03 грудня 2013 р. Справа № 903/1075/13
Господарський суд Волинської області, розглянувши матеріали по справі
за позовом Ківерцівської міської ради
до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки
Суддя Філатова С.Т.
за участю представників сторін:
від позивача: Радюк Л.О., дов. №3.12/554 від 14.05.2013р.
від відповідача: підприємець ОСОБА_1
Суть спору: Ківерцівська міська рада просить зобов'язати підприємця ОСОБА_1 звільнити самовільно зайняту земельну ділянку шляхом знесення самовільно встановленої тимчасової споруди та привести зайняту земельну ділянку у придатний для використання стан.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ФОП ОСОБА_1 самовільно зайнято земельну ділянку та розміщено тимчасову споруду для здійснення підприємницької діяльності по АДРЕСА_1.
04.10.2012р. ФОП ОСОБА_1 надіслано лист №7.3/933 з проханням в п'ятиденний термін звільнити самовільно зайняту земельну ділянку.
29.11.2012р. Ківерцівська міська рада звернулась з листом №7.3/1137 до Державної інспекції сільського господарства у Волинській області з проханням провести повторну перевірку дотримання вимог земельного законодавства підприємцями, які самовільно зайняли земельні ділянки та встановили тимчасові споруди для здійснення підприємницької діяльності в АДРЕСА_1 на території дитячого будинку сімейного типу.
25.12.2012р. ФОП ОСОБА_1 звернувся до Ківерцівської міської ради із заявою про видачу дозволу на здійснення торгівлі в тимчасовій металевій споруді.
03.01.2013р. Ківерцівська міська рада листом №7.3/6 роз'яснила ФОП ОСОБА_1 процедуру отримання дозволу для розміщення тимчасової споруди.
05.02.2013р. Державною інспекцією міського господарства у Волинській області здійснено перевірку, в ході якої встановлено, що ФОП ОСОБА_1 самовільно зайняв земельну ділянку та встановив тимчасові споруди для здійснення підприємницької діяльності в АДРЕСА_1, складено протокол про адміністративне порушення, видано припис про вжиття заходів щодо усунення порушення та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 170,00грн.
20.03.2013р. Державною інспекцією сільського господарства у Волинській області здійснено повторну перевірку та встановлено, що ФОП ОСОБА_1 припис державного інспектора щодо усунення порушень земельного законодавства не виконав, повторно видано припис та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення.
05.06.2013р. Ківерцівська міська рада прийняла рішення №28/8 про зобов'язання гр.ОСОБА_1 в місячний термін припинити користування самовільно зайнятою земельною ділянкою в АДРЕСА_1 та звільнити останню; у випадку не виконання доручити міському голові звернутися з відповідним позовом до суду.
В підтвердження позовних вимог долучені листи Ківерцівської міської ради №7.3/933 від 04.10.2012р., №7.3/6 від 03.01.2013р., №7.3/1137 від29.11.2012р., заява ФОП ОСОБА_1 від 25.12.2012р., лист №01-14/389 від 21.02.2013р. Державної інспекції сільського господарства у Волинській області, рішення Ківерцівської міської ради №28/8 від 05.06.2013р.
Ухвалою суду від 21.10.2013р. порушено провадження у справі.
21.10.2013р. судом направлено запит до Державної інспекції сільського господарства у Волинській області про надання протоколу, постанови про накладення адміністративного стягнення, припису підприємцю ОСОБА_1 про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки, докази сплати ним адміністративних стягнень.
25.10.2013р. Державною інспекцією сільського господарства у Волинській області надіслано суду акти перевірок дотримання вимог земельного законодавства від 05.02.2013р., 20.03.2013р., протоколи про адміністративне правопорушення від 05.02.2013р., 20.03.2013р., приписи від 11.02.2013р.. 25.03.2013р.. постанови про накладення адміністративного стягнення від 11.02.2013р., 21.03.2013р., квитанції про сплату ФОП ОСОБА_1 штрафів.
Розгляд справи згідно ст. 77 ГПК України відкладався у зв'язку з неподанням відповідачем витребуваних доказів, необхідністю витребування додаткових доказів по справі.
