Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без руху
04 грудня 2013 року Справа № 805/17282/13-а
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Олішевська В.В., розглянувши адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Швея» м. Краматорську
до відповідача: Управління Пенсійнїого фонду України у м. Краматорську
про: зобов'язання переглянути вимогу № Ю-7 від 01.08.2013 року та перерахування суми недоїмки та штрафних санкцій, а також видати нову вимогу на актуальну суму заборгованості.
Позивач, Публічне акціонерне товариства «Швея» м. Краматорську, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорськ про зобов'язання переглянути вимогу № Ю-7 від 01.08.2013 року та перерахування суми недоїмки та штрафних санкцій, а також видати нову вимогу на актуальну суму заборгованості.
Відповідно до ч. 3 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає вона вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 3 ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень. Суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів. До позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Як вбачається з тексту позовної заяви ПАТ «Швея» просить суд, переглянути Вимогу про сплату недоїмки № Ю-7 від 01.08.2013 року на суми 621191,34 грн.
Зазначене рішення, прийняте суб'єктом владних повноважень, є підставою для зміни майнового стану позивача. Реалізація такого рішення може призвести до зменшення або збільшення майна особи, що звернулась до суду. Відповідно оскарження такого рішення спрямоване на захист порушеного права у публічно-правових відносинах з метою збереження належного особі майна.
Таким чином, вимога про скасування рішення суб'єкта владних повноважень, яке впливає на склад майна позивача, у тому числі шляхом безпідставного стягнення податків, зборів, штрафних санкцій є майновою.
Зазначена правова позиція викладена в Рішенні Європейського суду з прав люди від 14 жовтня 2010 року у справі «Щокін проти України».
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Разом з тим, у відповідності до вимог п.п 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру встановлюється ставка судового збору розмірі 2 відсотка розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розмірі мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальних заробітних плат; за подання адміністративного позову не майнового характеру - 0,06 розміру мінімальної заробітної плати.
За правилами ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачуються 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно задоволеної частини позовних вимог.
Позивачем надана квитанція про сплату судового збору від 26.11.2013 року, звертаючись до адміністративного суду з даною позовною заявою, позивачем сплачено судовий збір у розмірі 34,41 грн., в зв'язку чим суд приходить до висновку про порушення позивачем вимог ст.4 Закону України «Про судовий збір».
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Частиню 4 та 5 статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що адміністративний позов може містити вимоги про: скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; виконання зупиненої чи невчиненої дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності. Адміністративний позов суб'єкта владних повноважень може містити інші вимоги у випадках, встановлених законом.
Суд зазначає, що позовні вимоги позивача не відповідають вимогам передбаченими ч. 4, 5 ст. 105 Кодексу адміністративного судочинства України.
Крім того за приписами ч. 2 ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України, на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, їз зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
Позивач у позовній заяві посилається на те, що ним подано скаргу на рішення УПФУ в м. Краматорську до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області, відповідь на яку не отримано, але доказів направлення (вручення) вище зазначеної скарги не надає.
Також суд зазначає, що частиною 4, 5 стаття 106 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання. Якщо позовна заява подається представником, то у ній зазначаються ім'я представника, його поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є. Одночасно з позовною заявою подається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника.
Відповідно до ч. 3 ст. 48 Кодексу адміністративного судочинства України здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їхнім посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
Також ч. 7 ст. 56 Кодексу адміністративного судочинства України Законним представником органу, підприємства, установи, організації в суді є його керівник чи інша особа, уповноважена законом, положенням, статутом.
Позовна заява підписана головою Правління ПАТ «Швея» ОСОБА_1, але до позовної заяви не надано доказів того що ОСОБА_1 є головою Правління ПАТ «Швея» та у нього є повноваження відповідно до закону на підписання позовної заяви. Окрім цього не зазначена дата підписання позовної заяви
На підставі викладеного, суд вважає, що при поданні даного адміністративного позову позивачем не дотримані вимоги, встановлені статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно ч. 1 ст. 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
На підставі викладеного, керуючись статтями 106, 107, 108, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву позов Публічного акціонерного товариства «Швея» м. Краматорську до Управління Пенсійнїого фонду України у м. Краматорську про зобов'язання переглянути вимогу № Ю-7 від 01.08.2013 року та перерахування суми недоїмки та штрафних санкцій, а також видати нову вимогу на актуальну суму заборгованості. - залишити без руху.
Встановити позивачу строк до 24 грудня 2013 року на усунення недоліків шляхом надання документу про сплату судового збору належного зразка та у належному розмірі, надання докази направлення (вручення) скарги на рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську № 370 від 30.08.2013 року, визначитися з позовними вимогами відповідно до законодавства, а також надати суду позовну заяву підписану уповноваженою особою з наданням відповідних доказів та зазначити дату підписання позовної заяви. Якщо позивач здійснить усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом та надасть витребувані судом документи, позовна заява вважатиметься поданою у день первинного її подання до суду.
Залишення позовної заяви без руху не позбавляють права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала про залишення позовної заяви без руху може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Олішевська B.В.