копія:
26 грудня 2013 р. справа № 818/8991/13-a
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання - Мамонтової К.В.
позивачки - ОСОБА_1
представника позивача - ОСОБА_2
представника відповідача - Семяхіної Р.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу №818/8991/13-a за позовом ОСОБА_1 до Сумської митниці Міністерства доходів та зборів України про зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Сумської митниці Міністерства доходів та зборів України про зобов'язання видати довідку про наявність стажу державної служби, в якій врахувати період роботи з 16 березня 1995 року по момент видачі. Свої вимоги мотивує тим, що вона проходила службу у Глухівській митниці, приймала присягу державного службовця, їй було присвоєне персональне звання "інспектор митної служби 3 рангу", вона була допущена до державної таємниці, але відповідачем до 2004 року не врахований час її роботи у Глухівській митниці до стажу державної служби.
Сумська митниця, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що митниця не зобов»язана надавати довідку про наявність стажу державної служби, оскільки всі неохідні відомості про стаж роботи позивачки відображений у трудовій книжці. Крім того, ОСОБА_1 під час проходження служби у Глухівській митниці до 2004 року не перебувала на державній службі.
В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1, представник позивачки - ОСОБА_2 позовні вимоги підтримали у повному обсязі.
Представник відповідача Семяхіна Р.Ю. позов не визнала з підстав, викладених у письмовому запереченні.
Суд, заслухавши пояснення позивачки, представників сторін, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов не обґрунтований і задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 16.03.1995р. прийнята на посаду архіваріуса Глухівської митниці, а 09.10.1995р. їй присвоєно персональне звання - інспектор митної служби 3 рангу.
З 15.04.1997 року позивачка працювала на посаді завідуючого архівом Глухівської митниці. Чергові персональні звання їй були присвоєні 08.12.1997р. та 21.01.2000р. (т.1, а.с.11).
Також ОСОБА_1 мала допуск до державної таємниці.
У зв"язку з ліквідацією Глухівської митниці та виходом на пенсію, ОСОБА_1 звернулася до Глухівської митниці про видачу їй довідки для підтвердження стажу державної служби (т.1 а.с.5).
Глухівською митницею була надана довідка від 08.06.2010 року №12/28 в тому, що ОСОБА_1 дійсно працює в Глухівській митниці з 16.03.1995 року. Станом на 08.06.2010 року стаж державної служби ОСОБА_1 складає 05 років 11 місяців 28 днів (т.1 а.с.6).
Загальні засади діяльності, а також статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті визначає Закон України "Про державну службу".
Статтею 1 зазначеного Закону передбачено, що державна служба в Україні - це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань і функцій держави та одержують заробітну плату за рахунок державних коштів.
Відповідно до ст.2 Закону України "Про державну службу" посадовими особами відповідно до цього Закону вважаються керівники та заступники керівників державних органів та їх апарату, інші державні службовці, на яких законами або іншими нормативними актами покладено здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій.
Частиною 2 статті 9 вказаного Закону передбачено, що регулювання правового становища державних службовців, що працюють в апараті органів прокуратури, судів, дипломатичної служби, митного контролю, служби безпеки, внутрішніх справ та інших, здійснюється відповідно до цього Закону, якщо інше не передбачено законами України.
Правовий статус посадових осіб митної служби України, їх права та обов'язки визначає Митний кодекс України.
Згідно ст.407 Митного Кодексу України (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) посадовими особами митної служби України є працівники митних органів, спеціалізованих митних установ та організацій, на яких цим Кодексом та іншими законами України покладено здійснення митної справи, організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і яким присвоєно спеціальні звання.
Тобто, Закон України "Про державну службу" та Митний кодекс України визначають різні правові засади діяльності, статус, умови проходження служби відповідно державних службовців та посадових осіб митної служби України із спеціальними званнями.
Кваліфікаційні вимоги та професійні характеристики посад державних службовців визначено у Довіднику типових професійно-кваліфікаційних характеристик посад державних службовців, затвердженому наказом Головного управління державної служби України від 01.09.1999р. №65 та Довіднику кваліфікаційних характеристик посадових осіб Державної митної служби України, затвердженому Головою ДМСУ від 15.04.1998р.
Відповідно до вказаних Довідників кваліфікаційні вимоги ні до архіваріуса, ні до завідуючого архівом не визначено.
Тому ці посади не відносяться до посад державних службовців.
Посилання ОСОБА_1 на проходження атестації, наявність спеціального звання та персонального звання, як на підставу для віднесення її посади до категорії державних службовців є безпідставними, оскільки згідно з Інструкцією про атестацію службових осіб митних органів України, затвердженої наказом Держмитслужби України від 21.12.1993р. №341 (яка діяла на момент первинної атестації позивачки), всі службові особи митних органів підлягали атестації.
У відповідності до наказу Держмитслужби України від 13.04.1993р. №164-к, працівники митних органів, що не являються державними службовцями, належать до кола осіб, яким присвоюються персональні звання "спеціалісти 2 категорії, службовці".