У судовому засідання 12.11.2013р. представник позивача долучив до матеріалів справи копії витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав власності від 30.10.2013р. та комплексної схеми розміщення тимчасових споруд в м. Ківерці (а.с. 43-48).
У судовому засіданні 12.11.2013р. згідно ст. 77 ГПК України було оголошено перерву до 19.11.2013р. до 11:30год. для представлення позивачем пояснень до схеми розміщення тимчасових споруд, відповіді на звернення відповідача від 11.03.2013р., відмови щодо розміщення тимчасової споруди.
У поясненнях від 19.11.2013р. представник позивача вказав, що листом від 15.04.2013р. Ківерцівська міська рада відмовила гр. ОСОБА_1 у наданні дозволу на встановлення тимчасової металевої конструкції для здійснення торгівлі в АДРЕСА_1 у зв'язку з невідповідністю місця розташування тимчасової споруди схемі розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності в м. Ківерці, затвердженій рішенням виконавчого комітету міської ради №305 від 19.06.2012р.
Зауважив, що підприємець ОСОБА_1 неодноразово був повідомлений про порушення, двічі Державна інспекція сільського господарства у Волинській області притягала його до адміністративної відповідальності.
Зазначив, що підприємець ОСОБА_1 звернувся до міської ради за наданням дозволу на встановлення тимчасової металевої конструкції для здійснення торгівлі після встановлення такої споруди, чим порушив п.п. 2.1, 2.2 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності.
Долучив до матеріалів справи лист Ківерцівської міської ради від 15.04.2013р. №7.3/451 про відмову у розміщення тимчасової металевої конструкції, витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права.
У судовому засіданні 19.11.2013р. відповідач долучив заяви від 25.12.2012р., 11.03.2013р. адресовані Ківерцівській міській раді з проханням надати дозвіл на встановлення тимчасової металевої конструкції.
Ухвалою суду від 19.11.2013р. розгляд справи згідно ст. 77 ГПК України відкладався у зв'язку з необхідністю витребування додаткових доказів по справі.
У судовому засіданні 03.12.2013р. представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві. Просив зобов'язати підприємця ОСОБА_1 звільнити земельну ділянку площею 0,0004га, яка знаходиться в АДРЕСА_1 та привести її у придатний до використання стан. Зауважив, що на сьогоднішній день відповідачем не звільнено самовільно зайнятої земельної ділянки. Зазначив, що відповіді на звернення ФОП ОСОБА_1 надсилались простою кореспонденцією.
У судовому засіданні 03.12.2013р. відповідач звернувся з усним клопотанням про відкладення розгляду справи для врегулювання спору та отримання дозволу на розміщення тимчасової споруди.
Господарський суд, зважаючи на те, що розгляд спору неодноразово відкладався, спливає строк розгляду справи, імперативно визначений ст. 69 ГПК України, клопотання відповідача про відкладення розгляду справи відхилив, як необґрунтоване та таке, що суперечить ст.77 ГПК України, та заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши долучені до справи докази, -
встановив:
04.10.2012р. Ківерцівською міською радою надіслано фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 лист №7.3/933 з проханням в п'ятиденний термін звільнити самовільно зайняту земельну ділянку (а.с. 8).
29.11.2012р. Ківерцівська міська рада звернулась з листом №7.3/1137 до Державної інспекції сільського господарства у Волинській області з проханням провести повторну перевірку дотримання вимог земельного законодавства підприємцями, які самовільно зайняли земельні ділянки та встановили тимчасові споруди для здійснення підприємницької діяльності в АДРЕСА_1 на території дитячого будинку сімейного типу (а.с. 16).
25.12.2012р. ФОП ОСОБА_1 звернувся до Ківерцівської міської ради із заявою про видачу дозволу на здійснення торгівлі в тимчасовій металевій споруді (а.с. 9).
03.01.2013р. Ківерцівська міська рада листом №7.3/6 роз'яснила ФОП ОСОБА_1 процедуру отримання дозволу для розміщення тимчасової споруди (а.с. 15).
