Постанова від 25.12.2013 по справі 819/3053/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/3053/13-a

25 грудня 2013 року

Тернопільський окружний адміністративний суд в складі

головуючого судді Баб'юка П.М. при секретарі судового засідання Сердюку А.Г.,

за участю: прокурора - Васильківської О.А., представника відповідача - Шляхтюк О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовною заявою Прокурора Збаразького району Тернопільської області до Збаразької районної ради Тернопільської області про скасування рішення від 03 грудня 2013 року №268, -

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Збаразького району Тернопільської області звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до Збаразької районної ради Тернопільської області про скасування рішення Збаразької районної ради від 03.12.2013 року за №268 "Про заборону використання портрета Президента України Януковича В.Ф. в усіх державних установах Збаразького району".

В обгрунтування позову зазначено, що оскаржене рішення ради прийняте всупереч норм Закону України "Про місцеве самоврядування" та Конституції України, отже є незаконним.

В судовому засіданні прокурор заявлений позов підтримала в повному обсязі. Додатково зазначила, що правовідносини врегульовані оскарженим рішенням ради не відносяться до компетенції Збаразької районної ради, а саме рішення принижує честь і гідність Президента України, що згідно вимог ч.2 ст.105 Конституції України карається законом.

Крім цього, вказала, що відповідачем при прийнятті рішення порушено пункти 3.3.7 - 3.3.9 Регламенту роботи Збаразької районної ради, затвердженого рішенням ради від 25 листопада 2010 року №06 (далі - Регламент), зокрема, правовідносини врегульовані оскарженим рішенням не відносяться до компетенції ради, відсутні посилання в тексті рішення на законодавчі та нормативно-правові акти, проект не відповідає вимогам чинного законодавства, не підписаний посадовими особами райдержадміністрації і районної ради та не поданий на розгляд постійним комісіям ради.

Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечила з мотивів, вказаних у наданих суду запереченнях та просила в задоволені позову відмовити. Зокрема, зазначила, що відповідно до частини другої статті 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" районні ради можуть розглядати і вирішувати на пленарних засіданнях і інші питання, не передбачені частиною першою згадуваної статті.

Пояснила, що відповідно до статті 20 Конституції України державними символами України є Державний Прапор України, Державний Герб України і Державний Гімн України. Враховуючи те, що портрет Президента України не входить до переліку державних символів України, депутатами ініційовано заборонити використання портретів Президента України В.Ф. Януковича на території Збаразького району.

За ініціативи депутатів районної ради на розгляд у порядок денний пленарного засідання 17 сесії районної ради було внесено питання про заборону використання портретів Президента України Януковича В.Ф. в усіх державних установах Збаразького району. Пропозицію підтримано одноголосно.

Враховуючи наведене, представник відповідача вважає, що оскаржене рішення прийняте у точній відповідності до вимог Конституції, Європейської Хартії місцевого самоврядування та ст. 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Крім цього, зазначила, що дане рішення приймалось у контексті обговорення суспільно-політичної ситуації в районі, викликаної євроінтеграційними процесами у нашій Державі, які останнім часом набули, у тому числі і у Збаразькому районі, певної суспільної гостроти. І дане рішення і не розглядалось, як рішення нормативно-правового характеру, а було продиктоване бажанням зняти напругу серед жителів Збаразького району і не допустити різного роду спекуляцій, у тому числі і щодо портретів політичних діячів.

В судовому засіданні представник відповідача не змогла конкретизувати яких саме керівників установ, організацій та навчальних закладів Збаразького району та яких державних установ стосується вказане рішення.

Також зазначила, що Регламентом ради передбачена можливість подавати на розгляд сесії ради проект рішення безпосередньо у день голосування.

Враховуючи наведене, представник відповідача вважає, що рішення Збаразької районної ради від 03.12.2013 року за №268 не суперечить чинному законодавству, а тому, скасуванню не підлягає.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення прокурора та представника відповідача, дослідивши подані суду письмові докази, суд встановив наступне.

Відповідно до ст. 121 Конституції України на прокуратуру покладається представництво інтересів держави в суді у випадках, передбачених законом.

