Справа № 819/3165/13-a
30 грудня 2013 року
м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі
головуючого судді Мартиць О.І.
секретарі судового засідання Мельник Н.М.
за участю прокурора Матієк Л.Г., службове посвідчення №015874 видане 29.03.2013 року
представника відповідача - Гусятинської районної ради Тернопільської області Лихого Б.П., довіреність від 10.12.2013 року
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовною заявою прокурора Гусятинського району Тернопільської області до Гусятинської районної ради Тернопільської області про скасування рішення, -
Прокурор Гусятинського району Тернопільської області звернувся до суду з адміністративним позовом до Гусятинської районної ради Тернопільської області, в якому просить скасувати рішення двадцять третьої сесії шостого скликання Гусятинської районної ради № 304 від 03.12.2013 року "Про суспільно - політичну ситуацію в Україні, роль і місце районної ради в умовах політичної кризи" через невідповідність Конституції та законам України.
Уточнивши позовні вимоги просить скасувати пункти 2, 5 рішення двадцять третьої сесії шостого скликання Гусятинської районної ради № 304 від 03.12.2013 року "Про суспільно - політичну ситуацію в Україні, роль і місце районної ради в умовах політичної кризи".
В судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримала повністю, з мотивів викладених у адміністративному позові та просить задовольнити.
Представник відповідача Гусятинської районної ради Тернопільської області в судовому засіданні позов визнав, проти його задоволення не заперечує.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази в їх сукупності, заслухавши прокурора, представника відповідача, суд встановив такі обставини.
Прокуратурою Гусятинського району Тернопільської області проведено перевірку у порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів у Гусятинській районній раді при прийнятті на позачерговій сесії Гусятинської районної ради шостого скликання рішень.
Встановлено, що Гусятинською районною радою 03 грудня 2013 року прийнято рішення №304 "Про суспільно - політичну ситуацію в Україні, роль і місце районної ради в умовах політичної кризи", яким, зокрема, вирішено:
п.2 - підтримати вимоги Євромайдану щодо відставки Кабінету Міністрів України як органу виконавчої влади України, який прийняв незаконне рішення всупереч волі народу України, що призвело до масових протестів по всій Україні.
п.5 - звернутися до Президента України та Прем'єр - міністра України з вимогою подати у відставку.
Відповідно до норм статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 140 Конституції України передбачено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Згідно ч.2 ст.10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до компетенції районних рад віднесено, зокрема представництво спільних інтересів територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.
Відповідно до ст.13 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" депутатське звернення це викладена в письмовій формі вимога місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їх депутата місцевої ради з питань, пов'язаних з його депутатською діяльністю, до посадових осіб, а також керівників правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, здійснити певні дії, вжити заходів чи дати офіційне роз'яснення з питань, віднесених до їх компетенції.
Депутатський запит - це підтримана радою вимога депутата місцевої ради до посадових осіб ради і її органів, сільського, селищного, міського голови, керівників підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, які розташовані або зареєстровані на відповідній території, а депутата міської (міста обласного значення), районної, обласної ради - також до голови місцевої державної адміністрації, його заступників, керівників відділів і управлінь з питань, які віднесені до відання ради. (ст.21 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад")
Згідно ч.1 ст.20 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" на сесіях місцевої ради депутати місцевої ради на основі колективного і вільного обговорення розглядають і вирішують питання, віднесені до відання відповідної ради.
У відповідності до норм ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада приймає нормативно-правові та інші акти у формі рішень.
Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Згідно ст.121 Конституції України, ст.36 Закону України "Про прокуратуру" на органи прокуратури покладається представництво інтересів громадян і держави у суді у випадках передбачених законом.
За таких встановлених обставин позов підлягає до задоволення як обґрунтовано заявлений та підтверджений документально.
Керуючись ст.ст.2,6,11,122,160-163,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов прокурора Гусятинського району Тернопільської області задовольнити.
Скасувати пункти 2, 5 рішення двадцять третьої сесії шостого скликання Гусятинської районної ради № 304 від 03.12.2013 року "Про суспільно - політичну ситуацію в Україні, роль і місце районної ради в умовах політичної кризи".
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Мартиць О.І.
копія вірна:
Суддя Мартиць О.І.