05.02.2013р. Державною інспекцією міського господарства у Волинській області здійснено перевірку, в ході якої встановлено, що ФОП ОСОБА_1 самовільно зайняв земельну ділянку та встановив тимчасову споруду для здійснення підприємницької діяльності в АДРЕСА_1, складено протокол про адміністративне порушення від 05.02.2013р., видано припис про вжиття заходів щодо усунення порушення від 11.02.2013р. та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 11.02.2013р. у вигляді штрафу у розмірі 170,00грн. (а.с. 22-26).
11.03.2013р. ФОП ОСОБА_1 звернувся до Ківерцівської міської ради із заявою про видачу дозволу на встановлення тимчасової металічної конструкції в АДРЕСА_1 (а.с. 19).
20.03.2013р. Державною інспекцією сільського господарства у Волинській області здійснено повторну перевірку та встановлено, що ФОП ОСОБА_1 припис державного інспектора щодо усунення порушень земельного законодавства не виконав, повторно складено протокол про адміністративне порушення від 20.03.2013р., видано припис від 25.03.2013р. та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 21.03.2013р. (а.с. 27-30).
15.04.2013р. Ківерцівська міська рада листом №7.3/451 відмовила ФОП ОСОБА_1 у видачі дозволу на розміщення тимчасової споруди для проведення підприємницької діяльності по АДРЕСА_1, оскільки таке встановлення не відповідає схемі розташувань тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності в м. Ківерці, затвердженій рішення виконавчого комітету міської ради від 19.06.2012р. №305 (а.с. 44-48, 56).
05.06.2013р. Ківерцівська міська рада прийняла рішення №28/8 про зобов'язання гр.ОСОБА_1 в місячний термін припинити користування самовільно зайнятою земельною ділянкою в АДРЕСА_1 та звільнити останню; у випадку не виконання доручити міському голові звернутися з відповідним позовом до суду (а.с. 19).
ФОП ОСОБА_1 не звільнив самовільно зайняту земельну ділянку в АДРЕСА_1, що стало причиною звернення Ківерцівської міської ради до суду.
Відповідно до приписів Земельного кодексу України земля може перебувати у державній, комунальній та приватній власності (ч. 3 ст. 78 ЗК України).
Земельна ділянка за адресою Волинська область, Ківерцівський район, АДРЕСА_1 належить Ківерцівській міській раді на праві комунальної власності, що стверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (а.с.43).
Громадяни та юридичні особи можуть набувати право користування (оренди) земельними ділянками державної та комунальної власності за рішеннями відповідних органів (ст.ст. 123, 124 ЗК України).
Згідно із статтею 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Порядок передачі в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, передбачений статтею 124 ЗК України.
Згідно із частиною першою статті 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Документи, що посвідчують право на земельну ділянку, вказані в статті 126 ЗК України, зокрема, право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, право постійного користування земельною ділянкою - державним актом на право постійного користування, а право оренди земельної ділянки - договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Таким чином, відповідно до наведених вимог закону обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність у особи, що її використовує, правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку, а відсутність у цієї особи на час прийняття судом рішення таких документів є самовільним зайняттям вказаної земельної ділянки.
Вказана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 22.11.2010р. у справі №3-27гс10.
Вищий господарський суду України у п. 3.1 постанови пленуму від 17.05.2011р. №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" зазначив, що у вирішенні питання про застосування відповідальності за самовільне зайняття земельної ділянки господарським судам необхідно враховувати, що саме по собі встановлення судом наявності фактичного користування земельною ділянкою без документів, що посвідчують права на неї, не є достатньою підставою для кваліфікації такого використання земельної ділянки як самовільного її зайняття. Господарським судам у вирішенні таких спорів необхідно досліджувати, чи передбачено спеціальним законом отримання правовстановлюючих документів на земельну ділянку для розміщення певних об'єктів, причини відсутності таких документів у особи, що використовує земельну ділянку, наявність у особи права на отримання земельної ділянки у власність чи в користування, вжиття нею заходів до оформлення права на земельну ділянку тощо.
