ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
23 грудня 2013 року 13:30 № 826/18350/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О., за участю секретаря судового засідання Шевченко М.В., вирішив адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Комерсант - Україна"
до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку
про визнання протиправним та скасування розпорядження № 20-ЦД-В від 06.11.2013 року
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання протиправним та скасування Розпорядження Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 06 листопада 2013 року № 209-ЦД-В про відмову ПрАТ «Комерсант-Україна» в скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій.
Просив суд зобов'язати відповідача повторно розглянути пакет документів від 14 жовтня 2013 року, які надавалися для скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій ПрАТ «Комерсант-Україна»
Позовні вимоги мотивовані тим, що розпорядженням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №209-ЦД-В, від 06.11.2013 року відмовлено Позивачу в скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій на підставі пункту 5 розділу І Порядку скасування реєстрації випусків акцій, затвердженого рішенням Національної комісії з Цінних паперів та фондового ринку від 23 квітня 2013 року № 737.
Оскаржуване розпорядження прийнято відповідачем за відсутності правових підстав, без обов'язкового дотримання принципів обґрунтованості та пропорційності прийнятого рішення, а тому воно повинно бути визнано протиправним та скасоване.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити повністю.
Представник Відповідача проти позову заперечив, з підстав викладених у письмових запереченнях, просив суд у позові відмовити.
За результатами розгляду документів і матеріалів поданих сторонами, пояснень їхніх представників, Окружний адміністративний суд м. Києва, встановив:
16 жовтня 2013 року Відповідачем отримано заяву та пакет документів на скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій ПрАТ «Комерсант - Україна».
06.11.2013 року Відповідачем прийнято розпорядження №209-ЦД-В, яким відмовлено Позивачу в скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій.
Підставою для відмови Відповідачем в скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій слугували виявлені ним під час розгляду документів порушення, а саме: відповідно до протоколу №6 загальних зборів акціонерів ПрАТ «Комерсант - Україна» від 18 січня 2012 року представником іншого акціонера товариства на загальних зборах є посадова особа ПрАТ «Комерсант - Україна», що є порушенням вимог п. 1 ст. 39 Закону України «Про акціонерні товариства»; відсутня копія статуту ПрАТ «Комерсант - Україна», що припиняється шляхом перетворення, що не відповідає вимогам підпункту є) п. 3 розд. III Порядку 737; Довідка ПАТ «Національний депозитарій України» від 19.01.12 вих. №8760 не містить дані щодо оформлення глобального сертифікату ПрАТ «Комерсант - Україна», що є порушенням вимог підпункту и) п. 3 розд. III Порядку 737.
Спеціальним законом, який визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні, є Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» (далі - Закон).
Положеннями статті 1 Закону встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів - це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Відповідно до ч.1 ст.5 Закону державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством. Основними завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є, зокрема, здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України, а також у сфері спільного інвестування (п.3 ч.1 ст.7 Закону).
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно п.1 розд.1 Порядку скасування реєстрації випусків акцій затверджений Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 737 від 23.04.2013, цей Порядок встановлює механізм вчинення дій з метою скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва (тимчасового свідоцтва) про реєстрацію випуску акцій у разі: припинення акціонерного товариства шляхом ліквідації або перетворення (зокрема порядок зупинення обігу акцій; порядок відновлення обігу акцій; порядок скасування реєстрації випусків акцій); нерозміщення, відмови від розміщення або незатвердження результатів розміщення акцій.
Розділом 3 Порядку передбачено порядок скасування реєстрації випусків акцій у зв'язку з припиненням акціонерного товариства шляхом перетворення.
В п. 1 Розпорядження №209-ЦД-В зазначено, що відповідно до протоколу №6 загальних зборів акціонерів ПрАТ «Комерсант - Україна» від 18 січня 2012 року представником іншого акціонера товариства на загальних зборах є посадова особа ПрАТ «Комерсант - Україна».
Згідно п. 1 ст. 39 Закону України «Про акціонерні товариства» представником акціонера на загальних зборах акціонерного товариства може бути фізична особа або уповноважена особа юридичної особи, а також уповноважена особа держави чи територіальної громади.
Посадові особи органів товариства та їх афілійовані особи не можуть бути представниками інших акціонерів товариства на загальних зборах.
Як встановлено під час розгляду справи, відповідно до протоколу загальних зборів акціонерів позивача №6 від 18 січня 2012 року на загальних зборах були присутні та зареєструвалися наступні акціонери:
- ТОВ «КИД Україна» в особі Директора - Гоголева А.В.
- ТОВ «Комерсант Холдинг» в особі Генерального директора - Галієва А.А.
Даний протокол підписаний головою комісії з припинення ПрАТ «Комерсант - Україна» - Гоголєвим А.В., що вказує на правомірність встановленого відповідачем порушення.
Щодо порушення вказаного в п. 2 Розпорядження №209-ЦД-В, а саме: відсутня копія статуту ПрАТ «Комерсант - Україна», що припиняється шляхом перетворення, суд погоджується із доводами відповідача про наявність вимоги закону - підпункт «е» п. 3 розд. III Порядку 737, згідно якого товариство протягом десяти робочих днів з дати затвердження передавального акта комісія з припинення подає до реєструвального органу для скасування реєстрації випуску акцій подає, зокрема, копію статуту акціонерного товариства, що припиняється шляхом перетворення, у чинній редакції, засвідчену підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства або нотаріально та невиконання її позивачем.
Щодо порушення, яке зазначено в п. З Розпорядження №209-ЦД-В - Довідка ПАТ «Національний депозитарій України» від 19.01.12 вих. №8760 не містить дані щодо оформлення глобального сертифікату ПрАТ «Комерсант - Україна».
Відповідно до підпункту и) п. 3 розд. III Порядку 737 - протягом десяти робочих днів після прийняття рішення про припинення акціонерного товариства шляхом перетворення комісія з припинення має подати до реєструвального органу для зупинення обігу акцій, крім інших, довідку про укладення договору про обслуговування емісії цінних паперів і оформлення глобального сертифіката, засвідчену підписом уповноваженої особи та печаткою депозитарію (при бездокументарній формі існування акцій), або довідку про укладення договору на ведення реєстру власників іменних цінних паперів, засвідчену підписом керівника та печаткою реєстратора (при документарній формі існування акцій) (копія довідки додається).
Судом встановлено, що при подачі пакету документів даних щодо оформлення глобального сертифіката, чи будь-яких інших документів щодо неможливості її подати відповідачу не надано.
Таким чином, відповідач при винесенні розпорядження №№209-ЦД-В, від 06.11.2013 року, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством.
Згідно ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем по справі обов'язок щодо доказування виконаний.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У задоволенні позову Товариство з обмеженою відповідальністю "Комерсант-Україна" відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Р.О. Арсірій