Україна
Донецький окружний адміністративний суд
24 грудня 2013 р. Справа № 805/17392/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 09-55 год.
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Спасової Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Публічного акціонерного товариства «Донецьк-лада» про стягнення фінансових санкцій у розмірі 2040 грн. згідно Постанов про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 27.08.2013 року № 515-ДО-1-Е, № 516-ДО-1-Е, № 517-ДО-1-Е,-
Донбаське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (надалі позивач, Комісія) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Публічного акціонерного товариства «Донецьк-лада» (надалі відповідач, ПАТ «Донецьк-лада») про стягнення фінансових санкцій у розмірі 2040 грн. згідно Постанов про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 27.08.2013 року № 515-ДО-1-Е, № 516-ДО-1-Е, № 517-ДО-1-Е. В обґрунтування своїх вимог позивач вказував, що відповідачем порушені вимоги ст. 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", а саме ПАТ «Донецьк-лада» не подало до Комісії регулярну річну інформацію за 2012 рік, подання якої здійснюється не пізніше 1 червня року, наступного за звітним; не опублікувало в офіційному друкованому виданні регулярну річну інформацію за 2012 рік, опублікування якої здійснюється не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним та не розмістило в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії регулярну річну інформацію за 2012 рік, розміщення якої здійснюється не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним. У зв'язку із виявленими порушеннями посадовою особою Комісії були складені акти про правопорушення на ринку цінних паперів № 515-ДО-1-Е, № 516-ДО-1-Е, № 517-ДО-1-Е від 29.07.2013 року. На підставі ЗУ «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 року №1470 уповноваженою особою Комісії були винесені постанови № 515-ДО-1-Е, № 516-ДО-1-Е, № 517-ДО-1-Е від 27.08.2013 року про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, якими застосовано фінансові санкції у загальному розмірі 2040,00 грн. Оскільки вищевказані фінансові санкції в розмірі 2040 грн. ПАТ «Донецьк-лада» у добровільному порядку протягом 15 днів з дня отримання постанов не сплатило, позивач просив стягнути їх у судовому порядку.
У судове засідання, призначене на 24 грудня 2013 року, представники сторін не з'явились. Про дату, час та місце судового розгляду справи були повідомлені належним чином. Представником позивача до відділу діловодства та документообігу Донецького окружного адміністративного суду подано клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження. Відповідач про причини неявки представника у судове засідання не повідомив, заяв про відкладення розгляду справи від ПАТ «Донецьк-лада» до суду не надходило.
Відповідно до ч.4, ч.6 ст. 128 КАС України справа розглядається за відсутністю відповідача, в порядку письмового провадження, на підставі доказів, наявних в матеріалах справи.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши обставини, що мають значення для вирішення спору та перевіривши їх наявними доказами, визначившись із правовою нормою, яку слід застосувати до спірних відносин, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідач у справі Публічне акціонерне товариство «Донецьк-лада» (ідентифікаційний код 13481225), зареєстроване в якості юридичної особи з 04.09.1997 року.
29 липня 2013 року уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку були встановлені правопорушення на ринку цінних паперів, які відображені в Актах № 515-ДО-1-Е, № 516-ДО-1-Е, № 517-ДО-1-Е. (а.с.11,13,15).
Зокрема, актом № 515-ДО-1-Е встановлено порушення вимог статті 40 «Про цінні папери та фондовий ринок» та п. 1 гл.7 р. V «Положення про розкриття емітентами цінних паперів», у виді неподання відповідачем до Комісії регулярної річної інформації за 2012 рік, подання якої здійснюється не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.
Актом № 516-ДО-1-Е встановлено порушення вимог статті 40 «Про цінні папери та фондовий ринок» та п. 1 гл.7 р. V «Положення про розкриття емітентами цінних паперів», у виді не опублікування в офіційному друкованому виданні регулярної річної інформації за 2012 рік, опублікування якої здійснюється не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним.
Актом № 517-ДО-1-Е встановлено порушення вимог статті 40 «Про цінні папери та фондовий ринок» та п. 1 гл.7 р. V «Положення про розкриття емітентами цінних паперів», у виді не розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії регулярної річної інформації за 2012 рік, розміщення якої здійснюється в строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним.
Відповідно до Постанов від 29.07.2013 року № 03/01/6/3282, № 03/01/5/3283 та № 03/01/5/3284 розгляд справ про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ПАТ «Донецьк-лада» було призначено на 27 серпня 2013 року об «10» год. «30» хв.
