Постанова від 30.12.2013 по справі 819/3269/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/3269/13-a

30 грудня 2013 року , Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої Дерех Н.В.

секретаря Вальчук І.М.

за участю:

прокурора Процик Е. Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом Прокурора Чортківського району до Заболотівської сільської ради про визнання незаконним та скасування рішення тридцять другої сесії Заболотівської сільської ради № 136 від 02 грудня 2013 року « Про стан громадянських прав і свобод в Україні та підтримку Євроінтеграційного курсу України»,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Чортківського району ( надалі позивач, прокурор) звернувся до адміністративного суду з адміністративним позовом до Заболотівської сільської ради ( надалі відповідач) про визнання незаконним та скасування рішення тридцять другої сесії Заболотівської сільської ради № 136 від 02 грудня 2013 року « Про стан громадянських прав і свобод в Україні та підтримку Євроінтеграційного курсу України».

У судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримала повністю, просила їх задовольнити, так як Заболотівська сільська рада при прийняті оскаржуваного рішення вийшла за межі своїх повноважень, вирішила питання, які не належать до питань місцевого значення, оскільки орган місцевого самоврядування не наділений правом на ініціювання питання припинення повноважень загальнодержавних органів влади та надання правової чи іншої оцінки їх діяльності.

Відповідач Заболотівська сільська рада в судове засідання не прибула, належним чином повідомлена про дату, час і місце судового розгляду. У відповідності до п. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Суд, заслухавши у судовому засіданні прокурора, дослідивши представлені докази по справі у їх сукупності, встановив наступні факти.

02 грудня 2013 року тридцять другою сесією Заболотівської сільської ради прийняте рішення № 136 « Про стан громадянських прав і свобод в Україні та підтримку Євроінтеграційного курсу України», а саме: 1. Звернутися до Президента України Януковича В.Ф. про дострокове припинення ним повноважень шляхом подачі у відставку. 2. Звернутися до Кабінету Міністрів України про складання повноважень всіма членами уряду. 3. Звернутися до Верховної ради України про дострокові вибори народних депутатів України. 4. Вимагаємо негайної відставки керівників силових структур, які були причетні до побиття мітингувальників Євромайдану, та притягнути їх до кримінальної відповідальності. 5. Дане рішення направити Президенту України, Кабінету Міністрів України і Верховній раді України.

Прокуратурою Чортківського району Тернопільської області проведена перевірка у порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів.

Частиною 3 ст. 20 Закону України " Про прокуратуру" встановлено, що при виявлені порушень закону прокурор у межах своєї компетенції має право звернутися до суду.

Згідно ст.121 Конституції України, ст.36 Закону України "Про прокуратуру" на органи прокуратури покладається представництво інтересів громадян і держави у суді у випадках передбачених законом.

У відповідності до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 140 Конституції України визначено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Вищевказаним нормам Конституції України кореспондують норми Закону України " Про місцеве самоврядування в Україні", а саме, згідно ст. 2 даного Закону місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Ст.10 Закону України " Про місцеве самоврядування в Україні" визначає, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і

повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме з рішення Заболотівської сільської ради № 136 від 02 грудня 2013 року « Про стан громадянських прав і свобод в Україні та підтримку Євроінтеграційного курсу України» дане рішення є зверненням депутатів Заболотівської сільської ради до Президента України, Кабінету міністрів України і Верховної ради України з відповідними вимогами.

Питання депутатського звернення регламентується Законом України « Про статус депутатів місцевих рад», оскільки у відповідності до ч.2 ст. 11 даного Закону, депутат місцевої ради при здійсненні депутатських повноважень наділений правом на депутатське звернення та має право вимагати усунення порушень законності і встановлення

правового порядку.

Депутатське звернення у відповідності до ст. 13 Закону України « Про статус депутатів місцевих рад» - це викладена в письмовій формі вимога депутата місцевої ради з питань, пов'язаних з його депутатською діяльністю, до місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, а також керівників

правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, здійснити певні дії, вжити заходів чи дати офіційне роз'яснення з питань, віднесених до їх компетенції.

Зі змісту вищевказаних норм Закону України « Про статус депутатів місцевих рад» вбачається, що депутатське звернення є індивідуальною письмовою формою вимоги депутата місцевої ради, яке не виноситься на розгляд сесії місцевої ради і не може оформлятись рішенням сесій відповідної місцевої ради, так як така форма виразу депутатського звернення не передбачена чинним законодавством.

Таким чином судом встановлено, що приймаючи 02 грудня 2013 року рішення № 136 « Про стан громадянських прав і свобод в Україні та підтримку Євроінтеграційного курсу України» на тридцять другій сесії Заболотівської сільської ради, депутатами даної місцевої ради не було дотримано процедурного питання - оформлення депутатського звернення як письмової індивідуальної вимоги депутата місцевої ради, яка не вимагає колективного ухвалення на сесії сільської ради, а також даним рішенням сесії порушено питання, які не відносяться до компетенції місцевих рад, так як не віднесені до питань місцевого значення.

Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції та законів України.

Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення як обґрунтовано заявлені та підтверджені документально.

Керуючись, ст. ст. 2, 6, 7, 72, 86, 160 -163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати незаконним та скасувати рішення тридцять другої сесії Заболотівської сільської ради № 136 від 02 грудня 2013 року « Про стан громадянських прав і свобод в Україні та підтримку Євроінтеграційного курсу України».

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 03 січня 2014 року.

Суддя Дерех Н.В.

копія вірна:

Суддя Дерех Н.В.