21036, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7 тел. 66-03-00, 66-11-31 http://vn.arbitr.gov.ua
16 січня 2007 р. Справа № 5/464-06
Суддя господарського суду Бенівський В.І.
при секретарі судового засідання В. Деркач , розглянувши матеріали справи
за позовом:Вінницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів,м. ВІнниця
до:Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Чечелівське", с. Чечелівка Гайсинського р-ну ВІнницької області
про стягнення 7300-94 грн.
Представники :
позивача : Балтянський В.С., доручення від 11.01.07 р.
відповідача : Вознякевич Н.І. - арбітражний керуючий
12.12.06 р. господарським судом ВІнницької області порушено провадження у справі № 5/464-06.
16.01.07 р. в судовому засіданні розглянуто подану позовну заяву.
В заяві позиваче повідомлено
Відповідно до ст.19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» відповідачеві встановлено норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, що становить 4 робочих місць, а відповідно звіту про зайнятість інвалідів за 2005 рік відповідачем було створено 2 робочих місця для інвалідів.
Згідно рядка 02 Звіту Форми 10 ПІ чисельність працюючих інвалідів штатних працівників обчислюється відповідно до п.п. 3.3.1 -3.3.3 Інструкції із статистики чисельності працівників, зайнятих у народному господарстві, затвердженої наказом Мінстату України від 07.07.1995 року № 171 та Інструкції щодо заповнення форми 10 ПІ поштова - річна "Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів" затвердженого наказом Мінпраці України 29.12.04 р. № 338 шляхом підсумовування середньо облікової чисельності працівників за всі місяці роботи підприємства, що минули за період з початку року до звітного місяця включно та діленням одержаної суми на кількість місяців за період з початку року.
Чисельність інвалідів-штатних працівників, які були зайняті на підприємстві відповідно до звіту Форми 10 ПІ у 2005 році становить 2 чоловіка.
Кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів, встановлених нормативом на 2005 рік -становить 107 х 0.04 = 4 робочих місця.
Відповідач не забезпечив встановленого нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, а тому згідно ст.. 20 зазначеного Закону повинен був перерахувати Вінницькому обласному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів до 15 квітня 2003 року кошти у розмірі середньорічної зарплати за 2005 рік за кожне робоче місце не зайняте інвалідом, що становить 7300-94 грн. за 2 нестворених робочих місця.
Відповідно до Положення про Фонд соціального захисту інвалідів затвердженого постановою КМУ від 26.09.02 р. № 1434 Фонд соціального захисту інвалідів є урядовим органом державного управління, який діє у складі Міністерства та підпорядковується йому.
Фонд відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за своєчаним перерахуванням сум адміністративно-господарських санкцій, що надходять від підприємств, установ і організацій за недодержання ними нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.
А тому позивач просить стягнути з відповідача 7300-94 грн.
Судом встановлено, що 08.08.06 р. господарським судом Вінницької області порушено провадження у справі № 5/300-06 про банкрутство Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Чечелівське", с. Чечелівка Гайсинського р-ну ВІнницької області.
05.10.06 р. в газеті "Голос України" № 185 опубліковано оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство. 12.12.06 р. затверджено реєстр вимог кредиторів.
Вимоги Вінницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів в сумі 7300-94 грн. виникли ще в 2005 році, тобто є підстава вважати позивача конкурсним кредитором, який не звернувсля в строк, встановлений ст. 14 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" із заявою про включення до складу кредиторів по справі № 5/300-06.
Виходячи з викладеного, слід відмовити позивачу в задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86,158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, ст. 14 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", -
Відмовити в задоволенні позову.
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінченя строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Бенівський В.І.