Статтею 23 Закону України «Про прокуратуру» визначено, що у разі відхилення подання в цілому чи частково або неповідомлення прокурора про результати розгляду подання, а також якщо подання не вносилося, прокурор може звернутися до суду щодо визнання незаконним нормативно-правового акта відповідного органу повністю чи в окремій його частині; визнання протиправним рішення чи окремих його положення і щодо скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень; визнання протиправними дій чи бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії або утриматися від певних дій.

Так, на підставі постанови прокурора Збаразького району за вих.№264 від 06.12.2013 року позивачем проведено перевірку додержання і застосування посадовими особами Збаразької районної ради законів України.

В процесі перевірки виявлено, що Збаразькою районною радою 03 грудня 2013 року прийнято рішення №268 «Про заборону використання портретів Президента України Януковича В.Ф. в усіх державних установах Збаразького району» яким вирішено:

«Заборонити керівникам установ, організацій та навчальних закладів Збаразького району використовувати портрети Януковича В.Ф. в усіх державних установах Збаразького району».

Не погодившись із вказаним рішенням, прокурор Збаразького району оскаржив його до Тернопільського окружного адміністративного суду.

Вказане рішення ради було опубліковано на офіційному сайті Збаразької районної ради.

На виконання положень частин 3-5 ст.171 КАС України, відповідачем, за сім днів до проведення судового засідання, на офіційному сайті Збаразької районної ради опубліковано відповідне оголошення про його оскарження.

В процесі розгляду справи встановлено, що проект оскарженого рішення був поданий та включений в порядок денний сесії ради у день проведення сесії.

Дослідивши вказані обставини справи суд приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимог прокурора враховуючи наступне.

Компетенція органів місцевого самоврядування визначена Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в України» та іншими законами.

Статтею 102 Конституції України передбачено, що Президент України є главою держави і виступає від її імені. Президент України є гарантом державного суверенітету, територіальної цілісності України, додержання Конституції України, прав і свобод людини і громадянина.

Відповідно до ч.2 ст. 105 Конституції України посягання на честь та гідність Президента України карається законом.

Згідно ч.2 ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до компетенції районних рад віднесено представництво спільних інтересів територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Повноваження районних і обласних рад визначено главою 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Так, ст.43 вказаного Закону передбачено перелік питань, які вирішуються районними і обласними радами виключно на їх пленарних засіданнях.

Також ч.2 ст.43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що районні і обласні ради можуть розглядати і вирішувати на пленарних засіданнях й інші питання, віднесені до їх відання цим та іншими законами.

З аналізу вказаних норм чинного законодавства вбачається, що на пленарних засіданнях зокрема районної ради можуть розглядатись і вирішуватись питання, віднесені до їх відання Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими законами.

У чинному законодавстві України відсутній закон, який би надавав право районній раді вирішувати питання використання портрету Президента України чи визначення порядку роботи державних органів та установ.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що рішення Збаразької районної ради від 03.12.2013 року за №268 "Про заборону використання портрета Президента України Януковича В.Ф. в усіх державних установах Збаразького району" суперечить Конституції та законам України, а тому, є незаконним.

Крім цього, проект рішення винесено на розгляд сесії ради з порушенням пункту 3.3.7 Регламенту ради, зокрема, правовідносини врегульовані оскарженим рішенням не відносяться до компетенції ради, відсутні посилання в тексті рішення на законодавчі та нормативно-правові акти, проект не відповідає вимогам чинного законодавства.

За таких обставин, відповідно до вказаного пункту 3.3.7 регламенту, вказаний проект рішення мав бути повернутий розробнику проекту для повторного внесення у встановленому порядку.

Разом з тим, суд не погоджується з твердженням прокурора про порушення відповідачем пунктів 3.3.8 та 3.3.9 Регламенту роботи Збаразької районної ради стосовно того, що проект не підписаний посадовими особами райдержадміністрації і районної ради та не поданий на розгляд постійним комісіям ради, оскільки пунктом 3.3.17 Регламенту передбачена можливість подавати на розгляд сесії ради проект рішення безпосередньо у день голосування.

Положеннями п. 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» встановлено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Керуючись ст.ст.2,86,158-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним і скасувати рішення Збаразької районної ради Тернопільської області від 03 грудня 2013 року №268 "Про заборону використання портретів Президента України Януковича В.Ф. в усіх державних установах Збаразького району".

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

В повному обсязі постанова складена 30 грудня 2013 року.

Суддя Баб'юк П.М.

копія вірна

Суддя Баб'юк П.М.