на позачерговій сесії Тернопільської районної ради від 02.12.2013 року
3. На період проведення масових акцій в містах, селищах, селах України для підтримки Договору про Асоціацію з Європейським Союзом вивісити прапор ЄС на адмінбудинку селищної ради.
4. Дане рішення оприлюднили на дошці оголошень селищної ради.
На думку представника Великобірківської селищної ради, приймаючи рішення №511 від 02.12.2013, радою було вирішено питання місцевого значення.
Оцінюючи оскаржене рішення ради на відповідність законності його прийняття в порівнянні з повноваженнями органів місцевого самоврядування, наданих Конституцією та законами України, суд виходить з наступного.
У відповідності до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування, зокрема, затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання, вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території (ст. 144 Конституції України) .
Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Статтею 25 Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено загальну компетенцію сільських, селищних, міських рад розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання, а ст. 26 Закону передбачено виключну компетенцію сільських, селищних, міських рад.
Відповідно до ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
З аналізу вказаних вище конституційних положень слідує, що органи місцевого самоврядування, здійснюючи владу і самостійно вирішуючи питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції, та приймаючи рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Предметом відання місцевого самоврядування є не будь-які питання суспільного життя, а саме питання місцевого значення.
Відповідно до ст. 22 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" територіальні громади сіл, селищ, міст можуть мати власну символіку (герб, прапор тощо), яка відображає їх історичні, культурні, соціально-економічні та інші місцеві особливості і традиції. Зміст, опис та порядок використання символіки територіальних громад сіл, селищ, міст, районів і областей визначаються відповідною радою згідно з законом. Виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується таке питання, як затвердження відповідно до закону Положення про зміст, опис та порядок використання символіки територіальної громади (п. 49 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" не віднесено до компетенції органу місцевого самоврядування питання заборони розміщення символіки на державних установах та комунальних підприємствах міста, окрім питань порядку використання символіки територіальної громади.
Заборона розміщення символіки на державних установах та комунальних підприємствах в окремому місті не є питанням місцевого значення та компетенцією органу місцевого самоврядування та не узгоджується з принципом законності, проявом якого є забезпечення однакового правового регулювання суспільних відносин на всій території України.
При цьому суд відмічає, що діючим законодавством не надано права розміщувати на державних установах, органах місцевого самоврядування та комунальних підприємствах будь - яку символіку, окрім Державного Прапору України та символіки територіальних громад сіл, селищ, міст, районів і областей.
Таким чином, приймаючи рішення №511 від 02.12.2013 Великобірківська селищна рада в пункті 3 вирішила питання, що не належить до компетенції органу місцевого самоврядування селища Великі Бірки, що є підставою для визнання пункту 3 даного рішення протиправним та його скасування.
Відповідно до ст. 144 Конституції, ст. 59 Закону акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Аналізуючи оскаржений пункт 3 рішення Великобірківської селищної ради №511 від 02.12.2013, враховуючи вимоги ч. 3 ст. 2 КАС України, суд вважає, що останній прийнято не у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а тому його слід визнати протиправним та скасувати.
Керуючись ст.ст. 35,70,71,79,86,128,153,158-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати пункт 3 рішення тридцять другої позачергової сесії Великобірківської селищної ради Тернопільського району Тернопільської області шостого скликання "Про розгляд рішення Тернопільської районної ради від 02 грудня 2013 року "Про суспільно - політичну ситуацію в Україні" № 511 від 2 грудня 2013 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
(в повному обсязі постанова виготовлена та підписана 30.12.2013)
Головуючий суддя Жук А.В.
копія вірна
Суддя Жук А.В.