Постанова від 18.12.2013 по справі 136/2559/13-а

Справа № 136/2559/13-а

ПОСТАНОВА

іменем України

"18" грудня 2013 р. м.Липовець

Суддя Липовецького районного суду Вінницької області Мочульська Л. Т., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Липовецької районної державної адміністрації про визнання неправомірними дій, зобов'язання здійснити нарахування та виплату в повному обсязі допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Липовецької районної державної адміністрації Вінницької області, мотивуючи свої вимоги тим, що вона перебуває у відпустці по догляду за сином ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення ним трьохрічного віку і за вказаний період їй нарахована та виплачується допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в значно меншому розмірі, ніж передбачено чинним законодавством. Оскільки вона працювала і є застрахованою особою, вважає, що відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 28.07.2012 року має надаватись їй у розмірі не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Згідно з Законами України "Про державний бюджет на 2012 рік" та "Про державний бюджет на 2013 рік" прожитковий мінімум для дітей віком до шести років становить з 1 травня 2012 року - 930 грн., з 1 грудня 2012 року 961 грн., з 1 січня 2013 року - 972 грн. Невиплата відповідачем їй допомоги у вказаних розмірах порушує її законне право на отримання допомоги у визначеному законом розмірі. Позивачка зверталась до УПСЗН Липовецької РДА з проханням провести перерахунок отримуваної допомоги, проте отримала відмову з посиланням на Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", що на її думку суперечить вимогам ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".

Ухвалою судді Липовецького районного суду від 02.12.2013 року за даним позовом було відкрито скорочене провадження в частині вимог з 26 травня 2013 року.

У строки, визначені ч. 3 ст. 183-2 КАС України, від відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Липовецької районної державної адміністрації Вінницької області до суду надійшли заперечення, згідно яких останній позовні вимоги не визнав, вказуючи на те, що Управління, як підрозділ виконавчого органу та розпорядник коштів державного бюджету, бере бюджетні зобов'язання та проводить видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, маючи чітко окреслені функції по розподілу коштів держбюджету. Відтак, відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Так як позивачкою було надано відповідні довідки про доходи сім'ї, допомога їй призначена у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї, тому Управління діє правомірно та в межах чинного законодавства.

Судом встановлено, що позивачка - ОСОБА_1 має на утриманні малолітню дитину - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1.

Наказом №192 від 03.12.2007 року позивачка була прийнята на роботу на посаду вихователя групи продовженого дня Лукашівської ЗОШ І-ІІІ ступенів, а наказом №26 від 09.11.2012 року їй було надано відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку (згідно копії трудової книжки серії НОМЕР_2, а.с. 8-11).

Управлінням праці та соціального захисту населення Липовецької райдержадміністрації у Вінницькій області ОСОБА_1 призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3х річного віку: з 23.11.2012 року по 31.03.2013 року у розмірі 130,00 грн., з 01.04.2013 року по 31.10.2013 року в сумі 295,73 грн. та з 01.11.2013 року по даний час - в розмірі 784,48 грн.

12.11.2013 року позивачка звернулась до відповідача з заявою щодо перерахунку розміру щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, відповідно до вимог ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, зумовленими народженням та похованням", однак УПСЗН Липовецької РДА своєю відповіддю від 18.11.2013 року за №01-Ф-77 зазначили, що здійснює їй нарахування допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку відповідно до ЗУ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" і, так як позивачкою 18.04.2013 року було надано відповідні довідки про доходи сім'ї, відповідно до Порядку призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою КМУ від 27.12.2001 року № 1751, допомога з часу звернення з вказаною заявою призначена їй у підвищеному розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Так, до 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 №107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 107-VI) - правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Законом №2811-ХІІ, дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" (далі Закон № 2240-III), який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб, а саме ст. 43 Закону № 2240-III було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України №453 від 06.12.2006 року функції призначення та виплати допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам від страхувальників та робочих органів виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та його відділень передано органам праці та соціального захисту населення.

Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України " було внесено зміни до Закону 2811-ХІІ та викладено ст.15 у наступній редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.".

Проте відповідно до прикінцевих положень Закону України "Про державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", Розділ І цього Закону набирає чинності з 01.01.2008 року і діє по 31.12.2008 року. Отже, з 01.01.2009 року ст.15 Закону № 2811- ХІІ відновила попередню редакцію, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Також обмеження щодо розміру допомоги по догляду за дитиною передбаченої ст. 15 Закону № 2811- ХІІ встановлені ст. 46 Закону України "Про державний бюджет України на 2009 рік" та ст.45 Закону України "Про державний бюджет України на 2010 рік" відповідно до яких зазначена допомога виплачується в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Разом з тим, ні Законом України "Про державний бюджет України" на 2012-2013 роки, ані іншими законами, не встановлювалось на 2012-2013 роки інший, ніж у Законі № 2811-ХІ, розмір допомоги, та не надавалось Кабінету Міністрів України право визначати розміри такої допомоги, а дії Законів про бюджет діяли, відповідно, лише у 2009 та 2010 роках, отже відповідач з 1 січня 2011 року, повинен був керуватися Законом № 2811- ХІІ.

Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107-VI щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-III. Пунктом 2розділу ІІІ Закону № 107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року. Таким чином, з часу проголошення Рішення № 10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-III, а з 01.01.2009 року - статті 13,15 Закону № 2811-ХІІ. Статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 № 835-VI "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та статтею 45 Закону України від 27 квітня 2010 року № 2154-VI "Про Державний бюджет України на 2010 рік" (далі - Закон № 2154-VI) передбачено, що у 2009, 2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ЗУ №2240-ІІІ призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону № 2811-ХІІ (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону № 2154-VIне приймався. Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону № 2240-III на виконання статті 45 Закону № 2154-VI Кабінетом Міністрів України не визначалися.

Враховуючи, що позивач є застрахованою особою, відповідно на правовідносини щодо виплати їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, поширюються норми спеціального Закону, яким є Закон України від 18 січня 2001 року №2240-ІІІ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", відповідно до статті 43 якого, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Така правова позиція Верховного Суду України, викладена ним у рішенні від 25.12.2012 року по справі за аналогічним позовом ( в реєстрі за № 28332590), тому суд при винесенні постанови враховує вимоги ст. 161 ч.2 КАС України - при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний врахувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстав, передбачених п.1 частини першої ст. 237 цього Кодексу.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.3,6-9,69-71,100,158-163, 167,183-2 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Липовецької районної державної адміністрації Вінницької області про визнання неправомірними дій, зобов'язання здійснити нарахування та виплату в повному обсязі допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Липовецької районної державної адміністрації Вінницької області щодо виплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі меншому ніж прожитковий мінімум для дітей віком до шести років.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Липовецької районної державної адміністрації провести перерахунок допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 з 26 травня 2013 року до досягнення дитиною трирічного віку - у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років з урахуванням проведених виплат.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору у розмірі 69 грн. 00 коп.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Липовецький районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скарги не було подано.

Суддя:Л. Т. Мочульська