ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601 м. Київ, вул. К. Каменєва, 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
місто Київ
06 січня 2014 року №826/5/14
Суддя Окружного адміністративного суду м. Києва Пісоцька О.В., перевіривши матеріали
за позовною заявоюадвоката ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2
доУправління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Києві
провизнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
Адвокат ОСОБА_1 (далі - адвокат ОСОБА_1) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва в інтересах ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2) з позовною заявою до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Києві (далі - Управління виконавчої дирекції Фонду, відповідач), в якій просить суд:
- визнати неправомірними дії відповідача про відмову у наданні ОСОБА_2, інваліду другої групи з дитинства по слуху і професійного захворювання, путівки для санаторно-курортного лікування за 2013 рік;
- зобов'язати відповідача забезпечити ОСОБА_2, інваліду другої групи з дитинства по слуху і професійного захворювання, путівкою для санаторно-курортного лікування за 2013 рік.
Позов та додані матеріали обліковуються Окружним адміністративним судом міста Києва за №826/5/14 і передані на розгляд судді 03 січня 2014 року (04-05 січня 2014 року - вихідні дні).
Відповідно до статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу (пункт 3 частини 1).
Однак зазначена позовна заява адвоката підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Так, у пункті 2 частини 1 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у позовній заяві зазначаються ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є.
Відповідно до частини 1 статті 50 Кодексу адміністративного судочинства України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень (частина 2 статті 50 Кодексу адміністративного судочинства України).
За частиною 1 статті 56 Кодексу адміністративного судочинства України сторона, а також третя особа в адміністративній справі можуть брати участь в адміністративному процесі особисто і (або) через представника. Представником може бути фізична особа, яка відповідно до частини другої статті 48 цього Кодексу має адміністративну процесуальну дієздатність (частина 2 статті 50 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до частини 1 статті 60 Кодексу адміністративного судочинства України у випадках, встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатись до адміністративного суду з адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах. При цьому, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, органи державної влади, органи місцевого самоврядування повинні надати адміністративному суду докази, які підтверджують наявність поважних причин, що унеможливлюють самостійне звернення цих осіб до адміністративного суду для захисту своїх прав, свобод та інтересів.
Відповідно до частин 4-5 статті 106 Кодексу позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання. Якщо позовна заява подається представником, то у ній зазначаються ім'я представника, його поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є. Одночасно з позовною заявою подається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника.
Також за частинами 3, 7 статті 56 Кодексу адміністративного судочинства України представники беруть участь в адміністративному процесі на основі договору або закону. Законним представником органу, підприємства, установи, організації в суді є його керівник чи інша особа, уповноважена законом, положенням, статутом.
Частиною 2 статті 58 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що повноваження законних представників підтверджуються документами, які стверджують займану ними посаду чи факт родинних, опікунських тощо відносин з особою, інтереси якої вони представляють.
Так, до суду з даним позовом звернувся адвокат ОСОБА_1 як позивач, проте - в інтересах ОСОБА_2 на підставі договору «про надання правової допомоги №05416». Разом з тим, адвокатом ОСОБА_1 не обґрунтовано з посиланням як на докази, так і на положення законодавства, підстави подання останнім як позивачем даної заяви.
Є необхідним зауважити на тому, що з жодного доданого до позову документу не вбачається, що ОСОБА_2 визнавався недієздатним або частково недієздатним, як і те, що ОСОБА_1 є, зокрема, опікуном особи в інтересах якої звертається до суду.
Водночас, зі змісту договору «про надання правової допомоги №05416» вбачається, що адвокат ОСОБА_1 може бути лише представником ОСОБА_2
Таким чином, визначення адвоката ОСОБА_1 позивачем за даною заявою не відповідає положенням законодавства.
Крім того, зміст зазначеного договору вказує на те, що адвокат ОСОБА_1 має повноваження представника ОСОБА_2 в судах загальної юрисдикції (пункт 2.2.9 договору), надавати правову допомогу та здійснювати захист законних прав та інтересів клієнта у кримінальних справах на усіх стадіях ведення та розгляду таких справ (пункт 2.2.10 договору). Водночас, вказаний договір не є належним підтвердженням повноважень адвоката ОСОБА_1 як представника ОСОБА_2 в судах адміністративної юрисдикції, зокрема, в Окружному адміністративному суді міста Києва.
Встановлені недоліки підлягають усуненню у встановленому законом порядку.
Відповідно до частини 1 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених у статті 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Отже, зазначені вище недоліки є підставою для залишення вказаної позовної заяви без руху з наданням п'ятиденного строку з дня отримання копії даної ухвали суду для їх усунення шляхом подання до відділу документального обігу та контролю Окружного адміністративного суду міста Києва (01601 м. Київ, вул. К. Каменєва, 8, корпус 1, блок «Б»):
- позовної заяви, приведеної у відповідність статтям 105 та 106 Кодексу адміністративного судочинства України, в частинах визначення позивача та його представника (з копіями у необхідній кількості для надіслання відповідачу та третім особам);
- документу, що підтверджує наявність відповідних повноважень представника позивача в судах адміністративної юрисдикції.
Керуючись статями 105, 106, 108, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України суддя Окружного адміністративного суду міста Києва
Залишити без руху позовну заяву адвоката ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, встановивши п'ятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії даної ухвали суду.
Попередити адвоката ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про наслідки недотримання вимог ухвали суду про залишення позовної заяви без руху, передбачені пунктом 1 частини 3 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію даної ухвали суду направити на адреси адвоката ОСОБА_1 та ОСОБА_2.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) О.В. Пісоцька