Разом з тим, наказом Держмитслужби України від 02.06.2004р. №404 "Про введення умов грошового забезпечення посадових осіб та оплати праці працівників митної служби України" посада працівників загального відділу не відноситься до посад державних службовців.
Підтвердженням того, що позивачка не мала статусу державного службовця до 2004 року у Глухівській митниці є та обставина, що згідно зі статтею 13 Закону України "Про державну службу" кожним державним службовцем щорічно подається декларація про доходи та зобов"язання фінансового характеру.
До 23.06.2004 року ОСОБА_1 такі відомості не подавалися у зв'язку з тим, що її посади не віднесено до посад державних службовців.
Що стосується заяв ОСОБА_1 про те, що час роботи на посадах архіваріуса та завідуючої архівом повинен бути зарахований до стажу державного службовця є безпідставними з огляду на таке.
Відповідно до абз.5 п.2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року №283 (далі - Порядок №283) до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах суддів, слідчих, прокурорів, інших службових осіб, яким присвоєно персональні звання.
Дійсно, 09.10.1995 року ОСОБА_1 присвоєно персональне звання інспектор митної служби 3 рангу.
Проте, суд зазначає, що вказаний Порядок №283 є загальною нормою, що регулює обчислення стажу державної служби.
В той же час, існують конкретні законодавчі норми, які регулюють обчислення стажу державної служби у митних органах, а саме: Митний кодекс України, Положення про Порядок і умови проходження служби в митних органах України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.02.1993 року №97.
Так, відповідно до п. 10 Положення про Порядок і умови проходження служби в митних органах України час перебування на службі в митних органах зараховується до загального і безперервного трудового стажу. Пенсійне забезпечення службових осіб митних органів здійснюється в порядку, встановленому законодавством України. Тобто, Положення не передбачає зарахування стажу роботи в митних органах до стажу роботи державних службовців.
Крім того, відповідно до Положення про Порядок присвоєння персональних звань працівникам митних установ Державного митного комітету України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №35 від 01.02.1993 року (чинної на час прийняття позивачки на роботу) персональне звання «інспектор митної служби 1 рангу» встановлювалося у митних установах інспекторам митної служби, спеціалістам 2 категорії, службовцям і водіям.
Таким чином, встановлення персонального звання саме по собі не відносить службову особу до категорії державного службовця.
Що стосується запису №21 у трудовій книжці ОСОБА_1 "Присяга державного службовця прийнята 08.09.1995року. Запис під №21 вважати недійсним", то суд зазначає, що вказаний запис не є підставою для задоволення позовних вимог позивачки, оскільки він підтверджує той факт, що ОСОБА_1 не перебувала на державній службі і не приймала присяги державного службовця.
Посилання позивачки на допуск її до державної таємниці, як на підставу перебування її на державній службі, є безпідставним, з огляду на таке.
Відповідно до ст.27 Закону України "Про державну таємницю" доступ до державної таємниці надається дієздатним громадянам України, яким надано допуск до державної таємниці та які потребують його за умовами своєї службової, виробничої, наукової чи науково-дослідної діяльності або навчання.
Рішення про надання доступу до конкретної секретної інформації (категорії секретної інформації) та її матеріальних носіїв приймають керівники державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, у яких виконуються роботи, пов'язані з державною таємницею, або зберігаються матеріальні носії секретної інформації.
Тобто, законом передбачений доступ до державної таємниці не лише державних службовців.
Тому, допуск до державної таємниці не підтверджує заяв ОСОБА_1 про її перебування на державній службі.
Суд також зазначає, що статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Також пунктом 4 Порядку №283 визначено, що документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка та інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи.
Відповідно до пп. "б" п.7 та п.31 Порядку №22-1, у разі якщо особа має право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" до заяви про призначення пенсії додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок №637).
Згідно п.1 Порядку №637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Пунктом 3 Порядку №637 передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідності записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документа які містять відомості про періоди роботи.
Тобто, лише у тому разі, коли у трудовій книжці відсутні записи про період роботи, які б вказували на наявність стажу роботи відповідно до Закону Україні "Про державну службу", приймаються довідки, які містять відомості про період роботи.
З копії трудової книжки ОСОБА_1 вбачається, що в ній є всі записи про періоди роботи позивачки у Глухівській митниці.
Враховуючи, що позивачка не зверталася до органів Пенсійного Фонду із заявою про призначення їй пенсії у відповідності до Закону України "Про державну службу", в її трудовій книжці є всі записи про періоди роботи у Глухівській митниці, то Сумська митниця не зобов"язана видавати позивачці довідку про підтвердження стажу державної служби.
Таким чином, у суду немає жодних підстав для зобов"язання Сумської митниці видати довідку про наявність стажу державної служби ОСОБА_1, в якій врахувати період роботи з 16 березня 1995 року по момент видачі.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Сумської митниці Міністерства доходів та зборів України про зобов'язання видати довідку про наявність стажу державної служби, в якій врахувати період роботи з 16 березня 1995 року по момент видачі - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.О. Бондар
Повний текст постанови виготовлений 30 грудня 2013 року.
З оригіналом згідно:
Суддя С.О. Бондар