Із долучених до матеріалів справи доказів вбачається, що ФОП ОСОБА_1 зайняв земельну ділянку та встановив тимчасову споруду для здійснення підприємницької діяльності в АДРЕСА_1 за відсутності документів, які б посвідчували право власності або право користування вказаною земельною ділянкою; звернення до Ківерцівською міської ради для отримання дозволу на здійснення торгівлі та дозволу на розміщення тимчасової споруди до начальника відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства райдержадміністрації відбулось 25.12.2012р. (а.с. 9, 59), до Ківерцівською міської ради для отримання дозволу на встановлення тимчасової металевої конструкції - 11.03.2013р. (а.с. 60), тобто, вже після отримання листа-попередження Ківерцівської міської ради №7.3/933 від 04.10.2012р. про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки, припису державного інспектора щодо усунення порушень земельного законодавства та винесення постанови про накладення адміністративного стягнення від 11.02.2013р.
Суд зауважує, що ФОП ОСОБА_1 у встановленому законом порядку не оскаржував приписи та постанови про накладення адміністративних стягнень та в добровільному порядку сплатив штрафи, що стверджується квитанціями про сплату від 12.03.2013р., 04.04.2013р. (а.с. 31-32).
ФОП ОСОБА_1 Ківерцівською міською радою надавались роз'яснення щодо процедури отримання дозволу для розміщення тимчасової споруди (лист №7.3/6 від 03.01.2013р., а.с. 15) та відмова у видачі дозволу на розміщення тимчасової споруди для проведення підприємницької діяльності по АДРЕСА_1, оскільки таке встановлення не відповідає схемі розташувань тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності в м. Ківерці, затвердженій рішенням виконавчого комітету міської ради від 19.06.2012р. №305 (лист №7.3/451 від 15.04.2013р., а.с. 56).
Механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності визначений Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011р. №244 (далі - Порядок).
Підставою для розміщення тимчасової споруди є паспорт прив'язки ТС, який виготовляється у разі відповідності намірів щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС. Розміщення ТС відбувається після оформлення паспорту прив'язки.
Розміщення ТС самовільно забороняється (п. 2.31 Порядку).
Згідно з п. б ч. 3 ст. 152 ЗК України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав.
Відповідно до ст. 212 ЗК України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Відповідно до визначення, наведеного у ст.1 ЗУ "Про державний контроль за використанням та охороною земель" самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Згідно зі ст.144 ЗК України у разі виявлення порушення земельного законодавства державний інспектор сільського господарства, державний інспектор з охорони довкілля складає протокол про порушення та видає особі, яка допустила порушення, вказівку про його усунення у 30-денний строк. Якщо особа, яка допустила порушення земельного законодавства, не виконала протягом зазначеного строку вказівки державного інспектора щодо припинення порушення земельного законодавства, державний інспектор сільського господарства, державний інспектор з охорони довкілля відповідно до закону накладає на таку особу адміністративне стягнення та повторно видає вказівку про припинення правопорушення чи усунення його наслідків у 30-денний строк. У разі неусунення порушення земельного законодавства у 30-денний строк державний інспектор сільського господарства, державний інспектор з охорони довкілля звертається до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування з клопотанням про припинення права користування земельною ділянкою. Рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про припинення права користування земельною ділянкою може бути оскаржене землекористувачем у судовому порядку.
Зважаючи на те, що факт самовільного зайняття фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,0004га в АДРЕСА_1 без відповідних правовстановлюючих документів стверджується актами перевірки, приписами, протоколами, постановами Державної інспекції сільського господарства у Волинській області в межах визначених законом повноважень та не заперечено відповідачем, звернення для отримання дозволу та розміщення тимчасової споруди відбулось вже після її розміщення без дотримання вимог Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, позовні вимоги є підставними та підлягають до задоволення.
Оскільки спір до суду доведений з вини відповідача, витрати по сплаті судового збору в сумі 1 147,00грн. слід віднести на нього відповідно до ст.49 ГПК України.
Враховуючи викладене, господарський суд, керуючись ст.ст. 78, 123-126, 144, 152, 212 Земельного кодексу України, ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, -
вирішив:
1.Позовні вимоги задовольнити.
2.Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1) звільнити на користь Ківерцівської міської ради самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0004га, що розташована по АДРЕСА_1 та привести її у придатний для використання стан.
3.Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Ківерцівської міської ради (Волинська область, м. Ківерці, вул.. Шевченка, 14. код ЄДРПОУ 26516861) 1 147,00грн. витрат по сплаті судового збору.
4.Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено
06.12.2013р.
Суддя С.Т. Філатова