27 серпня 2013 року позивачем прийняті Постанови № 517-ДО-1-Е, №516-ДО-1-Е, №515-ДО-1-Е про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів.
Так, відповідно до Постанови № 517-ДО-1-Е за нерозміщення інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії застосовано до ПАТ «Донецьк-лада» фінансову санкцію у вигляді штрафу в розмірі 680,00 грн. (а.с.6)
За неопублікування інформації Постановою №516-ДО-1-Е застосовано до ПАТ «Донецьк-лада» фінансову санкцію у вигляді штрафу в розмірі 680,00 грн.(а.с.7)
Та за неподання інформації до Комісії застосовано до ПАТ «Донецьк-лада» фінансову санкцію у вигляді штрафу в розмірі 680,00 грн.(а.с.8)
Зазначені Постанови були надіслані на адресу відповідача рекомендованою кореспонденцією. (а.с.9)
Доказів оскарження вищезазначених постанов відповідачем до суду не надано.
Фінансові санкції мали бути сплачені відповідачем до Державного бюджету України протягом 15 днів з моменту отримання постанов. Доказів сплати штрафу на час розгляду справи відповідачем не надано.
Частиною 2 ст.2 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3480-IV "Про цінні папери та фондовий ринок", в редакції чинній на момент здійснення відповідачем правопорушень на ринку цінних паперів, визначено, що учасники фондового ринку - емітенти, інвестори, саморегулівні організації та професійні учасники фондового ринку.
Емітент - юридична особа, Автономна Республіка Крим або міські ради, а також держава в особі уповноважених нею органів державної влади, яка від свого імені розміщує емісійні цінні папери та бере на себе зобов'язання щодо них перед їх власниками.
Згідно ч.1 ст.39 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" розкриття інформації на фондовому ринку здійснюється емітентами цінних паперів шляхом: розміщення її в загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку; подання її до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати інформацію відповідно до вимог, в обсязі та строки, встановлені цим Законом та нормативно-правовими актами Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Частиною 1 статті 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" встановлено, що регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до частини 5 зазначеної статті, звітним періодом для складання квартальної інформації про емітента є квартали поточного року.
Відповідно до п.1 глави 7 розділу V Положення "Про розкриття інформації емітентами цінних паперів", затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 р. N 1591 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2007 р. за N 97/13364, розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні, розміщення на сторінці в мережі Інтернет та подання до Комісії.
Розкриття річної інформації здійснюється у такі строки:
розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;
опублікування у офіційному друкованому виданні - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;
подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.
З наведеного вбачається, що відповідач зобов'язаний був здійснити передбачені законодавством заходи щодо розкриття річної інформації за 2012 рік, проте за матеріалами справи встановлено невиконання відповідачем зазначених дій.
Згідно пунктів 8, 14 ст.8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право, у тому числі, здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Пунктом 5, 6, 7 ч.1 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачено, що національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за: неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Начальник Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку під час прийняття спірних рішень діяв як уповноважена особа відповідно до пунктів 1 та 5 розділу II "Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій", затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 р. N 2272 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 р. за N 120/14811.
Статтею 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачено, що у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Таким чином, заборгованість відповідача з фінансових санкцій у вигляді штрафу за постановами про накладення фінансових санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 27 серпня 2013 року № 517-ДО-1-Е, №516-ДО-1-Е, №515-ДО-1-Е підлягає стягненню у судовому порядку.
На підставі наведеного, суд вважає позовні вимоги законними, обґрунтованими та вбачає наявність достатніх підстав для задоволення адміністративного позову.
Частиною 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються
Керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 128, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Адміністративний позов Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Публічного акціонерного товариства «Донецьк-лада» про стягнення фінансових санкцій у розмірі 2040 грн. згідно Постанов про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 27.08.2013 року № 515-ДО-1-Е, № 516-ДО-1-Е, № 517-ДО-1-Е - задовольнити.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Донецьк-лада» (код ЄДРПОУ 13481225) в доход Державного бюджету України фінансові санкції у загальному розмірі 2040 (дві тисячі сорок) гривень 00 копійок, накладені Постановами про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 27.08.2013 року № 515-ДО-1-Е, № 516-ДО-1-Е, № 517-ДО-1-Е, які перерахувати за наступними реквізитами: відділення Державного казначейства в м. Донецьку, р/р 31110106700004, ЄДРПОУ 38033949, банк - Головне управління Державної казначейської служби у Донецькій області, МФО банку 834016, код платежу 21081100.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова прийнята та підписана у нарадчій кімнаті 24 грудня 2013 року.
Суддя Спасова Н.В.